20 olulist fakti rinnapiimast, mida sa varem ei pruukinud teada

Allikas: www.telegram.ee
Eestis alustab rinnaga toitmist üle 90% emadest, kuid esimese poolaasta lõpuks on selle ürgloomuliku tegevuse juurde jäänud vaid ligi 40% neist. Olukord pole parem ka mujal, kuigi viimasel ajal näib imetamise populaarsus maailmas siiski pisut tõusvat.
Kommentaare: 3
Imetamine annab emale spetsiaalse stressivastase kaitse

Kas rinnapiimas üldse ongi midagi nii erilist, et peaksime innovatsiooni- ja digiajastul ikka veel selle ürgse tava juurde jääma? Kas ema keha suudab tõesti pakkuda beebile midagi, mida kõrgtehnoloogilistes laborites disainitud ja pidevalt uuenevad toidusegud asendada ei suuda?

Kas teadsid, et:

1. Imetamine taastab raseduseelse kaalu kiiremini ja kergemalt, kuna rinda andev ema kulutab päevas imetamise läbi tervelt 500 lisakalorit. Lisaboonusena on uuringud tõestanud, et rinnaga toitnud naistel on väiksem oht haigestuda rinna- ja munasarjavähki.

2. Imetamine annab emale spetsiaalse stressivastase kaitse. Uuringutes on selgunud, et ka pingeolukordades jääb imetava ema stressihormooni (kortisooli) tase madalamaks kui mitte-imetavatel emadel.

3. Beebidele ei soovitata enne 6. elukuud muud toitu peale rinnapiima, kuna nende sooletrakt ja immuunsüsteem ei pruugi tavatoiduga saabuvate võõrvalkude rünnakuks veel päris valmis olla. Eriti suureks riskifaktoriks on varane lisatoit geneetilise tsöliaakia eelsoodumuse ja kõrge allergiafooniga lastele.

4. Juba raseduse lõpus ja mõned päevad peale sünnitust toodetav ternespiim toimib kui looduslik, 100% turvaline vaktsiin, kuna sisaldab antikehi (IgA), mis kaitsevad beebi limaskesti (kurku, kopse ja soolestikku) ehk kohti, mis kõige suurema tõenäosusega patogeenide rünnaku ohvriks võivad langeda.

5. Ternespiima tuleb korraga vaid paar lusikatäit, mis on just õige kogus beebi esimesteks elupäevadeks. Vastsündinu magu on vaid pähkli suurune ja suudab mahutada 5-7 ml.

6. Ternespiim loob hea keskkonna terve mikrofloora tekkimiseks beebi soolestikus, piimasegu andmine seevastu põhjustab sobimatu soolefloora tekkimise, mis võib panna aluse paljudele hilisematele terviseprobleemidele.

7. Rinnapiimas on valku vaid 6%, kuid hoolimata sellest suudab beebi oma kehakaalu 6. elukuuks kahekordistada.

8. Emapiim sisaldab lauriinhapet, mis on immuunsust toetava, arengut soodustava ja organismi ülesehitava toimega. Lauriinhape kaitseb beebit mikroobide, viiruste ja seente eest, mis omakorda seletab rinnalaste väiksemat haigestumisriski võrreldes toidusegu saavate lastega.

9. Kuigi rinnapiima makrotoitaineline kooslus eriti ei varieeru, on uuringute põhjal taimetoitlastest emade rinnapiimas nende söögisedelile vastavalt pisut rohkem polüküllastamata rasvu (Omega 3 ja Omega 6) ning vähem küllastunud rasvu.

10. Lehmapiima baasil toodetud toiduseguga võrreldes on emapiima kaltsiumi ja fosfori suhe kaltsiumi imendumiseks palju soodsam.

11. Soja baasil toidusegude tarbimisel kaasneb beebidel suurenenud risk kilpnäärme alatalitluseks ja potentsiaalseteks hormonaalseteks häireteks.

12. Beebi enda immuunsüsteem asub antikehi tootma alles 6. elukuu paiku ning selle ajani kaitsevad teda haigustekitajate eest ema antikehad. Beebi pisut läbilaskvad peensoole rakud võimaldavad antikehadel rinnapiimast kiiresti verre imbuda ja seal tööle asuda.

13. Rinnapiimas on võrreldes lehmapiimaga vähem valku ja seda on kergem seedida. Kiire ja kerge seedimise tõttu magavad rinnapiimalapsed lühemalt, samas kui piimasegu saavate laste soolestik on kehavõõra valguga pikka aega ametis.

14. Segutoidul olevatel imikutel kujuneb välja täiskasvanutega sarnane soole mikrofloora, mis on ka beebide sagedaste kõhuhädade põhjuseks.

15. Rinnapiimaasendaja ei sisalda antikehi ega beebile sobilikku kasvufaktorit. Lisaks kalduvad piimaseguga toidetud lapsed sagedamini ülekaalulisusele.

16. Rinnapiima rauast imendub tervelt 49%, mis on ülikõrge määr võrreldes toitesegudes oleva raua vaevalt 10% imendumisega. Emapiima raua teevad beebile hästi omastatavaks raudasiduvad proteiinid laktoferriin ja transferriin. Raua omastamine rinnapiimast väheneb, kui emapiimale lisaks hakatakse andma piimasegu või lisatoitu.

17. Rinnapiim on hambaid remineraliseeriva toimega.

18. Rinnapiim ise kindlasti kaariest ei põhjusta, küll aga võib väljastpoolt (emalt-isalt, lähisugulastelt) saadud nakkus süveneda kaariese ohtu ka ainult rinnapiimatoidul olles.

19. Emale raseduse ajal osaks saanud tugev stressiseisund (nt lein), haigused ning tarvitatud ravimid (ja mitte rinnapiim!) võivad olla seotud kaariese suurema esinemissagedusega beebidel.

20. Rinnapiim on ema jaoks kõige mugavam ja aegasäästvam moodus last toita. Ära jääb pudelitega jahmerdamine, mõõtmine, segamine, kuumutamine, jahutamine ja rahaline kulu. Rinnast tulev piim on alati õige konsistentsi, toitainelise koosluse ja temperatuuriga, sisaldades lisaks suurt kogust ema armastust ja hellust.

Allikas: www.telegram.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Velton
2023-01-23 10:07:22
(Whatsapp: +357-961-68055) Hankige pass, ID-kaardid, juhiload ja muud dokumendid.


Pakume ehtsaid ja ehtsaid passe, juhilube, isikutunnistusi, TOEFL-i, IELTS-i, sünnitunnistusi järgmistele riikidele: Austraalia, Belgia, Brasiilia, Soome, Prantsusmaa, Suurbritannia, Iirimaa, Itaalia, Holland, Norra, Austria, Rootsi, Šveits , Hispaania, Suurbritannia, USA jt. Garanteerime teile 100% ehtsad dokumendid, mida saate kasutada mis tahes probleemi korral. meil on rahulolevaid kliente üle kogu maailma.


Võtke ühendust e-postiga: info@patenteitalianaonline.com
Whatsapp: +357-961-68055
privaatne e-post: diplomaticdocsassistance@yahoo.co.uk

https://patenteitalianaonline.com/

Osta Itaalia pass Internetist
Ostke Internetist Itaalia ID-kaarte
Ostke Internetist Itaalia juhiluba
Osta Itaalia kollast lehte Internetist
Osta Saksa passe Internetist
Osta Saksa ID-kaart Internetist
Osta Saksa juhiluba Internetist
Mis tahes passi saamiseks võtke meiega ühendust
Ostke juhiluba Internetist
Uuendage oma juhiluba
Tellige litsentsi duplikaat
Asendage juhiluba
Hankige uus juhiluba
Nime muutmine litsentsil
Aadressi muutmine

veebisait: https://patenteitalianaonline.com/
Alkeemik
2018-11-12 16:57:09

Henderson Elizabeth
Dr joy is a trust worthy spell caster and he will be of great help to you. I never believed in spell casting but After 4 years of marriage my husband left me because I lost my womb, and i was unable to give birth to children. I felt like my life has come to an end, and i almost committed suicide, i was emotionally down for a very long time, but thanks to this spell caster called Dr joy whom i met online after my friend Becky Ross told me how he also helped her to bring back her husband in less than 2 days. I believed her and decided to give Dr joy a try and i contacted him on his email joylovespell@gmail.com. and explained my problems to him. He laughed and told me that In less than 2 days, my Husband will come back to me again, and that he will restore my womb and i will give birth to children. At first i thought it was a joke but i took courage and believed as Dr joy has said and it did happen just as this Great spell caster said, My husband called me and was crying, begging for forgiveness. I forgive him and today i am so glad that all worries and problems has gone away, and we are even happier than before, another good news is that i am pregnant now, and very soon we will have our baby. Dr joy is really a gifted and a powerful spiritual man and i will not stop publishing him because he is a wonderful man. I advice you all If you have a problem and you are looking for a real and genuine spell caster to solve all your problems just Contact Dr joy on his email on joylovespell@gmail.com. because he will always help you to solve all problems. Once again thank you Dr joy. Thank you, thank you.
you can also call him or add him on Whats-app: +233558502814.
Alkeemik
2014-02-04 21:51:14
Oma lapse terviserikkest tingituna ei saanud mina teda kaua rinnaga toita ja hiljem pumpasin 3 kuud iga päev piima välja ja andsin talle pudelist, kuid kahjuks jäi piima järjest vähemaks ja lõpuks kaduski ära.
Loomulikult on rinnapiim lapsele parim, kuid kas seda peab kogu aeg ette ja taha nämmutama. Tegelikult on tänapäeval piimasegud ka tehtud võimalikud sarnased emapiimale. Aga kõigist artklitest jääb mulje, et oiioii kui pahad need emad on kes piimasegu lapsele annavad.
Kõik kommentaarid