Eesti esimene satelliit ESTCube-1 lendab kosmosesse 4. mail kell 5.06

Allikas: www.ut.ee
Eesti esimene satelliit ESTCube-1 lennutatakse Euroopa kosmosesadamast Prantsuse Guajaanas Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) uusima kanderaketi Vega pardal Maa orbiidile laupäeval, 4. mai varahommikul Eesti aja järgi kell 5.06. Eesti saamist kosmoseriigiks saab jälgida otseülekandena Arianespace.tv veebilehelt.
Rakett, mille pardal on ka ESTCube-1 Foto: www.arianespace.com

"Meie tudengite poolt koos Eesti, Soome ja Saksamaa teaduspartneritega loodud kuupsatelliit ESTCube-1 on läbinud edukalt viimased katsetused Prantsuse Guajaanas ning ootab koos Euroopa kaugseiresatelliidiga Proba-V ja Vietnami esimese kaugseiresatelliidiga VNREDSat-1A kanderaketi Vega pardal starti," kommenteerib projekti juhendaja Mart Noorma.

ESTCube-1 jõuab oma ettenähtud orbiidile satelliitidest kolmandana, laupäeva varahommikul ligikaudu kell 7.06. Veebilehel Arianespace.tv saab otseülekandena jälgida kanderaketi starti ning ülekannet ESA missioonijuhtimiskeskusest kuni ESTCube-1 eraldumiseni. Eestis asub satelliidi juhtimiskeskus Tartu Observatooriumis Tõraveres.

ESTCube-1 alustab peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz.

Eesti tudengisatelliidi programm algatati Tartu Ülikooli üliõpilaste ja õppejõudude poolt 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. ESTCube-1 satelliidi teaduslikuks missiooniks on elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine.

Eesti tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu Ülikoolist, Tallinna Tehnikaülikoolist, Eesti Lennuakadeemiast ning Eesti Maaülikoolist. Projekti juhendavad Tartu Observatooriumi teadlased ja Tartu Ülikooli õppejõud. ESTCube-1 valmimisse on aktiivselt panustanud Tartu Ülikooli välisüliõpilased Lätist, Leedust, Saksamaalt ja Ukrainast.

Projekti rahvusvahelisteks partneriteks on Soome Meteoroloogia Instituut, Helsingi Ülikool, Jyväskylä Ülikool, Ida-Soome Ülikool ja Saksa Kosmoseagentuur. Projekti toetab Euroopa Kosmoseagentuur. Satelliidi orbiidile lennutamisega tehtav esimene samm kosmoseriigiks saamise poole on pühendatud Eesti Vabariigi 95. sünnipäeva-aastale.

Kuula ka Mart Noorma intervjuud Kuku raadiole.

ESTCube-1 koduleht: www.estcube.eu
ESTCube-1 projekti ametlik uudistekanal: http://www.facebook.com/estcube
Info raadioamatööridele: http://www.estcube.eu/en/radio-details

Allikas: www.ut.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid