HIV ja müüdid

Kas nakkuse võib saada tualetist? Või hambaarsti käest? Või sääsehammustusest? Ehk hoopis koera- või kassihammustusest? Siit leiad HIV'ga seotud enimlevinud müüdid ja vastused neile.
HIV-nakkuse või mõne teise sugulisel teel leviva nakkuse võib saada ühist tualetti kasutades või saunas käies.
- Pole tõsi, sest inimese kehast väljaspool hävib viirus kiiresti ning väliskeskkonnas see ei levi.

Kui ma tõmban enne seemnepurset peenise tupest välja, siis naine ei rasestu ning ka sugulisel teel leviv nakkus ei levi.
- Tegelikult ei vasta see tõele. Mehel on eelsperma, millest võib nii rasestuda kui ka sugulisel teel leviva nakkuse saada.

HIV-nakkuse võib ka saada näiteks hambaarstil käies.
- Sellepärast ei maksa muretseda. Hambaarsti juures on instrumendid hoolikalt puhastatud ja õnneks sureb HIV-nakkus väga kiiresti õhu käes ja +70°C kuumuses, seega on instrumente väga lihtne puhastada. Samuti pole taolisi nakatumise juhtumeid ka avastatud.

HIV-positiivsed võivad omavahel seksida kondoomita, sest niigi on mõlemal juba HIV.
- See ei ole nii , ka nemad peavad praktiseerima turvaseksi, sest inimeste HI-viirusel on eri tüved ning inimene võib korduvalt nakatuda, saades oma partnerilt teise tüve.

HIV-i võib saada verdimevatelt putukatelt.
- HIV ei levi verdimevate putukate ning kasside ja koerte kaudu.

HIV-positiivne naine ei tohiks sünnitada, ta paneb ohtu oma lapse!
- Nii HIV-positiivsed naised kui ka mehed võivad planeerida peret ja saada lapsi. HIV-positiivne ema võib sünnitada 98-99% tõenäosusega terve lapse, kui rakendada vastavat profülaktikat. Sünnitamine toimub keisrilõikega ja rinnapiima lapsele anda ei tohi. Suuremal osal Eestis HIV-positiivsetena sünnitanud naistest on lapsed terved, kahjuks on ka sündinud 34 HIV-positiivset last.

HIV on üks hullemaid ja raskemaid sugulisel teel levivaid nakkusi maailmas.
- Iga suguhaigust on ebameeldiv põdeda, õnneks on enamik suguhaigusi väljaravitavad, ainult et inimesed ei käi ennast kontrollimas. HIV-nakkust ei saa välja ravida, kuid inimene saab oma elu edasi elada ka koos selle viirusega.

Allikas: Tervise Arengu Instituut, www.hiv.ee

 

Lisa kommentaar

Kommentaarid