Haruldane sündmus - Veenuse üleminek Päikesest

6. juuni varahommikul saime jälgida Veenuse transiiti ehk üleminekut Päikesest. Mis on selle ajaloolise ja maapealsele vaatlejale harukordse sündmuse astroloogiline tähendus ning mida see endaga kaasa toob?
Kommentaare: 3
Järgmine kord liigub Veenus üle Päikese aastal 2117

Taevakehade vastastikune asend on inimesi huvitanud iidsetest aegadest peale. Tähetargad on planeetide liikumist jälginud aastatuhandeid ning teinud nende kohtumistest kõikvõimalikke järeldusi. Seda, et neid kohtumisi saab ette ennustada, teadsid juba vanad babüloonlased.

Mida tähendab 5.- 6. juunil toimunud Veenuse transiit ehk üleminek Päikesest?

Tegemist on väga haruldase nähtusega astronoomias, mis on meie ajaarvamise enam kui 2000 aasta jooksul toimunud kõigest 25 korda. Viimati käis Veenus Päikese eest läbi kaheksa aastat tagasi – 8. juunil 2004. Järgmist korda tuleb aga oodata lausa üle sajandi – 11. detsembrini 2117. Sama ajaga, mis Maa teeb Päikese ümber 8 tiiru, teeb Veenus neid 13. Mõne inimese eluaastatesse ei pruugi ükski selline üleminek sattuda, aga mõni teine inimene võib seda lausa kaks korda näha. Nimelt käivad need üleminekud paarikaupa 8-aastaste vahedega ja neid paare eraldab kas 105,5- või 121,5 aastat ning praegune üleminek on ühe sellise paari tagumine juhtum. Seega on tegemist väga erilise sündmusega, mis meie eluajal enam ei kordu.

Eestis sai Veenuse üleminekut Päikese kettast jälgida 6. juuni varastel hommikutundidel. Väga oluline on selliseid vaatlusi teostada turvaliselt - kaitsmata moel Päikesesse vaatamine võib jäädavalt kahjustada vaatleja silmi! Jälgimiseks sobib hästi väike binokkel, kuid kindlasti ei tohi vaadata otse Päikesesse, valgust tuleb tugevasti nõrgendada. Filtriks kõlbab nii mustaks säritatud fotofilm kui tahmaklaas, väga hästi sobib ka ümbrisest välja võetud floppy-ketas. Läbi viietollise ketta saab vaadata mõlema silmaga, binokli või teleskoobiga vaatlemiseks on parem muretseda spetsiaalne filter ja see kindlasti objektiivi ette kinnitada.

Veenuse ülemineku astroloogiline tähendus

Tähetargad ja astroloogid on taevakehade liikumisi huviga jälginud juba aastatuhandeid tagasi. Seekordne sündmus, kus Veenus ja Päike kohtuvad, on kindlasti märkimisväärne ja põnev meile kõigile.

Astroloogiliselt peetakse Veenust armastuse, seltskondliku läbikäimise ja kunstidega seotud planeediks. Positiivsed apektid näitavad ilu ja harmooniat. Olulisteks märksõnadeks on ka külgetõmbejõud, populaarsus, seltskondlikkus, kunst ja esteetilisus. Samuti elujõud, tugevus ja saavutused elus. Egiptlased pidasid Veenuse sümbolit Ankhi, elu andja sümboliks.

Päike on aga astroloogias kõige mõjuvõimsam taevakeha. Päike on seotud meie tahtega, elu põhieesmärkide ja püüdlustega. Päike annab inimesele valdava osa selle märgile omaseid iseloomujooni, milles ta paikneb. Päikese positiivsed aspektid annavad elujõudu ja energiat. Võimendavad autoriteetsust ja tahtejõudu, tähistavad õnnestumist. Paljud kultuurid usuvad, et Päike on kõikide hingede allikas. Samuti on ta meie päikesesüsteemi süda ja juhtija, mis kontrollib kogu valgust, soojust ja energiat.

Võttes nende taevakehade omadused aluseks, siis selline omavaheline koosmõju on väga suure jõu ning hea energiaga. Selline astroloogiline seis peaks mõjutama Maad väga positiivselt ning juhtima suurte muutuste ja tervenemise teele, mida meie koduplaneet juba ammu vajab.

Mida on kaasa toonud eelnevad Veenuse transiidid?

Vaadates eelnenud Veenuse üleminekuid, siis sel ajal on toimunud ajaloos alati suured ja väga olulised muutused.
Periood 1631-1639 tõi kaasa uuenenud ning kindlasti ka avardunud maailmavaate. Galileo Galilei poolt avaldatud teooriaga, et maa ei ole meie universumi keskpaik, vaid selleks on Päike, said senised teadmised taevakehadest ja nende korrast ümber kujundatud. Samuti toimus sel perioodil intellektuaalne revolutsioon Rene Descarti juhtimisel. Kiriku range valve all olnud teadmised hakkasid kõikuma, teadlased tulid julgemalt välja uute teooriate ning avastustega. Ka Eestile oli see periood olulise tähtsusega - 1632. aastal avati Tartu Ülikool.

Ajavahemikul 1761-1769 toimus kapten Cook’i pikk ja olulise tähtsusega merereis Tahitile. Sinna perioodi jäi ka aeg, kus peale pikka sõjategevust kirjutasid Prantsusmaa ja Hispaania alla omavahelisele rahulepingule. Suurbritannias käivitus jõudsalt tööstusrevolutsioon, avati esimesed laevatatavad kanalid, ehitati veskid ja käivitati vabrikud.

Perioodil 1874-1882 toimus suur tehnoloogiline hüpe, hakati laialdaselt kasutama elektrit ja telefone, oli leiutatud elektripirn ja lindistamiseks vajalikud seadmed.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kõige selle juures on ühiseks ja läbivaks jooneks progress, kiire areng ja teaduse edusammud, mis on oluliselt inimese elule ja selle kvaliteedile mõju avaldanud. Samuti on sel ajal alati toimunud inimeste vaimsuse ja spirituaalsuse suurenemine ja avardumine.

Muutused on teretulnud

Vaadates meie elu ja meie koduplaneedi olukorda praegu, siis positiivsed muutused ja arengud on väga oodatud. Ka meie vajame praegu teaduslikku ja tehnoloogilist läbimurret, et suuta toime tulla Maad vaevavate probleemidega, olgu selleks siis ülerahvastatus, toidu puudus, maailmamere saastatud või paljud muud probleemid, millega peab tegelema, et päästa meie planeet. Loodame, et seekordne Veenuse ja Päikese haruldane ja positiivne koosmõju toob samuti kaasa teadusliku ja intellektuaalse läbimurde.

Veenuse transiiti sai jälgida teisipäeva öösel vastu kolmapäeva ehk 6. juuni päikesetõusust alates:

Tallinnas: Astronoomiahuviliste ühendus Ridamus pani oma vaatlusaparatuuri üles Tallinna Linnahalli promenaadile kell 4:00, vaatlejaid juhendas harrastusastronoom Martin Vällik
Uuri lähemalt: http://www.skeptik.ee/index.php/2012/05/31/veenuse-uleminek-6-juunil-2012/

Tartus: Toomkiriku põhjatorn avas oma uksed vaatlejatele kell 4:11 ja Tartu Tähetorn kell 6. Tähetornis jagas selgitusi Tartu Observatooriumi teadur Alar Puss ning Tähetorni läänesaalis nägi Veenuse üleminekust ka veebiülekannet. Toomkiriku põhjatornis oli vaatluse juures ametis Tartu tähetorni astronoomiaringi president Jaak Jaaniste, TÜ ajaloo muuseumi tähetorni koordinaator Helle Jaaniste ja Tähetorni juhataja Viljar Valder.

Loe siit lähemalt, mida kirjutab selle haruldase sündmuse kohta Jaak Jaanistehttp://www.astronoomia.ee/vaatleja/5403/veenuse-uleminek-paikesest-6-juunil-2012/

Internetis: kes eelistas virtuaalelamust, sai jälgida NASA otseülekannet Hawailthttp://venustransit.nasa.gov/transitofvenus/

Huvitavat lugemist, infot, video, toreda nutitelefoni app'i ja muud temaatilist leiad ka lehelt www.transitofvenus.org

Imetle ka Maa ja Veenuse kaunist ja kummalist "tantsu" ümber Päikese, mis moodustab taevalaotusesse müstilise pentagrammi.


Allikad: Välisajakirjanduse, Astronoomia.ee ja Skeptik.ee põhjal

 

 

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2012-09-28 02:12:47
Esimene Moosese raamat « 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 » peatükk

1
Jumal loob ja õnnistab maailma

1Alguses lõi Jumal taeva ja maa.
2Maa oli tühi ja paljas ja pimedus
oli sügavuse peal ja Jumala Vaim hõljus vete kohal.
3Ja Jumal ütles:
"Saagu valgus!" Ja valgus sai.
4Ja Jumal nägi, et valgus oli hea,
ja Jumal lahutas valguse pimedusest.
5Ja Jumal nimetas valguse päevaks
ja pimeduse ta nimetas ööks. Siis sai õhtu ja sai hommik -
esimene päev.

6Ja Jumal ütles: "Saagu laotus vete
vahele ja see lahutagu veed vetest!"
7Ja nõnda sündis: Jumal tegi laotuse
ja lahutas veed, mis olid laotuse all, vetest, mis olid laotuse peal.
8Ja Jumal nimetas laotuse taevaks.
Siis sai õhtu ja sai hommik - teine päev.

9Ja Jumal ütles: "Veed kogunegu
taeva all ühte paika, et kuiva näha oleks!" Ja nõnda sündis.
10Ja Jumal nimetas kuiva pinna maaks
ja veekogu ta nimetas mereks. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
11Ja Jumal ütles: "Maast tärgaku
haljas rohi, seemet kandvad taimed, viljapuud, mille viljas on
nende seeme, nende liikide järgi maa peale!" Ja nõnda sündis:
12maa laskis võrsuda haljast rohtu,
seemet kandvaid taimi nende liikide järgi, ja viljapuid, mille
viljas on nende seeme, nende liikide järgi. Ja Jumal nägi, et
see oli hea.
13Siis sai õhtu ja sai hommik - kolmas
päev.

14Ja Jumal ütles: "Saagu valgused
taevalaotusse eraldama päeva ööst! Tähistagu need seatud aegu,
päevi ja aastaid,
15olgu nad valgusteks taevalaotuses,
valgustuseks maale!" Ja nõnda sündis:
16Jumal tegi kaks suurt valgust:
suurema valguse valitsema päeval ja väiksema valguse valitsema
öösel, ning tähed.
17Ja Jumal pani need taevalaotusse, et
nad valgustaksid maad
18ja valitseksid päeval ja öösel ja
eraldaksid valguse pimedusest. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
19Siis sai õhtu ja sai hommik - neljas
päev.

20Ja Jumal ütles: "Vesi kihagu elavaist
olendeist, ja maa peal lennaku linnud taevalaotuse poole!"
21Ja Jumal lõi suured mereloomad ja
kõiksugu elavad olendid, kellest vesi kihab, nende liikide
järgi, ja kõiksugu tiibadega linnud nende liikide järgi. Ja
Jumal nägi, et see oli hea.
22Ja Jumal õnnistas neid ja ütles:
"Olge viljakad ja teid saagu palju, täitke mere vesi, ja
lindusid saagu palju maa peale!"
23Siis sai õhtu ja sai hommik - viies päev.

24Ja Jumal ütles: "Maa toogu esile elavad
olendid nende liikide järgi, kariloomad ja roomajad ja metsloomad
nende liikide järgi!" Ja nõnda sündis:
25Jumal tegi metsloomad nende liikide järgi,
ja kariloomad nende liikide järgi, ja kõik roomajad maa peal nende
liikide järgi. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
26Ja Jumal ütles: "Tehkem inimesed oma näo
järgi, meie sarnaseks, et nad valitseksid kalade üle meres,
lindude üle taeva all, loomade üle ja kogu maa üle ja kõigi
roomajate üle, kes maa peal roomavad!"

27Ja Jumal lõi inimese oma näo järgi,
Jumala näo järgi lõi ta tema,
ta lõi tema meheks ja naiseks.

28Ja Jumal õnnistas neid, ja Jumal ütles neile:

"Olge viljakad ja teid saagu palju,
täitke maa ja alistage see enestele;
ja valitsege kalade üle meres,
lindude üle taeva all
ja kõigi loomade üle,
kes maa peal liiguvad!"

29Ja Jumal ütles: "Vaata, mina annan teile
kõik seemet kandvad taimed kogu maal, ja kõik puud, mis kannavad
vilja, milles on nende seeme; need olgu teile roaks!
30Ja kõigile loomadele maa peal ja kõigile
lindudele taeva all ja kõigile roomajaile maa peal, kelles on
elav hing, annan ma kõiksugu haljast rohtu toiduks." Ja nõnda
sündis.
31Ja Jumal vaatas kõike, mis ta oli teinud,
ja vaata, see oli väga hea. Siis sai õhtu ja sai hommik - kuues
päev.

Jesaja 54:5Sest sinu Looja on su mees,
vägede Issand on tema nimi;
sinu lunastaja on Iisraeli Püha,
teda nimetatakse kogu maailma Jumalaks.


Johannese evangeelium « 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 » peatükk

1
Jeesus tuleb maailma

1Alguses oli Sõna
ja Sõna oli Jumala juures
ja Sõna oli Jumal.
2Seesama oli alguses Jumala juures.
3Kõik on tekkinud tema läbi
ja ilma temata ei ole tekkinud midagi.
Mis on tekkinud
4tema kaudu, oli elu,
ja elu oli inimeste valgus.
5Ja valgus paistab pimeduses,
ja pimedus ei ole seda omaks võtnud.

9Tõeline valgus,
mis valgustab iga inimest,
oli maailma tulemas.
10Ta oli maailmas,
ja maailm on tekkinud tema läbi,
ja maailm ei tundnud teda ära.
11Ta tuli omade keskele,
ent omad ei võtnud teda vastu.
12Aga kõigile, kes tema vastu võtsid,
andis ta meelevalla saada Jumala lasteks,
neile, kes usuvad tema nimesse,
13kes ei ole sündinud verest,
ei liha tahtest,
ei mehe tahtest,
vaid Jumalast.
14Ja Sõna sai lihaks
ja elas meie keskel,
ja me nägime tema kirkust
nagu Isast Ainusündinu kirkust,
täis armu ja tõde.

Kiri heebrealastele 4:Jeesusest kui suurest ülempreestrist

14Et meil nüüd on suur ülempreester Jeesus, Jumala Poeg, kes on
läbinud taevad, siis hoidkem kinni usust, mida me tunnistame!
15Sest meil pole niisugune ülempreester, kes ei suuda kaasa tunda
meie nõrkustele, vaid selline, kes on olnud kõigiti kiusatud nii nagu
meie, ja siiski ilma patuta.
16Läki siis julgusega armu aujärje ette, et me halastust saaksime
ja armu abiks leiaksime parajal ajal!

Johannese ilmutus 4:11"Sina, meie Issand ja Jumal, oled väärt
võtma au ja austust ja väge,
sest sina oled loonud kõik,
kõik olev on loodud sinu tahtmise läbi!"
Alkeemik
2012-09-28 02:12:03
[
http://www.eoc.ee/est/ylamenyy/oigeusk...

http://www.ohtuleht.ee/421120

http://www.youtube.com/watch?v=XmH6GJn1ZCw

http://forte.delfi.ee/news/teadus/torino-surilin...

http://www.robotnine.com/2009/03/jesus-is-on-ins...

http://www.tv7.ee/vod/player/?program=11794

http://raadio7.ee/saated.asp?id=4

http://www.eoc.ee/est/ylamenyy/oigeusk...

http://www.ohtuleht.ee/421120

http://www.youtube.com/watch?v=XmH6GJn1ZCw

http://forte.delfi.ee/news/teadus/torino-surilin...

http://www.robotnine.com/2009/03/jesus-is-on-ins...

http://www.youtube.com/watch?v=p_g79TMyhF0

http://www.youtube.com/watch?v=KMyuRM3gXM4

http://www.youtube.com/watch?v=9YFpMXKxBxs

http://www.youtube.com/watch?v=ojEFCgaBi7w...
Alkeemik
2012-06-06 11:54:24
LAHE lk.!

Tean facebookis veel üht Gruppi, kes püüab inimesi aidata. MINA OLEN SEAL JUBA AMMU LIIGE JA KUTSUN KÕIKKI, ESOTEERIKUID ÜHINEMA! Favebookis ELU MAAL
Kõik kommentaarid