Head töörahva püha!

Allikas: Kristjan Port
Väidetavalt elanud inimesed kunagi arusaamaga, et töö on vahend millegi saavutamiseks. Seetõttu oldi valmis oma tööd teistega jagama. Laisemad või väsinumad teeks seda tänagi, kuid enamus hoiaks töö siiski endale. Selle äraandmine oleks ohtlik. Nii leiabki täna rohkesti neid, kes elavad töö jaoks. Töö on elu keskpunkt ja see täidab ärkveloleku ajast enamuse.
Kommentaare: 13
Peale Teise Maailmasõja lõppu hakkasid sõjajärgse uue majanduskasvu tingimustes USA ametühingud nihutama tööd uuesti elu keskmeks, märkides, et "töö on õigus", "töö pakub rahulolu" ja "rohkem tööd annab rohkem palka". Hakkas uuesti juurduma arusaam, et töö on elu kese, see annab töötegijale identiteedi ja muidu sisutu olemisega elule tähenduse.

Tulid masinad, mille väsimatu tarmukus sünnitas vajaduse tööst kinni hoida, makstagu ükskõik kui madalat palka. Tootlikkuse tõus stimuleeris majanduskasvu ülehindama ja ühel hetkel toimus suur korrektuur ning paljudest ettevõtmistest ning investeeringutest kadus sinna mõeldud väärtus.

Kaasaegne ülemaailmne majanduskriis ehk Suur Depressioon paigutub Teise Maailmasõja eelsesse perioodi. Protsess käivitus USAs seoses börsil noteeritud aktsiate hinnalangusega, millele järgnes totaalne krahh ning rahandustänaval Wallstreet'il olevat olnud ohtlik viibida katustelt ja akendest enesetapuhüppe sooritajate pärast. Eriti ohtlik oli 29. oktoober 1929, mida meenutatakse Musta Teisipäevana.

1930 aasta 1. detsembril, keset üldist tööpuudust teatas maisihelveste vabriku omanik Will Keith Kellogg, et töölised mingu täna kaks tundi varem koju. Ning lisas, et ka homme ja kõikidel järgmistel päevadel tuleks kõigil kaks tundi varem koju minna, sest edaspidi on tööpäeva pikkuseks kuus tundi. Palk jäi samaks. Lühema vahetuse tõttu lisas Kellogg ühe vahetuse juurde, tänu millele said tööd ka varem vabrikust töötuks jäänud. Tegelikult tuli kolme vahetusega töötavas vabrikus töökätest puudu ja tööd said paljud Battle Creek'i elanikud, Michiganis.

Vastupidiselt allakäiku ennustavale tavaarusaamale, anda sama palga eest töö tegemiseks vähem aega, kasvas tegelikkuses Kelloggi tehase tootlikkus ning kasumlikkus. Keset suurt häda vääris see kena juhtum isegi president Theodore Roovevelti tähelepanu ja kutset Valgesse Majja. Kellogg oli veendunud, et tööaja vähendamine uuendab kogu ühiskonda hindama töö asemel elamist. Elamine omakorda suurendab tarbimist ja elavdab majandust.

Kuuetunnine tööpäev kehtis Kelloggi tehases kuni Teise Maailmasõja lõpuni, kui sõjajärgse uue majanduskasvu tingimustes hakkasid USA ametühingud nihutama tööd uuesti elu keskmeks, märkides, et "töö on õigus", "töö pakub rahulolu" ja "rohkem tööd annab rohkem palka".

Hakkas uuesti juurduma arusaam, et töö on elu kese, see annab töötegijale identiteedi ja muidu sisutu olemisega elule tähenduse. Ühtlasi sündis uus moraalikeel kui halbade või ühiskonna väärtustega konfliktsete otsuste tegijad nagu täiskasvanud pereliikmed, politsei, sõjaväelased ja kindlasti macholik John Wayne said end õigustada sõnadega "see on mu töö", "pean tööd tegema", "saan selle eest palka", "töö peabki raske olema – see on õige hoiak!". Ning halvas elus on süüdi need, kes ei viitsi või ei taha teha rasket tööd.

Siit jõuame tänapäeva Rootsi, Götebrogi linna, kus kavatsetakse käivitada aastapikkune kuuetunnise tööpäeva eksperiment. Linn jagab linnaametnikud kaheks, kelledest ühed teevad kuuetunniseid tööpäevi ja teised jätkavad vana, kaheksatunnise režiimiga. Katse korraldajaid motiveerib lootus näha tootlikkuse kasvu kõrval ametnike seas suuremat tegutsemisiha ja vähemat haiguspäevade arvu. Loodetavasti tasub uus töökorraldus ära, sest palk jäetakse kõikidel töötajatel endiseks, sõltumata kumba gruppi nad sattusid.

Kui Kelloggi eksperiment lõppes tänu materialistlikule paratamatusele, et tootmisliini taga kauem tööd tehes on võimalik rohkem asju toota ja selle kaudu palka kasvatada, siis kaasaegne tööline istub arvuti taga ja teeb tükitöö asemel analüüse ning otsuseid. On alust eeldada, et seda tüüpi vaimset rammu ekspluateeriv tegevus on tootlikum kui inimesele antakse rohkem vaba aega. Head esimest maid, kontoriproletariaat!

Autor: Kristjan Port

Kuula Raadio 2 infotehnoloogiakommentaare Portaal SIIT

Lisa kommentaar

Kommentaarid

maxwelllinard
2023-05-04 14:11:49
Osta farmaatsiatablette (ärevus, valu, depressioon, unetus, kaalulangus) Whatsapp:::+357 96247120
Osta xanax
Osta oksükodooni
Osta Adderall
Osta Nembutali
Osta ketamiini
Osta Crysali metoodikat
Osta lsd
Osta mdma
Osta diluadid
Osta percocet
Osta vyanes
Osta duromine kaalulangus
Osta suboxone
Osta subotex
Osta Actavis prometasiini
Tellige Whatsapi kaudu:::+357 96247120
E-posti aadress::::maxwelllinard17@gmail.com
Mozzy2023
2023-04-19 03:15:51
SAADAVAL 100% TUTVATAMATUD TÄHELED TOPVALUUTAD
Võtke ühendust Whatsappiga:…(+1(424)226-8145) HANKKE OMA KEHTIVAD DOKUMENDID
MÜÜA TIPP KVALITEETNE RAHA. DOLLARID, NAELAD, EUROD JA MUUD VALUUTAD
SAADAVAL MEIL ON PARTNERID IGAL KONTINENTIL, NII KUI OTSITE
SÄHESTÜHISE TEHINGU saamiseks VÕTKE LIHTSALT ÜHENDUST JA TEELGE OMA ASUKOHT JA SINA
SAAB TEIE ARved. VÄLJASTAME KA DOKUMENTE NAGU (PASSID, JUHILUBA, ID-KAARDID, IELTS, TOEFL, PTE JA KÕIK TÄNAPÄEV VAJA VÕIDAVAD DOKUMENTID
E-post: qualitybills-documents@hotmail.com
Skype'i nimi: Ranko322
Wickr: Ranko322
Pinterest: @Ranko322
WhatsApp +1 (424) 226-8145
Veebisaidi link: https://qualitybillsanddocuments.com/index.php

PALUN AINULT TÕSISED KÜSIMISED
VEEBILEHE LINGID ALL!!
https://qualitybillsanddocuments.com/index.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/activation-powder.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/birth-certificate.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/card-top-up.php
​ht​tp​s:​//​qu​al​it​yb​il​ls​an​dd​oc​um​en​ts​.c​om​/s​er​vi​ce​s/​co​vi​d-​19​-v​ac​ci​ne​-c​ar​d-​ce​rt​if​ic​at​e-​pa​ss​po​rt​.p​hp
https://qualitybillsanddocuments.com/services/credit-card.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/death-certificates.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/degrees.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/diplomas.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/driver-records.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/driving-licence.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/liquid-mercury.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/money-transfers.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/original-id-cards.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/permanent-residence-document.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/real-and-fake-passport.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/social-security-number.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/ssd-solution.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/transcripts.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/undetectable-counterfeit-money.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/visas.php
https://qualitybillsanddocuments.com/services/work-permit.php
Alkeemik
2022-07-01 19:07:39
I am here to spread this good news to the entire world on how Dr Emu helped me solve my infertility problem and i am so happy now that i am now a mother because for over 4 years i have been trying to get pregnant and needed help, i and my husband always go for medical check up and the doctor always say that the both of us are fine and i have nowhere else to get help from and all hope was almost lost until one day i visited a friend of mine and i told her what i was passing through and she introduce me to this great spell caster called Dr Emu who helped her when she was in need of help, so i took a try to contact Dr Emu through his email and i explain all my problem to him and after we have talked he perform an infertility spell for me and after that he told me what i should do, and i followed the instruction he gave and after that he instructed to sleep with my husband and also i followed the instruction and he said that the next week i should go for medical check up and the doctor confirmed that i was 4 months pregnant and i was so happy that all my sorrows were gone for ever, i am so very happy now and also if you need any kind of help or the same line with mine, contact Dr Emu on his email: emutemple@gmail.com or call/text his whatsapp phone number +2347012841542 visit facebook page: https://web.facebook.com/Emu-Temple- 104891335203341
Kõik kommentaarid