Huulepulgad võivad sisaldada toksilisi metalle

Allikas: www.teadus.err.ee
Huulepulgad ja –läiked annavad tarbijatele enamat kui vaid kauni huulevärvi. California uurijad leidsid neist toodetest veel pliid, kaadmiumi, kroomi, alumiiniumi ja veel viit metalli ning teadlaste väite kohaselt ei tohiks lapsed kosmeetikavahenditega mängida.
Huulepulgad võivad sisaldada toksilisi metalle

Uuringurühm testis 32 erinevat huuleläiget ja huulepulka, mida poelettidelt sagedasti leida võib. Mõned metallid esinesid kogustes, mis võivad põhjustada potentsiaalseid tervisemuresid. California Ülikooli professori Dr. Hammondi väitel ületasid mitmete metallide hulgad rahvatervise juhistes lubatud päevanorme. Erilist muret valmistab uurijatele seejuures just laste mängimine kosmeetikavahenditega, kuna kokkupuude pliiga ei ole lastele mitte mingil juhul ohutu.

Mürgiste metallide sisaldus ei korreleerunud antud töös huulepulga värviga, ka ei sisaldanud läiked metalle huulepulkadest rohkem või vastupidi.

Töös defineeriti huulepulkade ja –läigete intensiivseteks kasutajateks neid, kes koos värvimisega neelasid alla 87 mg toodet päevas. Keskmisel tasemel iluvahendite tarbijad neelasid päevas umbes 24 mg tooteid, sh ületas kroomi tarbimine kümne toote korral päevase lubatud normi. Kroomi on aga seostatud maovähi arenguriski tõusuga. Liigset kokkupuudet täheldati ka alumiiniumi, kaadmiumi ja mangaaniga. Viimane võib seostuda probleemidega närvisüsteemi toimimises.

Eriliselt ettevaatlikud peaksid kosmeetikatoodetega olema rasedad naised, sest looteiga on igasugustele keskkonnamõjudele väga vastuvõtlik aeg.

Uuringutulemused avaldati ajakirjas Environmental Health Perspectives.

Toimetas: Katrin Sak

Allikas: www.teadus.err.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid