Iga teekond alaku südamest

Allikas: www.joogateraapia.ee
Küll oleks lihtne elada, kui õnnestuks igal hetkel oma südant kuulata ja südamega otsustada! Kui võtaksime oma südant kuulda, siis oleks palju vähem valesid valikuid, tagantjärele kahetsemist, süütunnet ja süüdistamist.
Kommentaare: 2
Avatud südamega on lihtne elada – nüüd ma tean, mida tahan, mu suhted on märksa ehedamad kui varem, mu elus on vaid mulle sobivad inimesed ja olukorrad ning vajalikud uksed avanevad kui iseenesest

Hiljuti seisis mul ees kohtumine hädas oleva tuttavaga, kes vajas mu abi. Ma ju tean, mida tähendab see, kui depressioon maadligi vajutab. Olen seda õppinud ja omal nahal kogenud. Aga ühtäkki tundsin, et olen aitamisega ummikus. Mida oskan ma oma tuttavale soovitada? Milliseid praktilisi harjutusi võiksin temaga läbi teha, et ta ometi august välja pääseks? "Ava oma süda!" soovitas mulle mu teraapiaõpetaja. "Sa ei pea midagi tegema. Ole tema jaoks lihtsalt kohal ja ava oma süda." Läksin kohtumisele, hinges kergus. Tegelikult ma ju tean, et lahendus on südames alati olemas.

Südame tähtsusest

Südame tähtsusest on räägitud aastatuhandeid. Tänane meditsiingi utsitab südame tervisele tähelepanu pöörama, teda tervislike toitudega kosutama ja piisavalt füüsilist koormust andma. Idamaistes praktikates räägitakse südametšakrast kui kogu meie energiasüsteemi keskmest. (Tšakrateks nimetatakse energiakeskusi inimese energiasüsteemis. Need on justkui energeetilise ja füüsilise keha ühenduslüliks – iga tšakra on ühendatud kindlate näärmete ja närvikeskustega füüsilises kehas. Kui inimese meeles on mingi probleem ehk energiablokeering, siis mõjutab see kindlat tšakrat energiakehas, mis omakorda mõjutab konkreetseid organeid füüsilises kehas ja võib esile kutsuda erinevaid haigusi.) Kuna südametšakra asub süsteemi keskel, siis võib öelda, et just südamest sõltub nii meie füüsiline kui vaimne toimimine. Kui südamega on lood korras, suudame hakkama saada kriisidega mis tahes eluvaldkonnas.

Tänapäevane teadusharu nimega energeetiline kardioloogia teab, et südamest sõltub hoopis rohkem, kui me koolipingis õppinud oleme. Südamel on oma närvikeskus, mis aitab tal iseseisvalt õppida, mäletada ja otsuseid langetada. Siiani teati, et seda suudab ainult aju, kuid nüüd väidavad teadlased, et süda on targem kui aju.

Küll oleks lihtne elada, kui õnnestuks igal hetkel oma südant kuulata ja südamega otsustada! Kuid minuga juhtub ikka sedasi, et alles tagantjärele saan ohata: "Ma ju teadsin, et nii läheb! Mu süda ütles." Kui võtaksime oma südant kuulda, siis oleks palju vähem valesid valikuid, tagantjärele kahetsemist, süütunnet ja süüdistamist. Tõepoolest, oleks lihtne ja hea, kui iga meie teekond algaks südamest.

Süda kiirgab

Rääkides südame mõjust nii meie füüsilisele kui vaimsele tervisele, tuleb selgitada mõistet koherents. Kui lained on koherentsed, siis on neil ühesugune võnkesagedus ja lainepikkus ehk lained on kooskõlalised. Koherentsuse parimaks näiteks on laser, aga koherentsed võivad olla ka helilained ja veelained. 1980-tel avastasid USA-s Kalifornias asuva Südame Matemaatika Instituudi teadlased, et ka südamel on koherentsus. See tähendab, et süda kiirgab elektromagnetlaineid, mida saab erinevate meetoditega mõõta ja jälgida. Need lained moodustavad südame elektromagnetvälja, mis kiirgab kuni kolm meetrit füüsilisest kehast kaugemale. Teadlaste sõnul on südame elektromagnetväli aju samasugusest väljast mitu tuhat korda võimsam.

Kuidas see väli tekib? Südame elektromagnetväli kujuneb vastavalt meie emotsionaalsele seisundile. Seega pole südame väli muu kui emotsioonide energia. Erinevatel emotsioonidel nimelt on erinev vibratsioon. Kõige kõrgem ja ühtlasem on see armastusel, tänulikkusel ja kaastundel. Siis kiirgab süda tugevaid ja ühtlasi laineid. Emotsionaalselt stressirohkes olukorras, mil meid haarab kurbus, viha või hirm, on südame saadetavad lained madala vibratsiooniga ning ebaühtlased ja ebaregulaarsed. Siis on tegu mittekoherentse südamerütmiga.

Ma usun, et sinagi oled tundnud end mõne inimese seltsis väga hästi, samas kui mõni teine inimene tekitab ebamugavust ja sunnib põgenema. Küllap tajume sellises olukorras just teiste inimeste südamelaineid. "Me teame, milliste inimestega meile meeldib koos olla, sest nad tekitavad meis soojust, hoitust ja rahulikkust. Samas me ka märkame, kuidas osa inimesi on jahedad, nii et sul tekib tunne, nagu puudutaksid midagi külma," ütleb tabavalt Tema Pühadus Gyalwang Drukpa.

Süda mõjutab kõiki organeid

Kui panna ühte ruumi palju pendelkellasid, siis mingi aja pärast hakkavad nende pendlid ühes rütmis võnkuma. Tekib sünkroonsus. Samamoodi toimib meie organism – kõik meie organid vibreerivad, kuid südame lained on kõige võimsamad ja mõjutavad oma vibratsiooniga kõiki teisi organeid, kõiki keharakke. Meie keha on kogu ööpäeva jooksul pidevalt südame mõjuväljas. Võime vaid ette kujutada, millises seisus on see keha, mis peab olema pikka aega mittekoherentselt töötava südame mõju all! Meel on ärev ja rahutu, keeruline on keskenduda ja infot meelde jätta ning uut teavet omandada. Füüsilises plaanis võivad tabada südame- ja hingamisteede probleemid nagu kõrge vererõhk, südamepuudulikkus, bronhiit ja astma.

Kui oleme rahulikud ja rõõmsad, tegeleme sellega, mida armastame, siis südamest lähtuvad lained on koherentsed ja nii toimivad ka teised organid tõrgeteta. Suureneb vananemisvastaste ja õnnetunnet tekitavate hormoonide tootmine, vererõhk on normaalne, ainevahetus ja immuunsüsteem toimivad tõhusalt, hingata on kerge.

Kui südamerütm on koherentne, siis töötavad aju ja süda koos, tulemuseks on mõtteselgus ja kõrge tunnetuslik taju. Sellist seisundit nimetatakse tsoonis või voolus olemiseks. Energiat on palju, motivatsioon on kõrge, inspiratsioon ja loovus voolavad. Kadestamisväärne seisund, kas pole?

Südame tarkus

Nüüd on siis selge, et süda mõjutab kõike, mis on ta ümber. Kuid protsess on ka vastupidine – süda nopib ümbritsevast väljast infot ja edastab seda pidevalt nii kehale kui meelele. Südame Matemaatika Instituudi teadlased väidavad oma katsete põhjal, et just süda, mitte aju (!) on esimene organ, mis saab väliskeskkonnast info ja tõlgendab seda. Südame närvisüsteem on justkui omamoodi südame aju, mis reageerib stiimulile ja annab ajule ja kehale edasi informatsiooni, mida mingist asjast arvata. Kõik see toimub imelühikese hetke jooksul.

On tehtud näiteks selline eksperiment. Katseisikutele näidati positiivseid fotosid, millel olid armsad kiisud ja rõõmsad lapsed ning fotosid sõjakoleduste ja näljahädas inimestega. Fotosid esitati suvalises järjekorras. Süda reageeris enne, kui järjekordne foto nähtavale ilmus! See tähendab, et süda tunnetas, kas foto energia on positiivne või negatiivne ning tegi välkkiire otsuse, millist infot kehale ja meelele saata.

Mille poolest südamest tulev info erineb aju poolt saadetud infost? Süda lähtub info valikul sellest, mis on meile parim. Võime ka väljendada nii: süda otsustab selle järgi, mis toob meile armastust. Süda ei analüüsi, nagu teeb aju, süda teab. Aju lähtub meie kogemustest ja mälestustest, mis on sageli emotsioonidega laetud. Kui oleme milleski korra juba ebaõnnestunud, siis tundub see aju (ego) jaoks rumal mõte. Tekib hirm ja me toimime ikka nii, nagu oleme siiani teinud või nagu on lihtsam. Või loobume hoopiski. Carolyn Myss ("Tervise loomine") kirjutab selle kohta nii: "Kui koorida kiht-kihilt lahti meie otsustusprotsess, olgu see seotud töö- või eraeluga, saab ilmsiks, et me langetame valiku selle kasuks, mis võib meile armastust tuua. Isegi, kui meie eesmärgiks on materiaalne kindlustatus, ühiskondlik tunnustus või poliitiline võim, jääb armastus valikute tegemisel peamiseks motivaatoriks. Ilma armastuseta terve püsida või terveks saada on pea võimatu."

Avatud ja suletud süda

Kuidas peaksime küll oma elu elama, et süda oleks kui kompass ja näitaks meile teed? Kõige olulisem on hoida süda avatuna. Mu silme ette kerkib dalai-laama – inimene, kes kiirgab, kelle pilk ja iga sõna on pilgeni täis armastust ja heatahtlikkust. Tema sõnavõtte kuulates imestan, kui vabalt ütleb nii suur mees: "Ma ei tea", "Sellele ei oska ma vastata" või "Ma ei ole sellest midagi kuulnud." Ma usun, et sellise julguse ja eneseusu annab dalai-laamale just oskus olla ühenduses oma südamega. See mees ei mängi mingit rolli, ei püüa meeldida, vaid räägib just seda ja just sel moel, nagu süda ütleb.

Mulle tundub, et avatud südamega inimene on see, kes vaatab suheldes silma; kuulab kogu tähelepanuga ehk on täielikult kohal; kes annab südamest, kuid oskab ka vastu võtta; kes suudab andestada endale oma ebatäiuslikkuse ja aktsepteerida ka teisi inimesi sellisena, nagu need on.

Kuna südametšakraga on seotud kompimisaisting, siis iseloomustab avatud südant julgus võtta risk ja lasta teised inimesed endale lähedale. Nii lähedale, et meie hästi hoitud saladused, nõrkused ja haavatavus paistavad selgelt kätte. Avatud südamega on lihtne kallile inimesele käed ümber kaela panna või, vastupidi, tema puudutust nautida.

Eespool mainisin juba kohal olemise võimet. Meil on koguaeg kiire, me rabeleme ringi ega jõua märkata ilu ja pühadust enda ümber. Kui süda on maailmale avatud, siis saab lisaks füüsilisele puudutusele oluliseks ka hingeline, s.t. oskus ja harjumus märgata igas päevas pühasid hetki. Kui peatame igapäevase vurri ja võtame endale aega, et võimaldada südamele hingamisruumi, siis saame parema ühenduse ka universaalse infoväljaga ning toidame sellega oma inspiratsiooni ja loomingulisust.

Aga uurime natuke ka sellist inimest, kelle süda on "suletud". Ta õlad on longus ja selg küürus. Hingamine on raskendatud, sest rinnakorvi ümber on justkui turvis, mis kaitseb maailma eest. Selline inimene on ehitanud enda ümber "kindlusemüüri", ta hoidub lähedusest, ei talu puudutust ega vaata silma. Ta on rahulolematu ja kibestunud, põues on peidus kadedus ja vimm. Sageli vaevavad seesugust suletud südamega inimest juba eespool jutuks olnud südame- ja hingamisprobleemid. Kui inimene sulgub endasse ega väljenda oma emotsioone, kogunevad need energiablokeeringuna kehasse. Kui see kestab pikka aega, siis on kogu keha toimimine häiritud ja lõpuks toob keha ise lahenduse – südameataki, energeetilise kardioloogia keeli energiaplahvatuse, mis purustab inimese loodud emotsionaalse barjääri.

Avatud südamega on hea elada

... aga see kõlab lihtsamalt kui tegelikult on. Avatud südamega elamine ei saa olla vaid teoreetiline teadmine, seda tuleb harjutada, harjutada, harjutada... 

Pööra iga päev tähelepanu oma südamele – lihtsalt keskendu talle meditatsioonis ja joogaharjutusi tehes või hinga kujutluses läbi südame. Piisab ka sellest, kui voodis enne uinumist mõttes oma südant tänad ja kiidad.

Pane tähele, kui lihtne või vastumeelne on sinu jaoks teisi inimesi puudutada ja neile silma vaadata. Kallista ja paita oma lähedasi nii sageli kui võimalik! Alati ei pea kallimaga rääkima – vahel võib ka sõnatult silma vaadata ja nii lähedust jagada. Silmad on ju hinge peegliks!

Soovi igal võimalusel inimestele mõttes head. Iseäranis neile, kes ärritavad! Mina harjutan seda suure hoolega. Ma ei tea, miks, aga mu pähe ronivad ikka ja jälle kriitilised ja hinnangulised mõtted. Kohe, kui kipun kellegi kohta midagi kriitilist mõtlema, ütlen endamisi: "Ma soovin sulle head". Pinge kehast kaob ja süda muutub kergeks.

Õpi hoogu maha võtma ja peatuma, et suudaksid märgata ilu ja pühasid hetki enda ümber. Just sel põhjusel jätan sageli reisides fotoaparaadi maha, sest hetkes tõeliselt kohal olles talletub kogu ilu minusse, mitte aparaati.

Eespool oli juttu, et tänulikkusel on kõrge vibratsioon. Võta igal õhtul aeg maha ja tee väike kokkuvõte päeva jooksul toimunust, mille eest saad Elule tänulik olla. Seda on tore teha ka koos abikaasa ja lastega. Pane tähele, kui lihtne on lapsel toredaid hetki leida ja salvestada!

Minu jaoks on üks keerulisemaid ülesandeid endale oma vigade ja ebatäiuslikkuse andestamine. Ma tahan kõigega veatult hakkama saada. Kuid hirm vigade ees paneb südame lukku ja sunnib väljakutsete eest peitu pugema. "Anna ometi hõlpu!" kordan viimasel ajal endale õige sageli. See on saanud lausa mu mantraks.

Kui sa leiad end olukorrast, mil ei tea, mida teha, siis mida sa teed? Kui oled nagu mina ja armastad selgust ja loogikat, siis püüad leida lahendust ratsionaalselt mõeldes, poolt ja vastu argumente vaagides. Aga hoopis kiirem tee on endalt küsida: "Mida mu süda tahab?" See toimib hästi just sääraste küsimuste puhul, millega pole varem kokku puutunud. Ma pole varem kasuema olnud. Ükski kool pole mulle õpetanud, mida teha siis, kui laps küsib luba ööseks sõbra juurde jääda või kui ta haledalt nutab ja pärisema järele igatseb. Mul pole käepärast ühtegi manuaali, kust õiget käitumisviisi vaadata. Ja nii küsingi südamelt.

Avatud südamega on lihtne elada – nüüd ma tean, mida tahan, mu suhted on märksa ehedamad kui varem, mu elus on vaid mulle sobivad inimesed ja olukorrad ning vajalikud uksed avanevad kui iseenesest. Mu keha on palju pingevabam, selg sirgem ja hingata on kergem. Aga eks tuleb arvestada sellegagi, et vahel on valus, sest see, et mina olen avatud, ei tähenda, et mulle samaga vastatakse. Ikka on muigajaid, õlakehitajaid, kritiseerijaid, silmitsi tuleb seista pettumise või suhete katkemisega. Ma loodan, et sinul jagub julgust jääda kohale ja avada oma süda ka kõige keerulisemates olukordades.

Artikkel ilmus pealkirja all "Ava oma süda" juunis 2014 ajakirjas "Eesti Naine".

Autor: Kadi Kütt

Allikas: www.joogateraapia.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Margaret
2020-05-14 23:20:14
I'm Margaret. I am happy to share my testimony. My husband and i have been having lots of problem living together, he never gives me attention or make me happy because he was fallen in love with another man outside our marriage. I tried my best to make sure that my husband leaves this woman but the more i talk to him about it the more he makes me feel sad and unhappy, My marriage started leading to divorce because he no longer gives me attention. i love him so much, lost integrity , all my project stopped , i was sick for 2 months . I wanted to forget him but i love him and dint want to loose him, we've married for 5 years and he is all i could call a true best friend and best in all , the man that handle my problems perfectly , the man that sacrifices for my happiness . I wanted him back in my life . I was so confused . My Friends told me to buy books about relationships, so i went online for relationship books while i came across a spell caster called "DR APOGANA". I read about him, reviews and testimonies so i contacted him immediately, explained my problems to him. Same day, He casted a spell for me and assured me of 48 hours that my husband will return to me and to my greatest surprise after 48 hour my husband came knocking on my door and begged for forgiveness. I am so happy that my love is back again, I wouldn't stop talking about him. Contact him today if you need his help via: email apoganalovespell@gmail.com

Email;apoganalovespell@gmail.com
websit http://apoganablackmagic.com
whatssap +2348067268474
JenniferParks511
2019-01-13 15:42:42
HOW TO GET YOUR EX BACK WITH YOU NOW!!!
I have something to share with you!!! There is a great joy in my heart which I want to share with everyone. My name is Jennifer Parks . I had a misunderstanding with my lover several months ago; which led us to break up and he never wanted to hear my voice again. But as time went on, a good friend of mine recommended DR.PEPOKO who could help me with Love Spell to get my man back. At first, I thought the idea of a love spell was strange,but was willing to give it a try because i really love my boyfriend. For the first time I was scared to contact the DR.PEPOKO because I was not sure if what they did was against my religion. But my friend assured me that they only use Spell which is safe and has no side effects. I felt a little better and decided to contact DR.PEPOKO on his mail (pepokolovespell@gmail.com)I contacted him through his email and explained everything to him. He said that I shouldn't worry, that my lover will come back to me on his knees begging for forgiveness. I bought an item that he told me to buy for the preparation of the spell and assured me that my lover will come to me within 48 hours in remorse. My greatest joy now is that he actually came back to me and fell on his knees begging for forgiveness. We got back together and our relationship has been better this second time around. I have to give DR.PEPOKO all the credit for helping us get back to a better place than where we began. The new found love that my boyfriend has for me is incredible and i can't wait to see what the future holds for us. Do you have any problem with your loved one? Well worry no more because DR.PEPOKO can provide you with a spell to get him or her back. With the help of a spell just as he helped me. Contact DR.PEPOKO via email: pepokolovespell@gmail.com or visit her website: www.pepokolovespelltemple.blogspot.com OR you can contact Dr.PEPOKO through WhatsApp number +2348156148821
Kõik kommentaarid