Kolesterool - mis see on?

Kolesterool on oluline rakuseinte koostisosa. Ilma kolesteroolita ei suudaks rakud talitleda. Veres liigub kolesterool ringi rasvast ja valgust koosnevate lipoproteiinide vahendusel.

Organismis olev kolesterool on pärit peamiselt kahest allikast:

•70% sellest sünteesitakse kehaomaselt (peamiselt maksas)
•30% saadakse toidust
Kolesterool jaguneb kaheks:
"Hea" kolesterool ehk HDL-kolesterool (HDL - inglise keeles High Density Lipoprotein, kõrge tihedusega lipoproteiin)

"Halb" kolesterool ehk LDL-kolesterool (LDL - inglise keeles Low Density Lipoprotein, madala tihedusega lipoproteiin).


LDL transpordib 60-70% vere kolesteroolist. LDL-il on halb omadus kleepuda veresoonte seintele. Seetõttu on LDL peamine ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise puhul esinev lipoproteiin ning selle kõrget taset veres peetakse südame- ja veresoonkonnahaiguste oluliseks riskifaktoriks.

HDL on kõige väiksem lipoproteiin ning transpordib 20-30% vere kolesteroolist. HDL seob liigse kolesterooli ning transpordib selle maksa, mille kaudu see ümber töödeldakse või organismist välja viiakse. Seega erinevalt LDList eemaldab HDL vereringest kolesterooli. Arvatakse, et kõrge HDL tase vähendab südame- ja veresoonkonnahaiguste riski, seetõttu nimetatakse seda sageli "heaks" kolesterooliks.

Triglütseriidid on samuti rakuseina olulised koostisosad, kuid ka nende ülemäärane sisaldus veres on üheks südame-veresoonkonna haiguste riskiteguriks.

Kolesterooli normväärtustest veres ehk tasemetest, mille puhul pole veel tegemist haigusega, lugege järgmisest peatükist.

Allikas: www.kolesterool.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid