Kuidas aidata polkovniku leske?

Allikas: www.holistika.ee
Hüpohondria ehk nn. polkovniku lese sündroomi puhul võib täheldada teatud iseloomulikke käitumuslikke ja psühholoogilisi ilminguid. Kuidas ära tunda, kas kodus on polkovniku lesk? Kuidas temaga suhelda?
Kommentaare: 2
Tänapäeva meditsiinis ja psühholoogias on palju uuritud psühhosomaatiliste haiguste tagamaid ning tõestatud, et enamike haiguste põhjustajaks on ebasobiv eluviis ja mõtlemine

Tänu Juhan Smuuli raamatu kangelannale ja eelkõige Ita Everi võrratule näitlejatööle, on Eestis üldmõistetavaks tegelaseks saanud nn polkovniku lesk. Polkovniku lesk on isik, kes haigestub pidevalt kõikvõimalikesse tõbedesse. Lisaks on ta kindel, et teda mitte keegi – eelkõige arstid – ei mõista ega suuda aidata. Tema nimelt on eriline.

Sellised haiged on reaalelus olemas ja meditsiinis nimetatakse neid hüpohondrikuteks. Hüpohondria on psüühikahäire, mille esinemise puhul  inimene on kindel, et põeb mõnda ravimatut või eluohtlikku haigust.

Tänapäeva meditsiinis ja psühholoogias on palju uuritud psühhosomaatiliste haiguste tagamaid ning tõestatud, et enamike haiguste põhjustajaks on ebasobiv eluviis ja mõtlemine.

Inimene on see, kes ta usub end olevat ja kui ta usub, et on haige, siis ta ka ON haige. Hüpohondrik ongi haige, kel endal on raske elada ja kelle lähikondlastel on samuti raske, sest vaatamata oma pühendumisele, tähelepanule ja abiandmisele, ei näe nad iial paranemise tunnuseid.

Kuidas ära tunda, kas kodus on polkovniku lesk? Kuidas temaga suhelda?

Hüpohondria ehk nn. polkovniku lese sündroomi puhul võib täheldada teatud iseloomulikke käitumuslikke ja psühholoogilisi ilminguid.

Ta räägib pikalt oma seisundist, nõuab sellele palju tähelepanu

Seltskondliku jutu põhiteemaks on alati TEMA haigus. Nõudlikult tähelepanu tahtes kirjeldab polkovniku lesk oma haigeolemise vaeva. Jutt on pikk ja põhjalik, selles puudub optimism ja lootus paranemisele.

Kui kannatlik kuulaja püüab temasse sisendada positiivsust, tuua näiteid kellegi paranemisest ja meditsiini arengust, siis vaatab polkovniku lesk teda pigem kui mittemõistjat, kes ei suuda taibata, et TEMA ja TEMA HAIGUS ON ERILISED.

Kui keegi üritab rääkida millestki muust, siis see ärritab polkovniku leske, ta peab muid teemasid tühisteks ja ta toob jututeema ikka oma haiguse juurde tagasi. Väga ebameeldiv on ka see, kui keegi teine tahab oma haigustest rääkida – teiste haigused on ju ravitavad ja ei põhjusta nii palju kannatusi.

Ta teeb teiste ees rohkem nägusid ja draamat

Polkovniku lesk valib, millal ja kuidas vastavalt käituda. Kui pole tänuväärset publikut, pole ka mõtet oma energiat kulutada. Polkovniku lesel jätkub energiat vaid haigusteks ja suhtlemiseks nendega, kes teda rohkem mõistavad ja talle kaasa tunnevad. Eriti meelepärane on kohata kedagi võõrast, kellele saab endast uue hooga innukalt rääkida.

Kuna ta oskab oma haigusest teha päris huvitava loo, siis saab seda ka emotsionaalselt ette kanda. Need lood kujunevad vahel väga loomingulisteks muinaslugudeks, mida läbib õnnetu ja lootusetu sisu. Positiivsete kangelaste ja õnneliku lõpuga muinaslugusid tal pole. 

Ta kasutab haigust relvana, et rikkuda teiste meeleolu

Polkovniku lese elu on tegelikult raske. Tema haigused vähendavad tema elukvaliteeti ja ta ei saa endale lubada paljutki, mida teised saavad. Ka see teeb meele kibedaks, põhjustades vahel sarkastilisi ja õelaid kommentaare nn. tervete ja ilusate aadressil. Pereliikmetel on eriti valus siis, kui vaenamise sihtgrupiks osutuvad nemad, lähedased, kes kõige rohkem oma tähelepanu, aega, raha ja hoolt haigele pühendavad. Paljudes peredes kogetakse seda, et kellegi "halb" käitumine põhjustab hüpohondrikul uue haiguseataki. Ka rõõmu pole teistel õigus tunda – kuidas sa julged rõõmus olla, kui lähedane piinleb haiguse käes! 

Ta kaotab huumorimeele - ei mõista nalja

Meil on levinud uskumus, et tõsiste asjade üle nalja ei tehta. Haige enda jaoks on tema seisund tõsine ja igasugune huumor seoses tervisega on valusalt ja teravalt tajutav. Kuna kogu hüpohondriku elu ongi haigusega seotud, pole selles huumorile üldse ruumi. Veelgi enam – naljatajad saavad ruttu vaenlasteks. 

Ta on vabastanud end ebameeldivatest kohustustest ja suhetest

Kuna ebameeldivad toimingud ja suhted tõstavad vererõhku või halvendavad muul viisil tervislikku seisundit, siis ta hoidub neist. Las teised teevad, nad ju terved, neil pole midagi viga. Parim viis natukenegi oma tervist hoida, on lamada, teha rahulikult oma toiminguid ja teisi juhendada, andes neile teada, mida nad peaksid tema jaoks tegema.

Ta kujundab oma käitumist ja emotsiooni selle järgi, mis meeleolu PEAB mingis situatsioonis olema 

Inimene valib oma emotsiooni vastavalt olukorrale. See tähendab – kui on haigus, peab olema valdavalt õnnetu, vihane ja kurb. Hüpohondrik jääb emotsiooni kinni. Kuna polkovniku lesk on kogu aeg haige, ei oska ta oma emotsiooni lõpetada, muutudes põikpäiseks kui tema seisundit tahetakse muuta.

Mida teha?

Eelnev loetelu võib tunduda pisut küüniline, kuid polkovniku lese kõrval seisjal oleks kasulik olukorda natuke teise pilguga vaadata, et oma lähedast paremini mõista. Hüpohondria on vaimne seisund. Keegi ei ole polkovniku lesk põhjuseta. Põhjused peituvad enamjaolt minevikus ning on tema mälupildist kadunud.

Kõige paremini saavad teda aidata spetsialistid, kuid psühhiaater või psühholoog on tavaliselt viimased, kelle juurde hüpohondrik on nõus minema, tuues põhjenduseks: "Ega ma hull ei ole". Enamasti on hullus ainuke, mida hüpohondrikul tema enda arvates pole.

Iga inimene vastutab ise oma tervise ja terveks saamise eest, ka polkovniku lesk. Ravivõimalusi on palju ja tänapäeval hästi kättesaadava info põhjal on võimalik otsustada milline ravi ja abi on vajalik. Kuni haigel on arusaam, et tema terveolek sõltub AINULT teistest, ei võta ta mitte midagi vastu ja ükski ravi ei toimi. Nii peavadki vastutuse võtma teised, eelkõige lähedased.

Lähedastel on oluline mõista, et tegelikult vajab hüpohondrik eelkõige tähelepanu ja vaatamata hüpohondriku kaeblemisele pole nemad tema haigustes süüdi. Talle tähelepanu andmine on lõputu protsess, mis tegelikku lahendust ei too. Pigem vastupidi – tähelepanuga harjub kiiresti ja hüpohondrikul endal pole mingit motivatsiooni oma juhtivast rollist loobumiseks. Peaosa ta kergelt käest ei anna.

Selleks, et olukorda muuta, piisab sellest, kui üks osapool muudab midagi, olgu see siis suhtumises või käitumises. Tavaliselt muudab see, kes antud olukorraga rahul pole ja kes kannatab selle pärast kõige rohkem.

Polkovniku lese lähedased, mõistes olukorda, et nende senised jõupingutused on jooksnud vaid liiva, võiksid süütundeta pühendada rohkem aega iseendale. Sellest oleks tõhus abi ka polkovniku lesele. Kui talt võetakse ära tähelepanu, mis tegelikult kogu aeg toidab ta vildakat ettekujutust iseendast, siista kas hakkab uusi tähelepanu allikaid otsima või võtab vastutuse. Kindlasti võib muutuste periood olla raske ja isegi täis konflikte, kuid elukvaliteeti tõstva tulemuse pärast tasub see tee läbi käia.

Kui ei saa aidata teist, saab aidata ennast ja seeläbi mõjutada seda inimest, kes vastutust võtta ei taha.

Autor: Heili Laido

Allikas: www.holistika.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2020-12-01 09:13:49
Hello everyone. My name is Ajani from South Africa.  I want to give a testimony about my HIV virus that was cured by a great spell caster called Dr Sahabi. Since the last 6 months I have been HIV positive. I never think I will live long again and i wanted to kill myself because the problem is very too much for me. But I am so grateful about this great man called Sahabi who cured my HIV AIDS last 3 weeks. I was in great pain so a friend came to visit me. And I told her my problem; She told me that there is a great spell caster that can cure my HIV. I asked her if she had his email address, she gave me his email sahabinaannabi11@gmail.com, and I emailed him. He talked to me and he perform the necessary rituals and he told me that after one week I should go for a test and Which I did, when the doctor told me that am now an HIV negative, I couldn't believe myself, I went to see another doctor the result was still the same, I was human on planet earth again, so I emailed him and thanked him. Please if you are having a similar problem you can Email sahabinaannabi11@gmail.com or you can also reach him through Whatsapp number (+2348104676647) Dr. Sahabi for helping me at this young age if you need help.  Once again thank you Dr Sahabi..
Alkeemik
2018-08-16 00:56:20


Henderson Elizabeth
Dr joy is a trust worthy spell caster and he will be of great help to you. I never believed in spell casting but After 4 years of marriage my husband left me because I lost my womb, and i was unable to give birth to children. I felt like my life has come to an end, and i almost committed suicide, i was emotionally down for a very long time, but thanks to this spell caster called Dr joy whom i met online after my friend Becky Ross told me how he also helped her to bring back her husband in less than 2 days. I believed her and decided to give Dr joy a try and i contacted him on his email joylovespell@gmail.com. and explained my problems to him. He laughed and told me that In less than 2 days, my Husband will come back to me again, and that he will restore my womb and i will give birth to children. At first i thought it was a joke but i took courage and believed as Dr joy has said and it did happen just as this Great spell caster said, My husband called me and was crying, begging for forgiveness. I forgive him and today i am so glad that all worries and problems has gone away, and we are even happier than before, another good news is that i am pregnant now, and very soon we will have our baby. Dr joy is really a gifted and a powerful spiritual man and i will not stop publishing him because he is a wonderful man. I advice you all If you have a problem and you are looking for a real and genuine spell caster to solve all your problems just Contact Dr joy on his email on joylovespell@gmail.com. because he will always help you to solve all problems. Once again thank you Dr joy. Thank you, thank you.
you can also call him or add him on Whats-app: +2348100452479.

Kõik kommentaarid