Kuulmislangus töökeskkonnast – müra tõttu

Allikas: www.bioneer.ee
Müra on heli, mis tekib heliallika korrapäratul võnkumisel. Müra erineb muusikalisest helist konkreetse helikõrguse puudumise tõttu. Muidugi võib ka kehva muusikat nimetada müraks, aga erinevalt halvast muusikapalast, mida iga hetk saab kinni keerata, ei ole töökeskkonnas esineva müraga nii lihtne.
Kommentaare: 4
Pidevalt mürarikkas keskkonnas töötades võib kuulmisteravus hakata vähenema 3-6 aastaga

Uuringud näitavad, et töötlevas tööstuses ja kaevandustes on 40% töötajatest üle poole oma tööajast märkimisväärse müra sees. Ehituses on see osakaal 35% ja põllumajanduses, transpordi ja side alal 21%. Need pole mitte väikesed numbrid ja kui esmapilgul võivad need sektorid paljude jaoks võõrad tunduda siis esineb müraprobleemi samamoodi ka teeninduses, hariduses, tervishoiu alal ja mujal.

Esmalt kaovad kõrged sagedused

Müra otsene toime mõjub kuulmiselundile. Pidevalt mürarikkas keskkonnas töötades võib kuulmisteravus hakata vähenema 3-6 aastaga. Kuigi esialgu ei pruugi kahjustus olla tuntav ning esmalt hakkab kuulmisteravus vähenema kõrgemate sageduste kuulmise juures, on pöördumatu kahju juba tekkinud. Tuntav kuulmislangus võib tekkida intensiivse ja kestva müraga töökeskkonnas töötamisel 15-20 aasta jooksul. Kui vaegkuulmine on tekkinud, siis on see püsiv ja pöördumatu. Olgugi, et tuntav kuulmiskahjustus areneb välja aastatega, tuleb kindlasti vältida müras töötamist.

Mitte ainult kuulmine

Müra kaudne toime avaldab mõju närvisüsteemile. Kuna närvisüsteem on inimkeha kontrollkeskus, siis mõjutab müra sedakaudu tegelikult kogu organismi. See peaks tööandjat ja töötajat rohkem veenma astumaks samme tervisekahjustuste vältimiseks. Kestev müra kurnab närvirakke, mille tõttu aeglustub mõtlemine, reaktsioonivõime, tähelepanu. Mõnede tööõnnetuste põhjuseid võib otsida ka mürast. Näiteks ei pruugi lähenevat masinat kuulda müra tagajärjel ajutiselt nõrgenenud kuulmisega töötaja ning võib masinale ette astuda ja vigastada saada.

Töötervishoiuarstid oskavad lisada, et müra toimel tekivad organismis väikeste veresoonte spasmid, mis viivad organite verevarustuse häireteni. Selle tagajärjel võivad ilmneda südametegevuse ja mao-limaskesta häired (mao- ja kaksiksõrmiksoole haavandid). Pidevas mürakeskkonnas töötamine soodustab ateroskleroosi ja kõrgvererõhutõve teket. Mürastressi tingimustes tõuseb veres rasvade (kolesterool jt) osakaal, mis ladestuvad veresoonte seintesse, põhjustades veresoonte seinte tihenemist. Esmalt saab kahjustada südame-, seejärel aju ja teiste elutähtsate organite vereringe. On täheldatud, et müra muudab töötaja tujutuks ja kiiresti ärrituvaks, tekivad peavalud, halveneb mälu. Müra kahjulikust toimest mõjutatud töötajatel on töövõime ja tööviljakus tõenäoliselt madalamad kui müra eest kaitstud töötajatel.

Terviseriskide vältimiseks ning miks mitte ka töövõime ja tööviljakuse tõstmiseks saavad tööandja ja töötaja koostöös palju ära teha. Töötervishoiu ja tööohutuse seadus kohustab tööandjat korraldama ja kujundama töökeskkonda nii, et kokkupuutest müraga tulenevad riskid oleksid kõrvaldatud või vähendatud võimaliku miinimumini. Alustama peab eelkõige riskide vältimisest. Hea kui tööprotsessi käigus müratase ei ületaks piirnorme. Müra piirväärtust saab subjektiivselt hinnata, kui 1,5 meetri kauguselt hariliku valjusega kõneleja juttu kuulata. Kui jutt on arusaadav, siis on tõenäoline, et müra on alla piirnormi. Tööandja peaks välja selgitama olulised müraallikad, laskma mõõta töötajate müraga kokkupuute tasemed ja hindama riske töötaja tervisele ja ohutusele. Kui töökeskkonna müratase on 80 dB(A) või ületab selle, on tööandja kohustatud koostama ja rakendama tehniliste ja töökorralduslike meetmete tegevuskava müra vältimiseks või vähendamiseks.

Tegevuskava koostamisel tuleb pöörata tähelepanu:

1) võimalikult madala müratasemega töömeetodite ja töövahendite valimisele;

2) tööruumi, töötamiskoha või töövahendi mürataseme vähendamisele tehniliste abinõudega (nt õhu teel leviva müra vähendamisele kilpide, sirmide, piirete, kestade või helikindlate katete abil ning konstruktsiooni kaudu leviva müra vähendamisele summutamise või isoleerimise teel);

3) töökorraldusele, mis vähendab töötaja kokkupuudet müraga kokkupuute kestuse ja intensiivsuse piiramise teel või koostades asjakohased töögraafikud, milles nähakse ette piisavad puhkepausid või müravabad tööülesanded;

4) abinõudele, et vältida taustmüra häirivat mõju tööülesannete täitmisele (nt kontsentreerumist või suhtlemist nõudvad tööd) või suulise märguande edastamisele;

5) töökohtade ja töövahendite korrasoleku ja hoolduse tagamisele.

Oma kuulmisteravust saad testida järgneva video vaatamisel ja heli kuulamisel.

Lugu on algselt avaldatud turvaportaalis "Julged hoolida".

Autor: Indrek Avi, Tööinspektsioon

Allikas: www.bioneer.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Velton
2023-01-23 09:51:48
(Whatsapp: +357-961-68055) Hankige pass, ID-kaardid, juhiload ja muud dokumendid.


Pakume ehtsaid ja ehtsaid passe, juhilube, isikutunnistusi, TOEFL-i, IELTS-i, sünnitunnistusi järgmistele riikidele: Austraalia, Belgia, Brasiilia, Soome, Prantsusmaa, Suurbritannia, Iirimaa, Itaalia, Holland, Norra, Austria, Rootsi, Šveits , Hispaania, Suurbritannia, USA jt. Garanteerime teile 100% ehtsad dokumendid, mida saate kasutada mis tahes probleemi korral. meil on rahulolevaid kliente üle kogu maailma.


Võtke ühendust e-postiga: info@patenteitalianaonline.com
Whatsapp: +357-961-68055
privaatne e-post: diplomaticdocsassistance@yahoo.co.uk

https://patenteitalianaonline.com/

Osta Itaalia pass Internetist
Ostke Internetist Itaalia ID-kaarte
Ostke Internetist Itaalia juhiluba
Osta Itaalia kollast lehte Internetist
Osta Saksa passe Internetist
Osta Saksa ID-kaart Internetist
Osta Saksa juhiluba Internetist
Mis tahes passi saamiseks võtke meiega ühendust
Ostke juhiluba Internetist
Uuendage oma juhiluba
Tellige litsentsi duplikaat
Asendage juhiluba
Hankige uus juhiluba
Nime muutmine litsentsil
Aadressi muutmine

veebisait: https://patenteitalianaonline.com/
Ajani
2020-12-04 06:22:44
Hello everyone. My name is Ajani from South Africa.  I want to give a testimony about my HIV virus that was cured by a great spell caster called Dr Sahabi. Since the last 6 months I have been HIV positive. I never think I will live long again and i wanted to kill myself because the problem is very too much for me. But I am so grateful about this great man called Sahabi who cured my HIV AIDS last 3 weeks. I was in great pain so a friend came to visit me. And I told her my problem; She told me that there is a great spell caster that can cure my HIV. I asked her if she had his email address, she gave me his email sahabinaannabi11@gmail.com, and I emailed him. He talked to me and he perform the necessary rituals and he told me that after one week I should go for a test and Which I did, when the doctor told me that am now an HIV negative, I couldn't believe myself, I went to see another doctor the result was still the same, I was human on planet earth again, so I emailed him and thanked him. Email sahabinaannabi11@gmail.com or you can also reach him through thanks whatsapp number (+2348104676647) Dr. Sahabi for helping me at this young age if you need help contact
him Here are some of the problems he can do also.
1) He has herbs to cure HIV cancer, kidney .
2) He fixes broken relationships, marriages.
3) He cures madness/stress/addictions/long illnesses.
4) He has mixtures of herbs for sexual weakness.
5) love spell portion to win games
6) Restore back Lost Love Spells
7) Divorce Spells
8) Spouses' trust spouses
9) binding spelling to living together forever
10) Breakup Spells (terminate relationship)
11) Magic roots and herbs for strong erection and long lasting sex
12) Magic spell promoted in your Job office
13) Magic spell to have a baby. (women fruit of womb)
Note: I was desperate to get back my ex love man, it worked faster only for desperate ones seeking an urgent result to restore back true love and peace in a marriage relationship.  Problems solved 100%
Dora
2020-11-11 08:50:55
Olen vandeadvokaat Elisabeth Dora, elan ja töötan Dresdenis, pärast abikaasa surma 13 aastat tagasi ei otsusta ma enam kunagi suhetesse astuda, just hiljuti leidsin Dresdeni arsti, kes ka kaotas on naine, kohtun temaga ühel kohtingulehel nimega Match, pärast mõningat vestlust otsustame kohtuda üksteisega, kellega kohtume ja ta meeldib mulle, samuti meeldib ta mulle, enne kui me teame, et me üksteist nii väga armastame elu oli hea ja täiuslik, pärast seda, kui mõnikord oli meil kokkulepetest valesti aru saadud, ja ta lahkus, mõne päeva pärast helistasin talle, ja ta ei tulnud järele. Läksin tema töökohta, ta ei rääkinud minuga, nii et me läksime lahku, ma armastan teda nii palju ja ma tean, et see oli minu süü, et me lahku läksime, kuu aega hiljem lugesin artiklit selle kohta, kuidas dr Lomi, kuidas ta aitab naisel oma meest tagasi saada, kogusin kiiresti tema numbri ja helistasin talle, pärast mõnda vestlust ta ütles mulle, et ta saab mind aidata, et mu väljavalitu tuleb minu juurde tagasi, nii et kui ma sain loitsu materiaalse vajaduse, tegi ta t ta palvetas ja mu väljavalitu, kes pole mulle umbes kuu aega helistanud, helistas mulle ja hakkas mind paluma ja ütles, et soovib, et me saaksime jälle koos olla, ja me oleme nüüd mõlemad jälle koos, kõik tänu dr Lomile on suurepärane abi temaga ühenduse võtmisel e-post; lomiultimatetemple@gmail.com või WhatsAppi kaudu; +2349034287285 abi saamiseks teeb ta teile parima.
Kõik kommentaarid