Muna ja südamehaigused: munad ei olegi paljukardetud deemonid toidulaual

Paljud inimesed, eriti need, kes muretsevad südamehaiguste pärast, hoiduvad tavapäraste väärarusaamade tõttu munade söömisest. Mida arvavad sellest aga teadlased ja arstid?
Kommentaare: 6
muna on mõnus

Harvadi Südameajakiri (Harvard Heart Letter) selgitab muna kohta käivaid toitumisalaseid fakte ja murrab müüte: 

Fakt:
Munad on hea toitainete allikas.
Üks muna sisaldab 6 grammi valke ja mõningal määral tervislikke küllastumata rasvu. Munad on ka hea koliini allikas, mida seostatakse mälu säilitamisega, samuti luteiini ja zeaksantiini allikas, mis võivad hoida ära nägemise kaotust.

Fakt: Munad sisaldavad palju kolesterooli.
Üks keskmise suurusega muna sisaldab 212 milligrammi kolesterooli. Seda on teiste toitudega võrreldes päris palju, võrreldava koguse võib leida vaid ühes maksa-, kreveti- või pardiliha portsjonis.

Müüt: Kõik see kolesterool läheb otse vereringesse ja seejärel arteritesse.
Tegelikult see nii ei ole. Enamiku inimeste puhul läheb verre ainult väike kogus kogu kolesteroolist. Küllastunud ja transrasvadel on palju suurem mõju vere kolesteroolisisaldusele.

Müüt: Munade söömine on südamele kahjulik.
Ainus suurem uurimus, mis on analüüsinud munade tarbimise mõju südamehaigustele (võtmata arvesse kolesterooli tasemeid ja teisi seotud näitajaid) ei leidnud mingit seost nende kahe vahel. Ehkki, diabeeti põdevate inimeste seas, kes sõid ühe muna päevas, oli kalduvus südamehaigustele siiski veidi suurem kui nende hulgas, kes muna harva sõid.

Kellele meeldib muna süüa, siis üks muna päevas peaks olema täiesti normaalne kogus, eriti kui vähendada paralleelselt küllastunud ja transrasvade tarbimist. Teine viis, kuidas nautida munade söömist ilma kolesterooli pärast muretsemata, on mitte süüa munakollast, milles sisaldub kogu kolesterool, või kasutada vedelaid munavalgeid või munakollase vabasid muna asendajaid.


Allikas: Väliskirjanduse põhjal refereerinud Alkeemia.ee

 

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2022-06-09 14:48:53
I suffered from what they called peripheral artery disease (PAD). I have been suffering for years, Me and my wife searched for a medical cure, and then we came across a testimony of a man who suffered the same and was cured by Dr Chief Lucky. So my wife and I contacted Dr Chief Lucky via an email and thank God he replied. I explained what was wrong and he sent me herbal medicines that helped heal me completely. I am happy to say that herbal medicine is the ultimate and Dr Chief Lucky I am grateful. You can contact him on his email: chiefdrlucky@gmail.com or whatsapp: +2348132777335, Facebook page: http://facebook.com/chiefdrlucky or website: https://chiefdrlucky.com/. Dr Chief Lucky said that he also specializes in the following diseases: LUPUS, ALS, CANCER, HPV, HERPES, DIABETES, COPD, HEPATITIS B, HIV AIDS, And more.
Alkeemik
2011-11-13 10:55:08
Tervisteemade kohta leiab päris häid inglise keelseid referentse leheküljelt:
http://nutritionfacts.org/

Munade kohta on seal nt 2 sellist viidet:
http://nutritionfacts.org/videos/egg-industry-blind-spot/
http://nutritionfacts.org/videos/avoiding-cholesterol-is-a-no-brainer/

1 muna(kollane) sisaldab rohkem kolesterooli (212), kui päevane soovitav kogus süüa (200), sellest ei saa üle ega ümber kohe mitte kuidagi, ükskõik mida keegi kusagil selle kohta veel väita võtab.
Alkeemik
2011-11-10 18:44:00
No arvestades, kui valesti inimesed toituvad ja mis jama söövad, siis muna on küll tühine tegija kolesterooli turul. See sama muna pärast põdeja sööb õhtul kilo prae kartulit või joob liitri õlut või näsib niisama võileiba. Vot neid tuleks hoopis karta.
Kõik kommentaarid