Nädala Alkeemikud: SIRET & JANNO SEEDER

Allikas: Ingrid Peek, Alkeemia.ee
Eesti oma fengh shui meistrid räägivad iidsest Hiina harmooniaõpetusest, muutuste raamatust, vanadest mudelitest vabanemisest, õnneliku armastuse võtmest, Draakoni aastast ja paljust muust huvitavast.
Siret ja Janno Seeder ammutavad positiivsust iseenda sisemusest

Feng shui on väga populaarne kogu maailmas – mis on selle Hiinast pärit harmooniaõpetuse fenomen?

Feng shui edu taga on selle lihtsus. Loomulikult mida edasi, seda keerulisemaks ka koolkonnad muutuvad. Juba 5000 aastat tagasi pani hiina õpetlane Fu Xi esmakordselt kirja feng shui ühe põhialuse: oluline on inimese turva- ja heaolutunde loomine. Viimase loovad aga korrapärane vorm ja hea energia liikumine. Seega on feng shui ülesanne õppida tundma meid ümbritsevaid (ka meie sisemisi) energiaid ja need enda eduks tööle panna. Feng shui eripära seineb veel selleski, et see arvestab ajas muutuvaid olusid ja ei jää kinni minevikku.

Palun seletage Alkeemia.ee lugejale lihtsalt, lühidalt ja arusaadavalt lahti ka, millega siis täpselt tegu on – mis on feng shui tuum ja olemus?

Feng shui on välja kasvanud taoismist, mis andis juba rohkem kui 2500 aastat tagasi inimesele teada, et ta on ideaalne – sinu ülesanne on see inimene endas üles leida ja oma potentsiaal ära kasutada ehk olla oma eluteel teadlik kulgeja.

Feng Shui praktika toimub läbi harmoniseerimise ehk tasakaalustamisel ehk halva vähendamise ja hea rohkendamise kaudu.

Feng shui on üks hiina meditsiini harust, mille kontseptsioon on Tao ehk meie (elu)teekond, mille olemus sõltub teekonda ja inimest läbiva energia (chi, qi) kvaliteedist ja mida omakorda iseloomustavad kaks energia kvaliteeti yin ehk rahunev, vähenev, seisev energia ja yang ehk tõusev, aktiveeriv, liikuv energia. Mõlemad energia (qi) kvaliteedid koosnevad 5 algstiihiast, milleks on Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli.

Kõik energiakogumid (inimene, suhe, perekond, ettevõte, riik jne) koosnevad erinevatest eluvaldkondadest ehk bagua tsoonidest. Igat bagua tsooni iseloomustab üks viiest stiihiast, samuti yin/yang tasakaal ning nende koosmõjust lähtuvalt ka qi.

Bagua tsoone on kokku 8, mis esindavad:
- valikuid (karjääri tsoon)
- kõike, mis oli varem (perekonna tsooni)
- sisemist potentsiaali (teadmiste tsooni)
- rolle elus (maine tsooni)
- kõiki suhte vorme (suhete tsooni)
- tulevikuvisiooni (laste tsooni)
- välist abi (abistajate tsooni)
- rahulolu (raha tsooni)

Millised on need peamised elemendid, millega mängitakse? Sümbolid, millel on ühe või teise teema ligitõmbamise vägi?

Feng shui põhipostulaat on: sarnane tõmbab sarnast. Seega endast teatud energiat välja andes tõmmatakse sarnast energiat ka ligi. Feng shui märgisüsteemi iseloomustab soovitud kvaliteediga energiakogumite välja andmine ja seeläbi sarnase energia ligitõmbamine.

Sümbolitena kasutatakse trigramme (igal bagua tsoonil on oma trigramm), yin/yang märki, lõpmatuse märki, pika eluea sümboleid, meandered jne.

Üks populaarsemaid sümboleid on "topeltõnn", mida Hiinas võib iga ettevõtte ja kodu sissepääsu lähedal märgata, aga ka kodus just selles bagua tsoonis, kus soovitakse õnne suurendada.

Loomulikult on palju erinevad "külluse ja jõukuse" võimendajaid.
Hiinas ei olda terve elu ühes ja samas talismanis kinni, vaid neid vahetatakse vastavalt vajadusele või (aasta, inimese) energia muutumisele. Näiteks sel aastal on Koera energias aasta- või päevamärgis sündinud inimestel soovitatav kasutada Kuke (fööniksi) talismani.

Kuidas inimene oma kodus aru saab, kuidas chi ehk eluenergia liigub, kus see on kinni ja kus voogab vabalt, kus ja milliseid ümberkorraldusi teha tuleks, et elu paremini edeneks?

Feng shui’d soovitatakse kasutada siis, kui inimene tunneb, et tema elus kõik ei suju või kui ta soovib oma energiat mingil põhjusel suurendada. Loomulikult ei tasu liigselt ahmida, sest kõige alus on tasakaal. Liigne aktiveerimine omab samuti negatiivset mõju inimesele. On kaks segavat kvaliteedi omadust – need on: liiga palju või liiga vähe.

Kuidas oma kodu analüüsida? Kui inimene tunneb end oma kodus ebamugavalt ja tegutseb meelsamini kodust väljaspool. Kui inimene on tihti haige, väsinud või tujutu. Kui pereliikmed on tihti haiged või riidlevad omavahel.

Väga suureks abimeheks on ruumi korrastamine, koristamine. Ja mitte ainult kerge, vaid põhjalik koristus, koos kappide ülevaatamisega (alateadvuse puhastamisega) ning nn kola välja viimisega.

Nagu oma "Feng shui ja bagua" raamatute sarjaski kirjutate, saab feng shuid rakendada lisaks kodu harmoniseerimisele ka muudes eluvaldkondades, näiteks töö, suhete, raha teemadel. Loomulikult tahaks siis kohe teada, kuidas sättida asjad nii, et olla õnnelik, terve, rikas ja edukas?

Feng shui ütleb, et sa oled ideaalne. Seega pööra pilk enda sisse ja hakka tegelema enesevaatlusega, eneseanalüüsimisega ja enesemuutmisega. Ümbritsev ruum, ka riietus, toitumine, tegevused, hobid – on kõik abivahendid millegi saavutamiseks ja õigete ehk toetavate energiate kaasamiseks. Lääne feng shui on muutunud liiga väliskeskkonnakeskseks ehk ruumi sättimiseks. Ida feng shui aga juhindub tööst iseendaga ning tark inimene teab ja tunneb, kuidas luua endale toetavat ümbritsevat ruumi.

Üks taoismi juurde kuuluvatest vaimsetest praktikatest on Wu-Wei – tegutsemine ilma midagi tegemata – kuidas teie seda oma igapäevaelus praktiseerite?

Tao tähendab inimese eluteed, elamist harmoonias iseendaga, teistega ja loodusega. Tõlkides hiina (mandariini) keelest sõna Tao, tähendab see kulgevat inimest teel.

Lääne inimesel on harjumus üle pingutada, teda on nii õpetatud ja kasvatatud. Ennast lõhkudes, mõtlemata, ainult sihti nähes. Taoism õpetab olema hetke energias – sa teed endapoolsed pingutused ja lased siis asjadel minna, teades, et elu vastab sünkroonsuse seadusele, loomulikule liikumisele. Seda võib võrrelda keeglipalli veeremisega: anname pallile täpse, soovitud suuna ja hoo ning laseme sel kulgeda eesmärgi poole. Lääne inimene aga jookseb koos keeglipalliga ja püüab selle liikumisteekonda pidevalt korrigeerida ning tulemuseks võib olla libastumine, kukkumine ja keeglipalli suuna järsk muutumine.

Olete kirjutanud sel teemal terve raamatu aga kokkuvõtlikult: mis on Eesti oma feng shui?

"Eesti oma feng shui" on energiaõpetus harmoonilisest kooseksisteerimisest looduse, ühiskonna ja iseendaga. Õpetuse põhialused on pärit kaugest Hiinast. Hiinas on alati usutud, et inimese elusaatust mõjutavad kolm saatust ehk õnne ehk edu. Esiteks Taevane saatus ehk taevased energiad, märgid: feng shui horoskoop. Teiseks maine saatus ehk ühiskondlikud, klimaatilised ja perekondlikud energiad. Kolmandaks isiklik saatus, mille loob tark inimene, kes arvestab alati kahte esimest saatust. Seega on "Eesti oma feng shui" võtnud kauge tarkuse ning istutanud selle Eesti maisesse saatusesse ja energiasse, sest kopeerimine ei vii edule.

Mis on teie elutee olulisemad verstapostid?

Esiteks jõudmine Rein Weberi loengule 1999 aastal – avatud uudishimus. Teiseks geobioloogia alase eksami sooritamine 2002, kolmandaks hiina feng shui meistri juures õppimine, millega kaasnes oma tee ja suuna äratundmine (2004-2006), neljandaks koolitustega alustamine (2005), viiendaks esimene raamat (2008), kuuendaks reiside korraldamisega alustamine (2009).

Kes on teie suurimad õpetajad?

Esimene õpetaja oli Rein Weber, kes suunas meid geobioloogia põnevasse maailma ja temalt saime ka oma esimesed teadmised feng shui’st. Rein Weber andis 2002. aastal meile kaasa oma head soovid, sest sel ajal oli veel haruldane, et abikaasad koos tulevad sellist mittetunnustaud ala õppima.

Teine õpetaja oli dr. Shan Tung Hsu, kes kinnitas meie lähenemist feng shui’le. Ta toonitas, et unustage tõlked ja vaadake enda ümber, energiaõpetus arvestab alati kohalikke olusid ehk kohalikku energiat – sellega vastuollu minek viib inimesed vastuollu.

Väga suured juhendajad ja inspireerijad on meie õpilased, kes esitavad mõnikord esilagu “rumalatena” näivaid küsimusi, kuid nende küsimuste taga avaneb terve Universumi võlumaailm. Tuleb olla vaid avatud uudishimus ja katsetada, katsetada.

Te pakatate postiivsusest ja energiast – kust te seda positiivsuse jõudu ammutate? Kuidas end laete?

Eelkõige ammutame seda iseenda seest. Seda saab eimillestki kasvatada, suunata, hoida. Oluline on ka iseenda ettevalmistamine, milleks on enda energeetiline puhastamine (kasutame selleks pendlit), takistustest vabanemine, inspireerivate raamatute lugemine, füüsiline treening. Samuti koolituste läbiviimine – sellest saab sellise energialaengu, et pärast suudad terve öö veel tööd teha.

Kas teie enda kodu on kujundatud täielikult feng shui printsiipe silmas pidades?

Energia on pidevas muutumises, seega ka meie kodu. Armastame mõlemad värve ja seega on ka meie kodu värvikirev. Nagu hiljem on selgunud, siis oleme oma kodu loomisel kasutanud alateadlikult isiklikku energia eripära ehk 5 stiihiat. Ka laste tubade kujundamisel võtsime arvesse nii noormeeste endi soove kui ka 5 stiihia teooriat.

Primaarne on harmooniline energia liikumine ja 5 stiihiat. Bagua tsoonide aktiveerimisega tasub tegelema hakata alles siis, kui kodu on tasakaalus, muidu võib endale liiga teha (oleme enda puhul neid variante ka kogemuslikult katsetanud – ei soovita). Nii et bagua tsoonidega tegelemine võtke ette alles siis kui kodu on tasakaalus, mitte enne.

Feng shui õpetus ütleb: kui tahad õnnelik ja edukas olla, siis pole sinu elus midagi juhuslikku – kuidas seda mõista? Kas kõik peaks olema viimse kui detailini ära planeeritud?

Ei, jäika planeerimist me küll ei soovita – see pigem muutub takistuseks. Asjale, olukorrale, kodule, iseendale, suhtele jne tuleb anda õigetel alustel, õiges energias hoog sisse ja siis hakkab see ise veerema ning kasvama nagu lumepall.

Asi pole juhuslikkuses, vaid sünkroonsuses. Meie elame alati ja igavesti praeguses hetkes, tulevik tuleb meie suunas ja energiad, mis meie ümber liiguvad muudavad ja sätivad tulevikupildis asju ning siis tundub nii mõnigi kord, et "meil vedas", "meil oli õnne"– ei, see oli nö planeeritud.

Kuidas olla selline eriline magnet ja tõmmata oma ellu abivalmis inimesi, küllust, tervist, edu?

Ole see, kes sa tahad olla. Isegi siis, kui sa veel ei ole. Muuda kaasaegse ühiskonna poolt pakutud elumudel: omada–teha–olla vastupidiseks – ehk olla–teha–omada. Kui tahad edu, tervist ja küllust ligi tõmmata, siis veendu, et sinu mõtted, sõnad, teod ja ümbrus ei räägiks sinu soovide vastu.

Siret, Sa oled käsitlenud ka naiste seas väga poppi teemat nagu söömine ja sellega seonduv kehakaalu teema – kas tõesti on võimalik siis ka feng shui meetodite järgi süüa?

Söömise energiast on räägitud paljud ja arvatavasti on see ka üks põhjus miks meil on pidevalt "probleem" söömise ja söömisharjumustega – me pöörame sellele liiga palju kõrgendatud ja mitte alati just positiivset tähelepanu. Meil on rohkem vaja toitumisspetsialiste, mitte neid kes pakuvad abivahendeid toidulisandite ja vitamiinide näol. Meie keha suudab kõike ise toota, kui me vaid laseme.

Olen eriti tundliku ja kuiva, allergilise nahaga. 2000. aastal loobusin täielikult kreemidest. Üleminek oli jube nii füüsilises kui vaimses mõttes, kuid tulemus on hea ja ka odav. Naha energisüsteem hakkas ise tööle, ei lootnud enam abivahenditele nn proteesidele. Sama on toidulisanditega ja söömisharjumustega. Inimene peaks sööma seda, mis talle meeldib. Küsimus on lihtsalt selles, et kasutame jälle vana kulunud käitumusviisi: kas liiga palju või liiga vähe.

Valed söömisharjumused on tavaliselt alguse saanud mingist psüühilisest häirest, segavast uskumusest, näiteks hirmust. Lahendust leidmata tekib meil vale harjumus. Olulisem soovitus on süüa seda mis meeldib, kuid pigem vähem kui tahaks ja tihedamini kui saab. Juua piisavalt palju kehasooja või toasooja vett, mitte vedelikke. Kasutage vastavalt aastaaja energiale iseloomulikke toitaineid. Kuna peagi on algamas kevad (veebruari alguses), siis nüüd on soovitav süüa rohkem Puu stiihiale omaseid toitaineid: rohelist, tuntud nn roheline mudin ning kasutada võimalikult palju sidrunit, mis paneb energia kehas liikuma. Suvel aga juua pigem mõrudat või haput jooki, kindlasti mitte magusat, soolast või vürtsikat (teravat).

Kui on eesmärk kaalust alla võtta, siis loobuge enda kaalumisest, see takistab ja vahetage ka toidunõud välja – kasutada pigem lillakas-sinakas toonis nõusid, sest need vähendavad söögiisu.

Üks teie soovitusi on, et selleks, et elus edasi liikuda, peab oma vanadest mudelitest vabanema – kuidas?

Kõigepealt tuleb selgeks teha, mis takistab mul edasi minna, mis takistab mul teha seda, mida ma arvan tahtvat ja mis takistab mul olla õnnelik. Selline analüüs võtab päris kaua aega.

Seejärel teha selgeks missugused takistused ei ole nii häirivad (vaid pigem sinu eripära) – nendega tasub leppida ja need tuleb aktsepteerida kui osa sinust. Kuid takistustega, mis on sulle eluliselt vajalikud, nendega tuleb hakata teglema.

Kirjuta positiivne vaste oma takistusele. Ja teata kogu maailmale, et oled vaba (võid lausa paberile kirjutada, teksti läbi kriipsutada ja seejärel ära põletada).

Uuri, mis on selle takistuse taga. Tavaliselt on see seotud mõne lähedase inimesega. Soovitan alustada andestamisega, sest see on vabastamise alus. Sa ei pea minema selle inimese juurde (alati ei ole see enam võimalik), sest andestamise protseduuri saad läbi teha oma kodus – räägi selle inimesega soovitatavalt kõva häälega, istu peegli ees ja vaata oma silma sisse ja räägi tegema. Mine dušši alla, lase veel voolata ja räägi selle inimesega, andesta talle ja endale see takistus. Muide kogu see protsess tuleb läbi viia just sellepärast, et andestada iseendale seda, et oled hoidnud vale energiat enda sees. See ei toimu kohe, kuid järjepidevus viib üllatavate tulemusteni.

Mis on feng shui järgi eduka armusuhte valem ja õnneliku armastuse võti?

Tea, et sinu töö oled sina ise. Kui sa ei täida kõigepealt iseennast, pole sul midagi teistele anda. Kohtle ennast armastuse, heatahtlikkuse ja lugupidamisega ning sa tõmbad ligi inimesi, kes suhtuvad sinusse armastuse ja lugupidamisega. Me ei saa muuta teist inimest (kuigi väga tahame), me saame muta vaid iseennast, enda suhtumist ja väga oluline on seejuures olla enda vastu lugupidav ehk oma väärtust tõsta. Mitte kellelgi pole õigus sinu väärtust madaldada.

Iseendasse halvasti suhtudes blokeerid sa suhtlemise energia ära ja selle asemel tõmbad ligi üha enam olukordi ja inimesi, kes panevad sind iseendasse halvasti suhtuma. Keskendu nendele omadustele, mis sulle enda juures meeldivad. Teise inimesega suheldes keskendu sellele, mida sa tema juures enim hindad. Pole olemas ideaalset inimest – kõigil on omad plussid ja miinused. Nüüd sõltub suhte kvaliteet sellest, millele sa keskendad tähelapanu. Lase minna oma minevikukoormal (negatiivsetele kogemustel), perekondlikel eelarvamustel ja ühiskonna uskumustel. Ole sina ise ja väärtusta seda inimest.

Kasutate igapäevaselt ka Hiina muutuste raamatut ehk I Chingi – mida see teile õpetab ja kuidas seda süsteemi kasutada, et iidset tarkust oma elus rakendada?

I ching ehk jiying on nii sügava sisuga, et meie tegeleme alles selle pealiskihiga, kuid juba see info on meie jaoks tõeline aare olnud. Jah, tõepoolest kasutame seda iga päev energiate analüüsimiseks. Jiying ei ole ennustamise vahend, vaid see kirjeldab antud hetke energiate omadusi ja seda, mis suunas need liiguvad ning annavad ka juhise millises suunas liikuda. Seega on inimesel valik kas ta seda tarkust kasutab või mitte. I Chingi lahti seletamine on väga suur ja lai teema. Meie kasutame jiyingi koos bagua tsoonidega ning see võimaldab meil eriti hästi hetke energiat mõista ja nähtamatuid hoobasid enda eduks tööle panna. Võin kinnitada, et toimib. Kasutame kahte jiyingi meetodit – mündimeetodit ja klaaskuulide meetodit.

Hiina kalendri järgi algas just draakoni aasta – kas ja kui palju jälgite hiina astroloogiat? Mida see alanud aasta teie äranägemise järgi head-paremat lubab?

Meie elame juba mõnda aega nn hiina kalendri järgi, täpsemalt lähtume energiate omadustest ja liikumisest. Ka vanad eestlased jälgisid pigem energiate liikumist, mitte konkreetseid kuupäevi. Tavakalender on vajalik igapäevaseks tööks ja eluks kaasaegses maailmas. Näiteks mina olen sündinud Kitse aastal, Mao kuul, Jänese tunnil ja Kuke päeval.

Aasta analüüsimisel jälgime esiteks Draakoni energiat, yang Vee energiat, feng shui hosroskoopi ehk aasta sünnihetke enrgiat ja jiyingist ehk aasta energiate juhistest. Kirjelduse aluseks on viie stiihia energia ja nende koosmõju.

Aastasse tasub astuda oma eesmärgiga. Algav aasta ei ole suurte otsuste tegemise aasta, vaid pigem tuleb aasta hoovustega kaasa minna, sest vastuvoolu ujumine võib inimesi tugevalt kahjustada. Loomulikult on alati võimalus oma suunda natukene korrigeerida, kuid eesmärk jääb ikkagi samaks. Ka suur jõgi jõuab kunagi ikka merre, kuigi vahepeal teeb käänakuid ja uinakuid.

Selle aasta oluline teema on aja planeerimine. Aeg töötada, aeg pere jaoks, aeg ühiskonna jaoks, aeg puhata, aeg iseenda jaoks, aeg teadmiste jaoks jne. Ülepingutus, vastupingutus on häirivad. Tuleb avatud olla muutustele, nihetele ning mitte vastu punnida. Romantika jääb draakoni aastal tagaplaanile. Kuid kunst ja kõik see, mis loob ilu pakub tõelist naudingut. See on lühidalt öeldes, täpsemalt saab lugeda meie koduleheküljelt www.seeder.ee

Mida soovitate Alkeemia.ee lugejatele harmoonilise elu loomiseks?

Lõpeta enda kritiseerimine ja hirmutamine. Ole enda suhtes kannatlik, ära oota kiireid muutusi (need toovad kiire tagasilanguse). Ära süüdista ja karista ennast, sest sa oled tõeliselt hea ja erakordne. Tunnusta ennast ja luba endale head. Usalda maailma ja küsi abi sõbralt, professionaalilt – ära jää üksi. Naera, sest naerul on teraapiline võime. Hoolitse oma keha eest (füüsiline tegevus). Armasta ja austa ennast nüüd ja praegu ning sellisena nagu sa just praegu oled.

Feng shui tarkusi uuris Siret ja Janno Seedrilt Ingrid Peek

Vaata nende kodulehte http://seeder.ee/
Loe Seedrite raamatuid "Eesti oma feng shui" ja sarja "Feng shui ja bagua"

 

 

Lisa kommentaar

Kommentaarid