Fukushima kiirgus hävitab putukaid

Liblikaröövikud, kes sõid Jaapani Fukushima tuumajaama lähedalt korjatud lehti, olid kidurama tervisega ja neil oli rohkem arenguhäireid, näitas ajakirjas BMC Evolutionary Biology ilmunud uurimus.
Kommentaare: 63

Nädalavahetusel toimus ülemaailmne Kliimamarss kliimat muutva saastamise vastu

New Yorgis toimus pühapäeval, 21. septembril suur Kliimamarss, kus osales ligikaudu 300 000 inimest. Kliimamarss on suunatud kliimat muutva ja katastroofe põhjustava saastamise vastu.
Kommentaare: 15

Täna toimub ülemaailmse rahupäeva raames ühismeditatsioon

Pühapäeval, 21. septembril saab igaüks kasvõi omas kodus osa võtta ülemaailmse rahupäeva raames ühismeditatsioonist, mis toimub Eesti aja järgi õhtul kell 22.00. Samuti soovitakse täna luua 24 tundi kestvat nn ülemaailmset rahulainet, millesse saavad oma panuse anda kõik kohaliku aja järgi kell 12.00 päeval kas mediteerides või muul moel rahule keskendudes, kirjutab Telegram.ee.
Kommentaare: 8

10 nippi, kuidas puhata keskkonnasõbralikult

Suvi on puhkuste aeg ning igaüks üritab võimaluse korral jõuda maale vanaema juurde suvitama või sõita võõraid maid avastama. Kuidas puhata nii, et see oleks võimalikult keskkonnasõbralik?

Ookeanid puhtaks!

19-aastane Boyan Slat avaldas TED konverentsil enda projekti seadmest, mis ooekanist 7 250 000 tonni prügi koristada võiks. Poisi leiutis võib igal aastal päästa tuhandeid mereloomi ning säästa miljoneid turismi- ja mereärile igaaastaselt tekkivaid kahjudollareid.

Amazonase hõimupealiku appihüüd: valge mees hävitab kõik

Brasiilia hõimupealik, kes pöördus Amazonase vihmametsa päästmiseks ka Stingi poole, on süüdistanud arenenud maailma selle kavatsuses "kõike hävitada" ja kutsunud üles maailma elanikke oma mõtteviisi põhjalikult muutma.

Tuleviku basseinid

Siin on bassein, mis pole just tüüpiline. Vee puhastamiseks ei kasutata siin kemikaale, kuna tegemist on loodusliku mageveega. See aga loob täiesti uue ujumiskogemuse, võiks isegi öelda elamuse, mida saad nautida täiel rinnal - sinu silmad ei kipita, nahk ja juuksed on pehmed ja mõnusad.

Maa ja Kuu osutusid 60 miljonit aastat vanemaks

Prantsusmaa Lorraine´i ülikooli teadlased esitlesid USAs Sacramentos geokeemia seltsi konverentsil uurimust, mille kohaselt toimus hiiglaslik kokkupõrge Maa ja Theia-nimelise planeedi vahel ligikaudu 40 miljonit aastat pärast Päikesesüsteemi sündi. Selle kokkupõrke tulemusena tekkis Maale kaaslane Kuu.

Mida kujutavad endast välk ja äike?

Kreeklased uskusid, et äike sobib kokku vaid peajumal Zeusiga. Vadjalaste uskumustes figureerib pikne kui taevase üliolendi tööriist või tema tegevuse ilming. Eestimaises rahvausundis on tuntud Äike, Pikker või Pikne. Tegemist on põneva loodusnähtusega, mis sisendab aukartust veel tänapäevalgi.

Kui palju inimesi mahub maakerale?

Rein Taagepera arvutuste järgi jõuab maakera rahvastik aastaks 2100 välja 10 miljardini. Jaotades kõik inimesed maismaal ühtlaselt tähendaks see, et ka Antarktikas peaks elama 940 miljonit inimest.

Kasulik Päike

Päike on üldtuntud D-vitamiini allikas, aga kas teadsid, et Päiksest on veel mitmel viisil kasu - ta aitab võidelda ka valu vastu, hoiab meid kauem ärkvel ja põletab rasva?

Teadlased hoiatavad tsivilisatsiooni huku eest lähimate aastakümnete jooksul

Teadusuuringu tulemused hoiatavad, et tänapäeva globaalne industriaalne tsivilisatsioon võib kokku kukkuda jätkusuutmatu maavarade kasutamise ja üha suurema varalise ebavõrduse tõttu lähima paarikümne aasta jooksul.

Kuidas õhus energiat näha?

Õpi ära lihtne tehnika, mille abil oskad juba mõne minuti pärast näha seda energiat, millest kõik meie ümber koosneb. Mida rohkem sa seda tehnikat praktiseerid, seda enam tajud elu illusoorsust. Võtet, kuidas energiat näha, õpetab sulle Erik Robison, raamatu "Bending God: A Memoir" autor.

Sina võid olla maailma päästja!

Me oleme jõudnud ajajärku, kus meid ümbritsev maailm muutub. See toimub pidevalt ja kiiremini, kui arvata oskame. Kahjuks need muutused ei ole positiivsed. Selleks, et peatada allakäik, saad just sina oma panuse anda!

Loomad omavad sarnaselt inimestega teadvuslikkust

Rahvusvaheline rühm tunnustatud teadlasi on allkirjastanud teadaande nimega Cambridge Declaration on Consciousness, kus nad avaldavad toetust ideele, et loomad on teadvuslikud olendid ja seega maailmast teadlikud samal määral nagu inimesedki.

Väekate teadjanaiste iidsed tarkused

Kaia-Kaire Hunt kirjutab oma kohtumisest neljast ilmakaarest kokku tulnud Kolmeteistkümne Põlisrahva Vanaemade Nõukoguga ning nende pöördumisest, et kaitsta planeeti ja luua rahu ning naiste headuse väega päästa maailm.
Kommentaare: 5

Gröönimaalt leiti jääaja meteoori jälgi

Võimas meteoriiditabamus pikendas tõenäoliselt viimast jääaega 1000 aasta võrra. Nii väidavad USA Harvardi ülikooli teadlased, kelle hinnangul paiskus Gröönimaa jääkilbi sisse ligi 13 000 aastat tagasi võimas meteoor.

Tuumaajastu pohmell: radioaktiivne saast atmosfääri ülemistest kihtidest ei kao

Hisroshimat ja Nagasakit teavad kõik, aga Maa atmosfäär on palju rohkem kannatanud teiste tuumaplahvatuste käes, mida on tagasihoidlikult nimetatud "katsetusteks". Ja peavalu jätkub tuhandeteks aastateks.

Meie katkine planeet

Video, mida peaksid nägema kõik. See planeet ei ole ainult inimeste oma, kuid ometi käituvad nad nii, justkui kuuluks kõik neile. Hoolimatus, julmus, isekus ja kasuahnus hävitavad meie planeeti. Ärata oma süda, Maa tulevik on meie kätes!

Välgulöögid vormivad mägesid

Kõrge mägi on pika ea ja püsivuse sümbol, kuid piksenoolte küüsi jäänud mäetippude kuju muutub üsna kiiresti. Sellisele järeldusele jõudsid Lõuna-Aafrika vabariigi Witwatersrandi ülikooli geoloogid.

Jüssi, Turovski ja Vseviov räägivad elulistest õppetundidest

Sel reedel, 27. septembril kell 16 toimub kinos Sõprus Tallinna Tudengipäevade raames Raadio 2 saate "Hallo, Kosmos!" avalik salvestus, kus esinevad vanameistrid Fred Jüssi, Aleksei Turovski ja David Vseviov.

Suured augud

Videos näeme uskumatuid ja põnevaid vaateid hiiglaslikest aukudest ning süvenditest, millest osad on loodusliku tekkega ning osad inimeste kätetöö.

Vaikses ookeanis asub maakera suurim vulkaan

Pindala poolest Suurbritanniast suurema veealuse tulemäe Tamu massiiv paikneb Vaikses ookeanis Jaapanist linnulennult 1600 kilomeetrit idas.

Põhjapoolkera metsad hingavad sügavamalt

Ajakirjas Science ilmunud uurimuse kohaselt on viimase 50 aastaga põhjapoolkera parasvöötme metsades ja taigas iga-aastaselt ringleva süsiniku hulk kasvanud ligikaudu 32%. Nähtuse selgitamiseks ei näi piisavat süsinikdioksiidi taimede kasvu ergutavast mõjust.

ESTCube-1 ohustab kokkupõrge kosmoseprügiga

Eesti tudengisatelliidi missiooni võib ootamatult lõpetada kokkupõrge kosmoseprügiga. Vastava hoiatuse sai tudengisatelliidi meeskond mõne päeva eest USA Kosmoseoperatsioonide Ühendatud Juhtimiskeskuselt.

Põhjanaba sulas ära

Kui kuskil on kliimamuutus käegakatsutav, siis on selleks kohaks just põhjanaba - just viimastel aastatel on sealne jääkoorik hakanud suveti ära sulama, tekitades polaarsetele jääväljadele ajutise järve.

Arktika jää sulamine ohustab miljonite inimeste elu

Kui enne prognoositi, et jäävaba suvi Arktikas on rohkem kui sajandi kaugusel, siis nüüd ähvardab see juhtuda juba lähemate kümnendite jooksul, osa teadlasi ennustab veelgi kiiremat jää kadumist.

Kivide tasakaalustamise kunst

Michael Grab on kunstnik, kes on tegelenud kivide tasakaalustamisega alates 2008. aastast. Enamik tema hiljutistest taiestest on valminud Boulderi linna lähedal Colorado osariigis. Grab peab seda tegevust ühtlasi nii spirituaalseks kui ka tervendavaks.

Olemasolevatel ressurssidel põhinev majandus

Olemasolevatel ressurssidel põhinev majandus on täiesti erinev sellest, mis on eales varem eksisteerinud. See on holistiline süsteem, kus kõik kaubad ja teenused on kättesaadavad kõigile, mitte vaid valituile.

Õhu saastatus võib seostuda sünnidefektidega

Kokkupuude kahel esimesel raseduskuul liiklusest tuleneva õhusaastega suurendab oluliselt sünnidefektide riski. Nii näitasid Ameerika teadlased ajakirjas The American Journal of Epidemiology ilmunud töös.
Kommentaare: 1

Teadlaste mudel ennustab inimkonna kasvu peatumist aastaks 2050

Maailma rahvaarvu andmed alates aastast 1900 kuni aastani 2010 on võimaldanud Hispaania teadlastel luua matemaatilise mudeli, mis ennustab inimkonna juurdekasvu pidurdumist selle sajandi keskpaigaks. Arvestus langeb kokku ÜRO langusprognoosiga, vahendab Physorg.com.

Milline on meie tulevik?

KARM KÕNE: Kuulakem seda võimast kõne ning küsigem endalt ja oma juhtidelt - kuhu ja kuidas edasi? Kes annab vastuseid nendele laste küsimustele, mis ei kao kuhugi, vaid muutuvad aja edenedes aina põletavamaks?
Kommentaare: 1

Maandamine – emakese Maa meditsiin

Maandamine põhineb uuringutel, mis näitavad, et Maa elektrienergiaga ühenduse loomine edendab inimese füüsilist heaolu. Just nagu päike pakub meile pidevalt energiat ja vitamiine, on ka maapind energia allikaks. Maandamist on võimalik teha mitmel moel: seistes, istudes, lamades või kõndides paljajalu, nahaga otse maapinna vastu.

India Ookean varjab killustunud mikrokontinenti

Geofüüsikud leiavad Mauritiuse saare randadelt leitud tsirkoonitükkide analüüsil kinnitust teooriale, et India Ookean peidab endas 50-100 miljonit aastat tagasi lagunema hakanud mikrokontinendi Mauritia tükke.

Kas Maa osoonikiht taastub?

1980ndatest aastatest hoiavad inimeste meeli ärevil osooniaugud ehk osooni hulga vähenemine poolustel. Õnneks näevad atmosfääri uurivad teadlased esimesi märke sellest, et Maa osoonikiht võib hakata taastuma.

Endine FBI juht Ted Gunderson: "Keemiapilvede pritsimine tuleb lõpetada"

Endine Los Angelese FBI juht Ted L. Gunderson tegi 21. jaanuaril 2011 videopöördumises avalduse, milles kutsub üles lõpetama lennukitelt keemiapilvede pritsimist.

Looduse kuninga imelikud seiklused

Steve Cutts'i animatsioon inimese hoolimatust ja hävituslikust suhtumisest teda ümbritsevasse loodusesse.

Inimeste orjastamine vee abil

Ülemaailmne veetarbimine kahekordistub iga 20 aasta järel, mis on enam kui kaks korda kiirem planeedi elanikkonna kasvust. Käiku on lastud plaan maailma põlvili surumiseks globaalse eliidi loodud kunstliku veepuuduse abil.

Keskööpäike Islandil

Hingeliigutavalt kaunid ja müstilised Islandi loodusvaated, mis on jäädvustatud keskööpäikese ajal ehk siis kui sealsetel laiuskraadidel valitseb polaarpäev.

Kas päikesetormid teevad 2012. aastal maailmale lõpu?

Päikese aktiivsus on regulaarne tsükkel, mis saavutab kulminatsiooni umbes iga 11. aasta järel. Nende tippude läheduses võivad päikesepursked põhjustada satelliitside katkemist, kuid insenerid on juba välja töötamas magnettormide eest kaitstud elektroonikaseadmeid.

Euroopa maapõues laiuvad ulatuslikud tunnelid

Euroopa maapõuest on leitud massiivne tunnelitesüsteem, mis arvatakse pärinevat neoliitikumi ajast ning mis ulatub Šotimaast Türgini. Millega täpsemalt võib olla tegu?
Kommentaare: 2

Jääaja väljasurijad määras puhas juhus

Pärast viimast jääaega suri enamik selle perioodi suuri imetajaid välja. See oli maakera üks suuremaid väljasuremisepisoode. Keegi ei tea, mis täpselt juhtus, kuid teadlased on terve aastasaja vältel toimunu põhjuste üle tuliselt vaielnud.

Magnettorm ja tervis

Paar korda aastas võib kuulda hoiatusi magnettormide kohta. Millega on täpsemalt tegu ja kuidas need võivad inimesele mõjuda – kõigele sellele pakub käesolev artikkel vastuseid.

Spetsialist selgitab taimekaitsevahendite mõju

Viimastel nädalatel on ajakirjanduses leidnud laialdast kajastamist taimekaitsevahendite kasutamine ning küsimus, kas seda võiks kutsuda mürgitamiseks. Kuidas üldse käib taimekaitsevahendi turule lubamise protsess ja milline roll on selle juures teadusuuringutel.

Haihtuvate mesilaste mõistatus lahendatud!

Mesilaste kolooniad hävivad. Nende kadumine on looduse viis meile öelda, et ümbritsevas maailmas on tingimused halvenenud. See seab ohtu maailma toiduvarud ja mõjub hävitavalt ökosüsteemidele, mis mesilastest sõltuvad. Nende putukate kadumine mõjuks elule maal sama tuntavalt kui suur kliimamuutus.

Dokumentaalfilm "Plastikplaneet"

Werner Boote film plastmassist, mis on jõuliselt tunginud meie igapäevaelu kõigisse valdkondadesse. Näeme, kuidas plastik kahjustab nii meid ümbritsevat elukeskkonda kui ka inimesi ja loomi.

Millise jälje jättis Eestisse Tšornobõli vihm?

26. aprilli ööl 1986 plahvatuses Ukrainas Tšornobõli tuumajaama neljandas reaktoris paiskus atmosfääri hiigelsuur radioaktiivne pilv, mille jälgi on leitud kogu põhjapoolkeralt. Eestil vedas – radioaktiivne pilv tegi ringi ümber meie lähiriikide, jättes Eesti peaaegu puutumata.

Eesti - maailma kõige turvalisem koht elamiseks

Peaaegu iga päev saame uudistest lugeda teateid selle kohta, kuidas kusagil möllavad orkaanid, millist kahju teevad üleujutused või kuidas maavärin on purustanud inimeste kodud. Kui te soovite põgeneda võimaliku loodusõnnetuse eest, on sobivaim paik elamiseks Eesti.

Sel nädalavahetusel on suur talgupäev Teeme Ära!

Traditsiooniliselt toimub maikuu esimesel laupäeval ehk 5. mail suur üle-Eestiline talgupäev. Ühendatud jõududega korrastatakse kevadele vastu astuvat kodumaad entusiasmi ja koostegemise rõõmuga. Kas Sina oled juba oma talgud leidnud?

WHAT A WONDERFUL WORLD

Märka enda ümber toimuvat, naudi hetki, naudi kevadet. Suurepärane video ning laul kevade alguseks ja igaks ajaks. ILUSAT KEVADET KALLID LUGEJAD :)