Psühholoog, psühhoterapeut, nõustaja? Kes nad on ja kes aitab SIND?

Kui inimene oma elu või tunnetega puntrasse jookseb, on lähedastel ja tuttavatel talle tihti esmaseks soovituseks – mine teraapiasse. Mida see soovitus õigupoolest aga tähendab, kirjutab psühholoogiatudeng Triin Ülesoo ajakirjas Psühholoogia Sinule.
Kommentaare: 4

Toksin sõna „teraapia“ google otsingusse ning saan vastuseks sellised leheküljed nagu: holistiline teraapia, depressiooni kognitiivne teraapia, vibroakustiline teraapia, perekonnateraapia, lisaks veel tantsuline teraapia ja tsooniteraapia. Õigekeelsussõnaraamatus tähendab sõna „teraapia“ ravi, ravimist. „Psühhoteraapia“ omakorda tähendab haiguste ravimist psüühilise mõjutamisega.

Millal siis valida enda aitamiseks just psühhoteraapia ja millal muud meetodid – minna massaazhi, akupunktuuri, joogasse, tantsima või vesiravisse? Olete ilmselt tähele pannud, et peale lõõgastavat nädalavahetust mõnusa sauna ja ja veekeskuse külastamisega ei tundugi nädala mured enam nii koormavad? Inimene on tervik ning meie emotsionaalne enesetunne ja keha on omavahel tihedalt seotud. Kui keha rahuneb, lähevad mõtted selgemaks, lahustuvad negatiivsed tunded ning tekivad uued loovad lahendused. Kui aga piinavad pidevad masendusmõtted ja ärevus või on lihtsalt huvi enda sisse vaadata ning oma sisemaailmaga tegeleda, tuleks pöörduda psühholoogilisemate meetodite poole.

Kes on psühholoog?

Psühholoogide tegevus on Eestis õigusaktide ja tegevuslubadega vähe reguleeritud. Mitmes teises riigis on psühholoogi ametinimetuse kasutamine palju rangemalt piiritletud: enamasti on selle eelduseks akadeemilise psühholoogia õppekava läbimist kinnitav magistri- või doktorikraad. Eestis annavad akadeemilist psühholoogilist haridust kaks ülikooli – Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool. Selgemalt on Eestis kutsestandardiga määratletud psühholoogi, kliinilise psühholoogi ja koolipsühholoogi kutse, neist kahte viimast väljastab Eesti Psühholoogilide Liit.

Psühholoogi kutsetunnistust aga hetkel Eestis ei väljastata.  See tähendab, et Eesti Vabariigis pole psühholoogi nimetuse kasutamine õigusaktidega määratletud. Nii võib ennast psühholoogiks nimetada justkui igaüks, kel selleks soovi, ja mingeid sanktsioone sellele ei järgne. Sellegipoolest eeldatakse, et psühholoogi ametinimetust saab inimene kasutada siis, kui ta on lõpetanud psühholoogia alal magistrikraadi.

Mis eristab nõustamist teraapiast?

Psühholoog-nõustaja kasutab oma töös toetava teraapia võtteid, milleks võib olla näiteks lahenduskeskne lühiteraapia, geštaltteraapia, psühhodraama jne. Psühhoterapeut on läbinud põhjaliku väljaõppe mõne teraapiakoolkonna osas, mis kasutab psühholoogilise sekkumisena tunnustatud ja teaduslikult põhjendatud ravimeetodeid (näiteks käitumuslik-kognitiivne teraapia, pereteraapia jne). Nõustamise ja teraapia vahele on suhteliselt raske piirjoont tõmmata. Kui püüda neid eristada, siis nõustamine tegeleb pigem igapäevaelu teemadega, teraapia aga raskemate ja pikemate emotsionaalsete probleemidega. Nõustamine on suunav ning püüab leida lahendusi, aitab teadvustada või arendada  inimese olemasolevaid oskusi ja võimeid.

Teraapia läbiviimisel lähtutakse mingist kindlast teoreetilisest mudelist, mis seletab, kuidas abivajaja probleem on välja kujunenud ning kuidas sekkumisvõtted töötavad. Teraapia käigus jõutakse tihti ka teadvustamata alateadliku materjalini ning „ehitatakse“ uuesti üles inimese sisemaailm. Teraapia rõhuasetus on rohkem ravil.
Erinevaid teraapiakoolkondi on maailmas üle 400. Milliste probleemide puhul millist lahendust valida? Tõsisemate psühholoogiliste probleemide puhul on oluline teada, milline teraapia just selle probleemiga kõige paremini töötab. Paljude  meetodite efektiivsust on maailmas teadusuuringutega uuritud ning vastavalt sellele on erinevate psüühikahäirete puhul teada, milline meetod omab tõhusat raviefekti.

Lisaks tuleb mängu ka individuaalne sobivus. Analüütilisele inimesele on kindlasti omasem näiteks käitumuslik-kognitiivse teraapia ratsionaalne lähenemine. Emotsionaalne ja kärsitu tundeinimene tahaks selle asemel hoopis oma elu laval läbi näidelda läbi psühhodraama kursuse. Kuid äkki peitub kõige suurem areng hoopis mugavustsoonist väljudes ning katsetades lahendust, mis esmapilgul ei olegi enda jaoks kõige lihtsam ja mõnusam?
Kelle poole pöörduksid sina?

Elust enesest:
Karin (29): „Mulle tundub hetkel, et kui on diagnoositud vaimne haigus või häire, siis oleks ehk õigem spetsialisti abi otsida. Igasugu muud asjad on ka toredad, kuid ei pruugi haiguse olemusest midagi teada ning seetõttu vaid ajutiseks lahenduseks osutuda. Näiteks võib mõni esoteeriline suund hädasolijale sisendada, et kõik on vaid tahte ja positiivse maailmavaate küsimus, kuid see ei vasta ju tihti tõele. Kui on vaja endas lihtsalt selgusele jõuda, olemist avardada, siis võib ju igasugu asju proovida. Kui aga on tõsine haigus, siis võib katsetamine seisukorda veelgi halvendada.“

***

Avituse üritustesari „Teraapiasuunad luubi all“
Neile, kes soovivad teraapialiikide olemusest rohkem teada saada, algas jaanuaris Arengu keskus Avituses üritustesari „Teraapiasuunad luubi all“. Seal tutvustab iga kuu üht teraapiasuunda psühholoog, kes selle meetodiga igapäevaselt tegeleb. Rohkem infot ja üritusele registreerida saab Avituse kodulehel: http://www.avitus.ee/koolitused/teraapiasuunad

Järgmine tutuvustusüritus toimub neljapäeval, 15. märtsil. Sel korral tutvustab Karmel Tall geštaltteraapiat. Karmel on diplomeeritud kliiniline geštalt-psühhoterapeut (Gestalt Institute of Scandinavia, GIS International) ja sotsiaaltöö õppejõud (MA, Tartu Ülikool). Terapeudina huvitab teda eksistentsialism, keha ja vaimu tasakaal, hirmude ületamine ja leinatöö.

Autor: Triin Ülesoo

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2020-12-01 21:42:32
MUST READ: Am writing this article to appreciate the good work of Dr Padman that helped me recently to bring back my Husband that left me for another woman for no reason for the past 3 years. After seeing a post of a woman named Karen Pedro on the internet testifying of how she was helped by Dr Padman. I also decided to contact him for help because all i wanted was for me to get my husband, happiness and to make sure that my child grows up with his Dad. Am happy today that he helped me and i can proudly say that my husband is now with me again and he is now in love with me like never before. or do you need help of any kind then contactDr Padman today for i give you 100% guarantee that he will help you just as he helped me his Email: padmanlovespell@yahoo.com WhatsApp +19492293867 Website: https://padmanspell.com
Alkeemik
2020-12-01 09:40:02
Hello everyone. My name is Ajani from South Africa.  I want to give a testimony about my HIV virus that was cured by a great spell caster called Dr Sahabi. Since the last 6 months I have been HIV positive. I never think I will live long again and i wanted to kill myself because the problem is very too much for me. But I am so grateful about this great man called Sahabi who cured my HIV AIDS last 3 weeks. I was in great pain so a friend came to visit me. And I told her my problem; She told me that there is a great spell caster that can cure my HIV. I asked her if she had his email address, she gave me his email sahabinaannabi11@gmail.com, and I emailed him. He talked to me and he perform the necessary rituals and he told me that after one week I should go for a test and Which I did, when the doctor told me that am now an HIV negative, I couldn't believe myself, I went to see another doctor the result was still the same, I was human on planet earth again, so I emailed him and thanked him. Please if you are having a similar problem you can Email sahabinaannabi11@gmail.com or you can also reach him through Whatsapp number (+2348104676647) Dr. Sahabi for helping me at this young age if you need help.  Once again thank you Dr Sahabi..
Alkeemik
2018-08-16 01:01:18


Henderson Elizabeth
Dr joy is a trust worthy spell caster and he will be of great help to you. I never believed in spell casting but After 4 years of marriage my husband left me because I lost my womb, and i was unable to give birth to children. I felt like my life has come to an end, and i almost committed suicide, i was emotionally down for a very long time, but thanks to this spell caster called Dr joy whom i met online after my friend Becky Ross told me how he also helped her to bring back her husband in less than 2 days. I believed her and decided to give Dr joy a try and i contacted him on his email joylovespell@gmail.com. and explained my problems to him. He laughed and told me that In less than 2 days, my Husband will come back to me again, and that he will restore my womb and i will give birth to children. At first i thought it was a joke but i took courage and believed as Dr joy has said and it did happen just as this Great spell caster said, My husband called me and was crying, begging for forgiveness. I forgive him and today i am so glad that all worries and problems has gone away, and we are even happier than before, another good news is that i am pregnant now, and very soon we will have our baby. Dr joy is really a gifted and a powerful spiritual man and i will not stop publishing him because he is a wonderful man. I advice you all If you have a problem and you are looking for a real and genuine spell caster to solve all your problems just Contact Dr joy on his email on joylovespell@gmail.com. because he will always help you to solve all problems. Once again thank you Dr joy. Thank you, thank you.
you can also call him or add him on Whats-app: +2348100452479.

Kõik kommentaarid