Rääkimise kunst - tülitsemine kooselus

Allikas: www.bioneer.ee
Oskuslik tülitsemine on vajalik suhtes esinevate pingete maandamiseks. Kindlasti tuleb tülitsemise juures teada, et ka vaimne vägivald peab olema välistatud. Kuidas tülitseda oskuslikult kooselus? Mis on tüli eesmärk ja kuidas see suhet ülal hoiab?
Kommentaare: 7
Hea suhtlemisega saab vähendada mõttetut tülitsemist. Suhtlemises on oluline partnerit ära kuulata ja temaga rääkida

Ma nimetan tülitsemiseks emotsionaalset erimeelsuste lahendamist. Kindlasti ei saa koos elades olla alati kõiges ühel meelel. Kooselus tuleb võimalikult palju asju omavahel läbi rääkida, et saada aimu teise poole  arvamusest. Ühte sündmust võivad partnersuhtes inimesed tõlgendada täiesti erinevalt. Hea on küsida kaaslaselt põhjendust, miks ta just nii arvab.

Hea suhtlemisega saab vähendada mõttetut tülitsemist. Suhtlemises on oluline partnerit ära kuulata ja temaga rääkida. Kuid tasub kuulata ja mõista ka ennast. Niimoodi tekib hinnangu vaba eneseväljendus.

Vaieldes tuleb säilitada mõlema poole eneseväärikus. Vastastikune austus ja respekt peab vaidluses alles jääma. Kritiseerida saab käitumist, mitte inimest.

Tülitsedes tuleb emotsionaalsus maha võtta ja vestelda võimalikult neutraalsemalt. Kindlasti ära ründa vastu, kui tunned, et sind rünnatakse. Räägi sellest, mis sind häirib ja sulle haiget teeb.

Kõike saab sõnadesse panna. Hoidu sarkasmist ja arusaamatuist vihjetest. Niipalju kui võimalik, räägi otse.

Sobiv lause on näiteks: "Mind solvab, kui sa ei kuula mind lõpuni." Väljenda ennast mina vormis ja too välja, mis sind häirib.

Iroonia tekitab pingeid ja ei muuda suhteid paremaks. Elu ei ole mäng, inimsuhted on õrnad ja neid tuleb hellalt hoida.

Räägi kõik häiriv koheselt ausalt ära, muidu jäävad pinged aastateks kuhjuma. Ära üldista sõnadega "nagu alati", "ainult", "mitte kunagi", "kogu aeg".

Ürita sõnastada teistmoodi ja ole konkreetne. Jälgi kuidas enda väljendusi. Kaasa aitab ka oma mõtete jälgimine. Seaduspärasusi on raske muuta, lihtsam on muuta väljendust.

See, milliste sõnadega sa mõtled, kujundab suhet. Tuleb üritada meeles pidada, et ühe negatiivse sõnumi asemel on kaaslasele vaja edastada 4 positiivset sõnumit. Kui suhtesse kuhjub palju negatiivset, siis paljudel juhtudel viib see  lahutamiseni.

Heade suhete nimel tuleb vaeva näha. Ei tasu unustada, et tülid on elu loomulik külg.

Kuulamiskunst

Ära vasta enne, kui oled teise lõpuni kuulanud. Kas sa oled valmis teist lõpuni kuulama?

Pea meeles, et inimesed näevadki olukordi erinevalt. Ära näita välja et igavled kuulamise asemel, tegeled muude asjadega ja mõtled muule. Vaata kuulamise ajal vestluspartnerile otsa. Kõrvalda kõik asjad, mis segavad olulist vestlust.

Ära kuula valikuliselt ainult seda mida kuulda tahad. Sageli nopime sedasi kuulates välja ainult negatiivse. Ära valmistu kuulamise asemel vastulauseks. Anna aega oma partneril lõpetada.

Pole võimalik 100% keskenduda mitmele asjale korraga. Arvatakse, et on võimalik, kuid see on müüt. Rääkida ja kuulata samal ajal pole võimalik, ehkki naised lülituvad kiiremini kuulamiselt rääkimisele ümber.

Hea suhtlemine ei ole: moraali lugemine, hinnangute andmine, sildistamine, teema vahetamine, sest mulle on see oluline teema, nalja tegemine vestluspartneri teema üle.

Toimi hoopis nii: kuulata peab tahtma ja võtma selleks aega, proovi teist mõista isegi, kui arvad teisiti, võta teist sellisena nagu ta on, ära vaidle vastu, nooguta, lase teisel olla vait ja mõtteid koguda.

Tee kuulamise ajal kokkuvõte, mida kuulsid ja sõnasta see oma sõnadega ümber, kontrollimaks, kas said õieti aru: peegelda teise tundeid ja vali sobiv hääletoon.

Tihti tülitseme tühiste asjade pärast ja probleem on peidus hoopis kusagil mujal, sügavamal. Kõige sagedamini tülitsetakse kooselus raha, suhete, seksi, laste, sugulaste ja sõprade pärast.

Väga oluline mõju meie käitumisele on lapsepõlvel. Rääkige oma kaaslasele lapsepõlvest, mis on oli hea ja mis halb. Igaühel meist on omad nõrgad küljed.

Ärge jääge pinnapealseks, uurige ja leidke tegelik põhjus üles. Delikaatsetest asjadest on raske rääkida, kuid oma südameasjadest tuleb kaaslasele ikkagi rääkida. Tuleb õppida üksteist paremini mõistma ja kaaslasesse lugupidavalt suhtuda.

Autor: Tiina Kilkson, psühholoog

Allikas: www.bioneer.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Rylee V.
2023-01-28 09:01:03
I want the world to know a great man that is well known as Dr. Zabaza ,he has the perfect solution to relationship issues and marriage problems. The main reason why I went to Dr. Zabaza was for solution on how i can get my husband back because in recent times I have read some testimonies on the internet which some people has written about Dr. Zabaza and I was so pleased and I decided to seek for assistance from him on his Email ( drzabazaspellhome@gmail.com ) Which he did a perfect job by casting a spell on my husband which made him to come back to me and beg for forgiveness. I will no stop publishing his name on the net because of the good work he is doing. I will drop his contact for the usefulness of those that needs his help. His Email is DRZABAZASPELLHOME@GMAIL.COM You can contact him today and get your problem solved.
Call/WhatsApp number: +1 (548) 457-0555
https://drogunzabazaspellherbalhome.wordpress.com ..
Loanoffer
2021-03-13 22:57:45
International Loans Personal Loans?
Apply for a Loan from $3,000.00 to $10,000.000
with no collateral required
low interest rate as low as 2%
email: abdullahibrahimlender@gmail.com
whatspp Number +918929490461
Mr Abdullah Ibrahim
JenniferParks511
2019-01-13 15:45:12
HOW TO GET YOUR EX BACK WITH YOU NOW!!!
I have something to share with you!!! There is a great joy in my heart which I want to share with everyone. My name is Jennifer Parks . I had a misunderstanding with my lover several months ago; which led us to break up and he never wanted to hear my voice again. But as time went on, a good friend of mine recommended DR.PEPOKO who could help me with Love Spell to get my man back. At first, I thought the idea of a love spell was strange,but was willing to give it a try because i really love my boyfriend. For the first time I was scared to contact the DR.PEPOKO because I was not sure if what they did was against my religion. But my friend assured me that they only use Spell which is safe and has no side effects. I felt a little better and decided to contact DR.PEPOKO on his mail (pepokolovespell@gmail.com)I contacted him through his email and explained everything to him. He said that I shouldn't worry, that my lover will come back to me on his knees begging for forgiveness. I bought an item that he told me to buy for the preparation of the spell and assured me that my lover will come to me within 48 hours in remorse. My greatest joy now is that he actually came back to me and fell on his knees begging for forgiveness. We got back together and our relationship has been better this second time around. I have to give DR.PEPOKO all the credit for helping us get back to a better place than where we began. The new found love that my boyfriend has for me is incredible and i can't wait to see what the future holds for us. Do you have any problem with your loved one? Well worry no more because DR.PEPOKO can provide you with a spell to get him or her back. With the help of a spell just as he helped me. Contact DR.PEPOKO via email: pepokolovespell@gmail.com or visit her website: www.pepokolovespelltemple.blogspot.com OR you can contact Dr.PEPOKO through WhatsApp number +2348156148821
Kõik kommentaarid