Midagi hingele: Pärast lapse rääkima õpetamist tutvusta talle vaikimist. Ja endale ka

Kas mäletad kui pikalt sa pärast rääkima õppimist järjest vait oled olnud? Istu maha ja tuleta meelde. Paljudele ei meenu päevagi, mil poleks suud lahti tehtud. Kui õpid koos lastega vaikima, lood oma pereellu imelise uue mõõtme.
Kommentaare: 22

Kas keisrilõige muudab geenide avaldumismustrit?

Keisrilõikega sündinud lapsed haigestuvad suurema tõenäosusega astmasse ja suhkurtõppe. Miks see nii on, pole seni osatud põhjendada. Nüüd näitasid Rootsi Karolinska instituudi teadlased, et keisrilõikega sündimine muudab vastsündinu tüvirakkudes geenide tööd. Praegu pole selge, kas muutused on ajutised või jäävad püsima kogu eluks.
Kommentaare: 2

Unejutt arendab lapse õppimisvõimet

Magamise ja õppimise kasulikud seosed on leidnud kinnitust. Suurbritannia psühholoogid on nüüd leidnud, et ka kolmeaastased, kes uinuvad pärast unejutu kuulamist, saavad hiljem uute sõnade omandamisega kiiremini ja kergemini hakkama kui need, kellele juttu ei loeta.
Kommentaare: 2

20 olulist fakti rinnapiimast, mida sa varem ei pruukinud teada

Eestis alustab rinnaga toitmist üle 90% emadest, kuid esimese poolaasta lõpuks on selle ürgloomuliku tegevuse juurde jäänud vaid ligi 40% neist. Olukord pole parem ka mujal, kuigi viimasel ajal näib imetamise populaarsus maailmas siiski pisut tõusvat.
Kommentaare: 3

Greenpeace avaldas ülevaate kõige mürgisematest lasteriietest

Kas sa tead, millised on kõige mürgisemad riided ja jalanõud, kuhu poodi kindlasti mitte minna ja mida need mürgid teevad? Nüüd on hea võimalus ennast kurssi viia, sest Greenpeace avaldas just selleteemalise raporti.
Kommentaare: 2

Kust lapsed tulevad?

Walt Disney on igale lapsevanemale teinud küsimusele "kuidas ma siia ilma sündinud olen?" vastamise lihtsaks. Pixaril lühianimatsioon näitab lastele täpselt, kust lapsed tegelikult tulevad.
Kommentaare: 2

Kim Eng: Harmooniliseks maailmaks peaksime olema ise sisemiselt tasakaalus

Eckhart Tolle mõtte-, töö- ja elukaaslane, vaimne õpetaja ja nõustaja Kim Eng räägib yin-yang energia tasakaalust ning sellest, kuidas kasvatada Uue Maailma lapsi.
Kommentaare: 2

Lastes lastel olla lihtsalt lapsed

Mõeldes tagasi enda lapsepõlve peale ei meenu mitte kuskil tunnis või trennis oldud aeg, vaid see hetk kus sai mängida ja olla lihtsalt niisama. Aeg, kus sai ronida puude otsa ja ehitada onne, mängida kodu või poodi.
Kommentaare: 6

8 mõtet laste kasvatamisest

Värskelt eesti keeles ilmunud raamatu "Mida beebid mõtlevad" autor on üle 30 aasta uurinud lapsi, olnud lastepsühholoog ja ise lapsevanem. Tema teooriad teeb huvitavaks asjaolu, et ta on teinud väga palju teste ja katseid laste käitumise ja mõtete motiivide kohta.
Kommentaare: 3

Et laps saaks elus hakkama

Joogateraapia.ee kirjutab sellest, milliseid omadusi laps vajab, et eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana siin oma last aidata ja toetada?
Kommentaare: 1

Mis lapsel mureks on?

Kui laps on kurb, agressiivne, ärrituv, ei kuula vanemat jms, siis nimetatud käitumised ei viita peaaegu mitte kunagi ebanormaalsusele ega arenguhäirele. Reeglina on laps lihtsalt hädas. Ta ei saa veel aru ei iseenda sees ega maailmas toimuvast, ta vajab abi: kuulamist, toetamist, mõistmist, mõistlikke ja toimivaid piire.
Kommentaare: 1

365 tehnikat, kuidas saada seda, mida tahad: 312

Kaks ja pool nädalat tagasi sündis meile poeg. Esimene laps. Koos selle uue eluga taassündisin ka mina. Enam ei ole ma ainult naine, vaid ka ema. See on elu vastutusrikkam roll. Miski pole endine. Kõik mu ümber on omandanud uue tähenduse ja vaatenurga, alates turvavööst ja lõpetades nõudepesu vahendiga.
Kommentaare: 3

Unusta lusikas: imikud söövad paremini, kui end ise toidavad

Imikule lusikaga püree söötmine on tavapärane sissejuhatus tahkele toidule, aga imikute jaoks on parem end ise toita. Sellisele üllatavale tulemusele jõuti uuringu käigus, mis võrdles ise kätega söövate ja lusikaga toidetavate imikute toidueelistusi.
Kommentaare: 1

Euroopa kohus: loote tüvirakkude kasutamine on ebamoraalne

Novaator kirjutab, et Euroopa kohus otsustas, et inimese lootest pärinevatele tüvirakkudele ei saa patenti võtta. Kohtu otsusel võib olla tõsine mõju embrüonaalsete tüvirakkudega seotud uuringutele Euroopas.
Kommentaare: 2

Batuudid ja teadlik lapsevanem

Lastele meedib batuudil hüpata. Soov lennata õhus ning ennast õhus ümber pöörata ja keerata, uhkus uusi trikke õppida - see kõik on väga lõbus hetkeni, mil keegi haiget saab.
Kommentaare: 1

Planeerimata rasedus - otsustamise protsess

Otsus, kas rasedus katkestada või sünnitada, on tähtis, seda ei tohi teha kiirustades. Lõplikult läbimõeldud otsusele jõudmiseks on vaja aega ja järelemõtlemist, ning erapooletut nõustamist. Otsuse teeb naine/mees/paar ise, mitte arst ega nõustaja.
Kommentaare: 2

Võitlus iivelduse vastu

Hea soovitus Grace Saundersilt raamatu Suurepärase ema käsiraamat autor (Eesti Ajalehed 2010)
Kommentaare: 1

Adopteerimine - tegu, mis ajendatud armastusest

Kõigil meist pole antud õnne saada lapsi bioloogisel teel. Armastusega neid oma ellu kutsuda siiski. Kui palju on valeinfot ja müüte selle teema ümber! Ehk see artikkel aitab tegelikkust lähemalt aimata?
Kommentaare: 1

Eesti laste kaitseingel

Anu Susi on lastepsühhiaater, keda lapsed ja lapsevanemad tunnevad kui üht parimat oma ala spetsialisti Eestis. Anu suudab säilitada külma närvi ja optimistliku meele ka kõige keerulisemate juhtumite puhul. Ta on arst, kes tõesti tahab lapsi aidata ja aitabki.
Kommentaare: 1

Räägi oma laps targaks!

Enamik vanemaid ootab kannatamatult oma lapsukese esimest sõna, mis tavaliselt juhtub üheksanda elukuu ja esimese eluaasta vahel. Lihtsamaid fraase peaks laps oskama moodustada umbes kaheaastaselt, täislauseid ligi kolmeselt.
Kommentaare: 6

Kuidas aidata last arvutisõltuvuse korral?

Rangete piirangute seadmine tekitab tavaliselt vaid trotsi ja vastuseisu. Kuid Sa võid näidata eeskuju, mil viisil on kohane arvutit kasutada; jälgida, mida laps arvutis teeb ja aidata teda vajadusel piiride seadmisel. Kui lapse või nooruki arvutikasutamine viitab ülemäärasele kasutamisele, toome siinkohal mõned soovitused:

Toidud, mida lapseootel vältida

Etikettide lugemine pakenditelt ja millegi menüüvälise tellimine emmikkalarestoranis võib olla piinarikas, aga on toite, mis võivad ündimata lapse jaoks ohtlikud olla, nii et järgmiste asjadega oleks parem ettevaatlik olla
Kommentaare: 5

Kuidas toetada tõrjutud last?

Nii mõnigi lapsevanematest on ühel või teisel hetkel pidanud seisma silmitsi küsimusega, mida teha juhul, kui mu last tõrjutakse? Merit Lage on kirjutanud artikli, mis võib -olla annab vastuseid sellele.
Kommentaare: 1

Perevägivalla mõju lastele

Vägivald ei tohiks kunagi olla aktsepteeritav. Veelgi vähem peaksid seda kogema lapsed, kelle elu kujundamine ja väärtushinnangute loomine peaks olema iga lapsevanema esimene prioriteet. Kahjuks on see siiski üks osa paljude elus ka täna. Naistetugi.ee artikli kaudu on võimalik saada vastuseid küsimustele: Kuidas sellised lapsed end tunnevad, käituvad? ..Ja mis tagajärjed sel võivad olla hiljem tulevikus.

Rasestumisvastased meetodid

Aktiivse seksuaaleluga kaasneb ka võimalus rasestuda. Kui soovid rasedusest hoiduda, siis peaksid kasutama kontratseptiivseid ehk rasestumisvastaseid vahendeid. Erinevatele inimestele sobivad erinevad rasestumisvastased vahendid, seega on mõistlik olla enne otsuse langetamist teadlik kõigist võimalustest, nende tõhususest, eelistest ja puudujääkidest.
Kommentaare: 2

Leinava lapse aitamine koolis

Surm ja lähedase kaotus on igaühele väga raske. Linda Goldman, kes on leinaterapeut ja koolitaja, kirjutab, kuidas aidata leinavat last koolis.
Kommentaare: 1

Liialdatud partnerlus hävitab lapsepõlve

TLÜ võrdleva kirjandusteaduse lektor Ave Matteus kirjutab sellest, kuidas ta mullu sügistalvel Saksamaal olles juhtus lugema Michael Winterhoffi raamatut "Kuidas meie lastest kasvavad väikesed türannid” ja sattus sellest kohe vaimustusse.
Kommentaare: 1

Vanemahüvitise suuruse arvutamine

Soovid teada, kuidas arvutatakse vanemahüvitist? Loe järgnevaid juhtnööre.
Kommentaare: 1

Kes kannatavad peale lahutust kõige enam?

Kuidas mõjutab lahutus lapsi selle keskel? Millised on lahutuse negatiivsed tagajärjed neile? Sellest kirjutab psühholoog ja pereterapeut Aita Keerberg.
Kommentaare: 2