Rasestumisvastased vahendid soodustavad HI-viirusesse nakatumist

Soovimatud rasedused ning HI-viirusse nakatumine teevad arengumaades palju muret. Maailma tervishoiuorganisatsioon on pikka aega propageerinud sündivuse kontrolli võimalikult odavate ja tõhusate vahendite abil. Kuid nüüd selgub, et hormonaalsed vahendid suurendavad HIVi nakatumise ohtu.

Washingtoni ülikooli teadlased jälgisid 3800 paari seitsmes Aafrika riigis (Botswana, Kenya, Rwanda, Lõuna-Aafrika, Tanzania, Uganda ja Zimbabwe). Selgus, et kui naised kasutasid hormoonsüste, suurenes nakatumisrisk kaks korda – nii naiste enda kui nende partnerite jaoks.

Ajakirjas Lancet Infectious Diseases ilmunud uurimuse tulemuste põhjal suurendasid nakatumisriski ka suukaudsed rasestumisvastased vahendid, kuid riski suurenemine polnud statistiliselt oluline. Uurimuse autori Renee Heffroni sõnul peab hormonaalsete vahendite kasutajaid põhjalikult nõustama ning soovitama neile kondoomi kasutamist, et nakatumist takistada.

Progestiini, mis sarnaneb ehituselt inimkehas toodetava hormooni progesterooniga peab süstima iga kolme kuu tagant. Nii teeb üle 90 miljoni naise maailmas.

Füsioloogid arvavad, et progestiin muudab tupe lima koostist. Seetõttu suudab viirus kergesti tungida nakatumata naiste tupeseina rakkudesse. See töötab ka vastupidiselt – HIV-positiivsed naised nakatavad kergemini oma partnerit.

Samuti muudab hormoon tupe mikrofloorat ning tapab happelist keskkonda tekitavaid piimhappebaktereid, kes muidu võiksid viirust hävitada. Lisaks oletavad uurijad, et progestiin paneb tupes vohama immuunrakud, mis on HI-viiruse peamine sihtmärk naise suguteedes ning muudab nii nakatumise kergemaks.

Veidral kombel näitasid loomkatsed progesteroonil põhinevate preparaatide infektsiooniohtu suurendavat toimet juba 15 aastat tagasi. Hormoonimplantaadiga emased reesusmakaagid nakatusid ligi kaheksa korda suurema tõenäosusega ahvidel immuunsuspuudulikkust tekitavasse SI-viirusesse kui need makaagid, kel oli platseebo-implantaat.

Uurimus ilmus 1996. aastal mainekas ajakirjas Nature Medicine, kuid jäi tähelepanuta. Autor Prestor Marx arvas tagantjärgi, et võib-olla ei tahetud odava ning arengumaades populaarse pereplaneerimisvahendi kasutamist löögi alla seada.

Maailma tervishoiuorganisatsiooni väitel on senised uuringute tulemused olnud vastakad ning nüüd peaksid eksperdid otsustama, milliseid pereplaneerimisvahendeid soovitada kõrge HIV-nakkusega piirkondades.


Artikli autor on Piret Pappel, allikas www.novaator.ee

 

 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Kommentaarid