Tahad kaua elada? Mine vabatahtlikuks!

ERRi teadusuudised teatavad Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni poolt avaldatud uurimistöö põhjal, et omakasupüüdmatute motiividega vabatahtlikutöö pikendab inimese eluiga.

Seoseid vabatahtlikutöö ja eluea pikkuse vahel on uuritud esmakordselt. Üle 10 000 inimese küsitlemisel selgus, et need, kes naudivad vabatahtlikutööd ning teevad seda soovist head teha, elavad kauem kui need, kes teevad seda omakasupüüdlikel eesmärkidel.

Uuriti, millistel põhjustel, kui palju ja millist laadi vabatahtlikutööd tehti ning milleks aeg ja energia peamiselt kulus. Psühholoogid eristasid altruistlikke ja sõpruskonnaga seotud motiive enesekesksetest põhjustest. Altruistlikeks motiivideks lugesid psühholoogid põhjuseid, kus inimesed tegid vabatahtlikku tööd sest nad väärtustasid teiste inimeste aitamist. Enesekesksemateks loeti inimesed, kes osalesid vabatahtlikena näiteks põhjustel, et see aitab neil iseenda probleemide eest põgeneda või tekitab see neil head enesetunnet.

Nelja aasta pärast kokkuvõtteid tehes selgus, et inimestest, kes vabatahtlikuna ei töötanud ja inimestest, kes töötasid vabatahtlikena egoistlikel põhjustel, oli surnud 4,3 protsenti. Samas nn altruistlike kalduvustega vabatahtlikest oli neli aastat pärast küsitlust surnud vaid 1,6 protsenti. Niisiis tasub eluea pikendamiseks üllate motiividega heategudele ja teiste aitamisele rohkem rõhku panna.


Artikli toimetaja Astra Kallasmaa, allikas ERR Teadusuudised http://teadus.err.ee

http://teadus.err.ee/artikkel?id=5152&cat=26&pg=1

 

 

Lisa kommentaar

Kommentaarid