Tervislik toit ja elustiil hoiavad stressi eemale

Allikas: G.McKeith "Naise tervis"
Stress näitab reaktsiooni igapäevaelu raskustele ning tekitab organismis pinge. Ekspertide hinnangul on 90% haigustest seotud stressiga. Ärge alahinnake tervisliku toitumise ja elustiili rolli oma keha ja meele tasakaalustamisel, et edukalt toime tulla kõigega, mida elu teile ette toob.
Kommentaare: 1

Mõned inimesed tulevad stressoritega paremini toime kui teised, sest nad ei reageeri nii teravalt. Uurimused on näidanud, et stress võib nõrgendada meie võimet nakkustega võidelda ja suurendada vastuvõtlikkust haigustele. Ekspertide hinnangul on 90% haigustest seotud stressiga. Kaaluprobleeme, vererõhuprobleeme, maohaavandeid, mälu halvenemist, depressiooni, ärevust, külmetust, grippi ja nahahaiguseid seostatakse pikka aega väldanud kõrge stressihormoonide tasemega.

Mida te teha saate?

On oluline tegeleda stressi allikatega – ükskõik, kas selleks on vaja vestelda oma ülemuse või pereliikmetega, rahaprobleeme lahendada või nõustamisel käia. Kuid ärge alahinnake ka tervisliku toitumise ja elustiili rolli oma keha ja meele tasakaalustamisel, et edukalt toime tulla kõigega, mida elu teile ette toob.

Toitumisnipid, mis aitavad stressi teket vähendada:

 • Pruun riis, kaunviljad, petersell ja rohelised köögiviljad on kõik head B-vitamiinide allikad – eluliselt olulised närvisüsteemi korralikuks funktsioneerimiseks. Mõelge neist kui tujutõstvatest vitamiinidest. B-vitamiinidel on oluline roll neerupealiste tervises.
 • Idandid, rohelised köögiviljad, täisteraviljad, pähklid ja mandlid sisaldavad magneesiumi, mis on oluline neerupealiste toimimiseks ja omega-3 rasvhapete töötlemiseks. Madalat magneesiumi taset võib seostada närvipinge, ärevuse, ärrituvuse ja unetusega.
 • Sööge sparglit selles leiduva antioksüdeeriva toimega glutatiooni pärast ja selle kasuliku toime tõttu maksale. Maksa toetamine võib mõjuda positiivselt teie tujule ja stressitasemele. Traditsioonilises Hiina meditsiinis peetakse maksa viha asukohaks. Kui leiate, et paljud teie tunded on seotud viha või ärritusega, ükskõik kas te neid väljendate või surute alla, oleks kasulik hoolitseda maksa eest. Maksa kahjustavate toitude ja jookide vältimine oleks hea algus, niisiis jätke ära alkohol, rasvane liha, ületöödeldud toidud ja suhkur.
 • Põldmarjad, maasikad ja vaarikad sisaldavad rikkalikult mangaani ja C-vitamiini. Ebapiisav C-vitamiini kogus nõrgendab immuunsüsteemi ja te tunnete end üldiselt stressis ja kurnatuna.
 • Taimeteed võivad aidata leevendada paljusid stressi sümptomeid, tugevtades kesknärvisüsteemi ja näärmeid. Tehke kindlaks, millised järgnevatest taimedest teile kõige paremini sobivad: sidrunmeliss, humal, kaeraõled, kavapipar, kummel, kannatuslill, tihashein, lagrits, palderjan. Jooge ka kurgimahla selle lõõgastava toime tõttu.
 • Kofeiin on stimulant, mis võib tõsta vererõhku ja suurendada ärevust. Kofeiini tarbimisel võib olla seos kõrge vererõhu ja kõrge kolesteroolitasemega. Tee, kohv ja kokakoola toimivad diureetikumidena, niisiis viivad need kehast välja palju olulisi toitaineid ja mikroelemente.
 • Suhkur ei sisalda mingeid olulisi toitaineid. See tekitab kehas lühiajalise energiasööstu, aga sellele paratamatult järgnev veresuhkrutaseme madalseis võib põhjustada ärrituvust, keskendumisvõime nõrgenemist, mõtlemisvõime selguse häirumist ja depressiooni.
 • Jälgige oma soolatarbimist. Kasutage toidu maitsestamiseks maitsetaimi.

Üldised elustiilinipid:

 • Liikumine on tuntud stessileevendaja. Mõelge ise: kas te olete kunagi käinud jalutamas, jooksmas, rattaga sõitmas või lihtsalt köögis tantsinud ja tundnud end pärast seda palju paremini?
 • Jooga, visualiseerimine ja meditatsioon võivad kõik aidata stressi leevendada. Ja uurige Idast pärit meetoodeid nagu taiji või qigong.
 • Jätke aega pere ja sõprade jaoks – on lihtne nendega side kaotada kui töötate suure pingega või olete tujust ära. Aga on oluline, et teie ümber oleks inimesi kellega rääkida või kellega koos naerda.
 • Seadke magamine esikohale – looge magamistoas pime ja hubane keskkond, ärge sööge liiga hilja õhtul, ärge vaadake televiisorit ega surfake internetis või, veel hullem, töötage vahetult enne magamaminekut. Kui võimalik, minge magama igal õhtul samal kellaajal ja soovitavalt võimalikult vara. Seadke eesmärgiks kell kümme voodisse heita.
 • Leidke mõni meetod stressi maandamiseks ja lisage see oma nädalaplaani. See võib olla massaazh, refleksoloogia, maalimine, kinos käimine, mis iganes teile sobib.
Allikas: Gillan McKeith "Naise tervis"

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2012-08-22 16:12:33
Elukvaliteeti parandab ka õige hingamine.

Edu!
Jan
Kõik kommentaarid