Tiibeti meditsiini tarkused kevadeks

Mõnedele on kevadele tärkamine kergem, teistele raskem - olenevalt sellest, millist eluviisi me talve jooksul viljelenud oleme. Mida selleks üleminekuajaks soovitavad iidsed oriendi tervisetarkused, sellest räägib tiibeti meditsiini praktik Anu Rootalu.
Anu Rootalu on 10 aastat praktiseerinud Tiibeti traditsioonilist meditsiini ja Tiibeti elementide astroloogiat. Ta on diplomeeritud Tiibeti terapeut ja rahvusvaheline kunje massaaži ja teraapiate õpetaja. Lisaks on ta õppinud klassikalist meditsiini Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis

Tiibeti meditsiin on iidne: vanim teadaolev kirjalik materjal selle kohta on 3900 aastat vana tekst. Tiibeti meditsiini üks huvitavamaid seisukohti on muide see, et heaks arstiks saamiseks peab esiteks arendama arsti meelt.

Kuidas võitleb Tiibeti meditsiin kevadväsimuse vastu?

Tiibeti meditsiinis kasutatakse viite elementi – ruum, tuul, tuli, vesi ja maa. Need on välised, looduses asuvad elemendid, mida me kõik teame ja näeme ning ka sisemised, mida esindavad meie keha ja meie meel. Kõik koosneb nendest viiest elemendist - see on kogu tiibeti meditsiini baas. Kuna nad on siiski üsna peenel tasandil, siis viit elementi saab ravis kasutada meditatsioonide ja mantraravidena.

Tiibeti tavameditsiini jaoks need jäävad liiga peeneks. Selleks on nendest viiest moodustunud kolm, mida võime nimetada keha energiateks, mis on siis jämedam tasandil. Tuuleenergia ehk lung, tuleenergia ehk tripa (sapp), maa- ja veeelement kokku annab patkani (lima). Need paiknevad kehas, neil on omad funktsioonid ja liikumised. Samuti mõjutatakse neid väliskeskkonna poolt.

Lima ehk siis maa- ja veeelement on külm ning sapp ehk tuli on kuum, tuul on neutraalne. Kuna me kõik oleme seotud igal tasandil, siis külmal ajal koguneb kehasse külma enerigat. Talvel on keha poorid kinni, meil on tugev seedimine ja meil on külm, mis ei avaldu. Kui saabub kevad ning kõik hakkab sulama ja soojenema, siis see lima ehk külm ärkab üles ja hakkab kehas avalduma. See avaldubki kevadväsimusena. Tekib väsimus, tahaks kogu aeg magada, kehas ja meeles on raskustunne ning tekivad igasugu tatitõved, kus pea on paks. Need haigused viitavad kõik liigsele limale. Suve poole minnes, kus ilmad lähevad soojemaks, siis need sümptomid vaibuvad iseenesest. Kes ei ole lima tüüpi ja kellel ei ole mingeid patoloogiaid, see seda väga ei tajugi. Kellel aga avalduvd sellised probleemid, siis peaks hakkama juba talvel tegelema sellega, et seda lima liigselt ei koguneks.

Kevadeti hakkab omakorda kogunema tuul, mis võib avalduda suvel. Kui on liiga palju tuult, siis on igasugused emotsionaalsed probleemid. Paljudel on suvel depressioonid, kuigi väljas on ilus.

Kuumal ajal koguneb omakorda sappi ehk kuumust. Kuumal ajal see ei avaldu, sest keha poorid on avatud ja me higistame selle välja. Sügisel aga kui on jahedam, siis avalduvad jälle need kuuma probleemid. Külma saabudes see jälle vaibub. Kogu aeg on teatud protsess käimas, mingi energia kasvab, siis avaldub ja siis vaibub taas. See on tsükliline protsess.

Tiibeti meditsiin soovitab oma toitumine ja eluviis üle vaadata, et kevadväsimusest üle saada. Toit peaks kevadel olema kergem ja kiudainerikkam. Iga maitse koosneb kahest elemendist, kevadeks soovitatakse sellist maitset nagu kibe, sest see koosneb vee ja tuule elemendist. Võib süüa ka teravaid asju, mis on tule ja tuule element. Kolmas maitse on kootav, see on selline, mis tekib toominga marju süües ehk teeb suu paksuks. Sobib ka toores maitse või segamaitse, kus on mitu maitset koos. See koosneb siis maaelemendist ja tuule elemendist. Igal pool, kus on tuul juures, need on vastukaaluks limale.

Hea on süüa teravilja, väga hea on oder, samuti kaunviljad, valge liha ja kala. Toit ei tohi olla liiga rammus ja kuumutav. Juua võiks nt kuuma vett meega, mis põletab rasva ja on lima vastu. Hea on ka kuum vesi ingveriga või ingveritee. Rohkem võiks ka liikuda. Veel võiks proovida keha hõõruda kikerhernejahuga: sellel on kooriv ja lima eemaldav effekt, reguleerib ka vereringet ja kaaluprobleeme. Hõõruda võib siis kas kuiva jahuga või kui minna massaaži, siis peale massaaži hõõruda kehalt õli maha kikerhernejahuga.

Lisaks sisemistele elementidele, tuleb jälgida ka väliseid, mis on kasutusel looduses – puu, tuli, metall, vesi ja maa. Kasutatakse mõlemat süsteemi ja nende vahe on see, et üks on peenemal tasandil ja toimib kehas, teine on jämedamal tasandil ja need energiad on looduses.

Looduses hakkab kevade saabudes puu energia aktiveeruma – loodus hakkab tärkama, kõik hakkab kasvama. Energeetilisel tasandil on keha organitel välise energiaga sama vibratsioon. Puu energia mõjutab maksa, sapipõit ja silmi. Kevadel räägitakse palju maksa puhastusest ning tekkivatest allergiatest. Praegusel perioodil on maks aktiivne ja tundlik siis näiteks õietolm mõjutab otseselt maksa ning seal toimuvad keemilised protsessid ning siit võivadki välja lüüa erinevad allergiad. Sellepärast tasub ka maksa hoida, süües kerget ja mitte rasvast toitu. Samamoodi jooksevad kevadeti silmad tihti vett ja punetavad. Silmad on kevadel isegi rohkem löögi all kui suvisel ajal. Silmad ei ole harjunud ereda valgusega ja sellepärast tasub käia päikseprillidega.

Kuidas suhtub Tiibeti meditsiin toortoitumisse?

See sõltub eelkõige kogusest, kui inimene toitub normaalselt, süües nii toor- kui töödeldud toitu, siis on toortoit muidugi kasulik toitumise osa. Toortoidud tekitavad kerge tunde ja tõstavad kehas tuult ning kevadel pole see sugugi halb. Toitumise valimisel tuleb lähtuda eelkõige inimese tüübist. Mõnele sobib toortoitumine, mõnele mitte nii väga. Tavaliselt juhatab oma keha kuulamine õigele teele.

Kevadeti tahavad kõik oma organismi puhastada ja ka saada rannahooajaks vormi. Millised on Tiibeti meditsiini nipid - kuidas saada keha kergeks ja talverasvast vabaks?

Tiibetis endas nüüd küll rannahooaega ei eksisteeri, kuid siin võib jälle vaadata inimtüüpide kaupa. Kui on tegu enamvähem tasakaalus inimesega, kellel on talvel kogunenud pisut rohkem rasva, siis see kaob enamasti kevadeti loomulikult. Siin ei ole probleemi. Kui inimene on patkani tüüp, siis temast ei tee nagunii barbie't. Tema energia on sitke ja aeglane. Samuti tulevad kõik hädad, mis tal olla võivad, aeglaselt ja märkamatult. Samamoodi ülekaal. See on energia, mis liigub aeglaselt ja mis vajab aega ja pikaajalist tegelemist. Tiibetis ei ole kunagi sellist probleemi olnud, et kõik peaksid saledad olema.

Kõik ravimid, mis aitavad kaalu langetada on siiski eelkõige seedimist korrastavad. Kõige alus on seedetuli. Patkani tüüpi inimesel on tavaliselt ka seedimine loium ja aeglasem ja on oluline, et seedimist parandada. Tiibeti meditsiin ütleb, et halb seedimine on kõikide krooniliste haiguste põhjus. Kui tugevdada seedetuld, siis enesetunne paraneb, kehas tekib kergem tunne, on rohkem energiat, sa näed parem välja ja kaal normaliseerub nagu sinu kehatüübile ette nähtud on.

Millised on parimad nipid, et seedetuli tööle panna?

Seedetuli on oluline, sest ta on seotud ka immuunsüsteemiga. Alustada tuleks oma toitumisest. Külma vett ei tasu juua, selle mõju on sama, mis visata vett ahju - see lihtsalt jahutab tule maha. Kui sul on liiga palju kuuma sees, siis sa võid seda muidugi teha aga kui sul on vaja seda tugevdada, siis ei maksa seda teha. Tühja kõhuga tasub juua keedetud vett, millele võib lisada mett või ingverit. Söögist võiks valida näiteks india toite, need parandavad seedimist, ingveriga tehtud toidud mõjuvad hästi, metslooma- ja lambaliha ning jäneseliha on soojendav. Hästi mõjub ghee ehk selitatud või. Tegelikult aitab ka kange alkohol seedida, aga muidugi piisab siin väga väiksest kogusest! Väga positiivselt mõjub seedimisele granaatõun. Tiibeti meditsiinis baseeruvad kõik seedimisega seotud ravimid granaatõunal. Vürtsidest võiks soovitada kaneeli, kardemoni ja nelki ning erinevaid pipraid. Riisitoidud on head.

Seedimise piirkond tuleks soojas hoida ning indlasti tasub jälgida ka toidu koguseid. Liiga vähe ei tasu ka süüa, eriti pikema perioodi vältel, sest see võtab energia ära. Toit peab olema täisväärtuslik ja pakkuma kehale piisavalt. Kõik see, mida sa sööd, mõjutab sind - see on kohe välimusest näha. Kui sa sööd midagi täna, siis see on nädala aja jooksul oma mõju avaldamas. Kui on hea seedimine siis toit jaguneb kohe kõigepealt puhtaks osaks ja jääkideks. Puhas osa läheb maksa, maksa kaudu moodustub veri, veri ehitab üles lihased, rasv- ja näärmekoe, luustiku, luuüdi ning viimaks sperma ja munarakud. Seega kõikide meie kehaosade kvaliteet sõltub sellest, mida me sööme. Kui on tegu rämpstoiduga, siis saab ka keha vastava impulsi. Kui tegu oli hea ja puhta toiduga, siis andis ta energiat ja jõudu.

Kuidas oma immuunsüsteemi turgutada?

Kõik algab peast – emotsioonid. Isegi kui on ümberringi nuuskavad ja köhivad inimesed ja sa ise oled rõõmsameelne, siis ei hakka haigused sulle külge. Kui sa aga vihastad ja tekib mingi probleem, nii on sinu immuunsüsteemis sissepääs haigustele olemas. Sealt edasi tuleb toitumine ja eluviis. Toit olgu kvaliteetne, õiges koguses ja vastaku sinu tüübile, ajale ja ilmastikule. Ning viimaks ikkagi peab piisavalt liikuma. Iga päev tasub niimoodi liikuda, et hakkad higistama, see väljutab mürke. See on kõik igapäevaselt teada tegelikult kõigile, siin ei ole suurt saladust. Tiibe meditsiinil on immuunsuse tõstmiseks la-energia massaaž ehk kaitseenergimassaaž. See energia liigub pindmiselt meie kehas kuu tsüklite järgi: naistel liigub see paremalt poolt kehast üles ja peale täiskuud vasakult poolt alla, meestel vastupidi. See massaaž on väga põnev, puudutused on õhkõrnad, joonistatakse tiibeti tähti kehale. Samuti lauldakse või lausutakse teatud häälikuid samal ajal. See tugevdab kaitse- ja seksuaalenergiat. Ka Eestis on kümmekond terapeuti, kes sellist massaaži teevad.

Anu Rootaluga ajas juttu Ingrid Peek
Toimetas Katrin Oidra

Kuula Anu Rootalu Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!" rääkimas Tiibeti meditsiinist (20.05.2012) ja jagamas koos Rene Bürklandi ja Aleksandr Dreljoviga oriendi tervisetarkusi kevadeks (30.03.2014)

Uuri lisa Tiibeti meditsiini kohta: www.tiibetimeditsiin.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid