Unevajaduse eiramise "ülbus"

Allikas: www.bbc.com
Teadlased on hoiatanud, et tänapäevane kiire elu ja meie 24-tunnine ühiskond tähendab seda, et paljud inimesed "elavad vastupidiselt" oma kehakellaga, millel on aga kahjulikud tagajärjed tervisele ja heaolule.
Kommentaare: 3
Oxfordi, Cambridge’i, Harvardi, Manchesteri ja Surrey ülikoolide teadlased hoiatavad, et une arvelt koonerdamine võib viia "tõsiste terviseprobleemideni"

Juhtivad teadustöötajad on BBC "Kehakella päeva" raames avaldanud arvamust, et ühiskond on muutunud "erakordselt ülbeks" une tähtsuse eiramisel.

Nad usuvad, et nii inimesed kui ka valitsused peavad sellesse probleemi tõsiselt suhtuma. Vähk, südamehaigused, 2. tüübi diabeet, nakkushaigused ja ülekaalulisus on kõik seostatud uneaja vähendamisega.

Kehakell põhjustab inimkehas tohutuid muutusi. See muudab inimese erksust, meeleolu, füüsilist jõudu ja isegi südamerabanduse ohu tõenäosust igapäevase rutiini ajal. Vaata kehakella: http://www.bbc.com/news/health-27161671

See nähtus on pärit meie evolutsioonilisest minevikust, kui me olime aktiivsed päeval ja puhkasime öösel. Teadlased on aga hoiatanud, et tänapäevane kiire elu ja meie 24-tunnine ühiskond tähendab seda, et paljud inimesed "elavad vastupidiselt" oma kehakellaga, millel on aga kahjulikud tagajärjed tervisele ja heaolule.

Vihjed kehakella järgi elamiseks

•  Küsi endalt, kas sa saad piisavalt und.
•  Kui vajad ärkamiseks alati äratuskella või sõltud hommikuti kofeiini sisaldavatest jookidest, siis vajad sa rohkem und.
•  Ärritatus ja impulsiivsus on samuti ohumärgid. Kas sooritad autoga sõites vahel riskantseid manöövreid?
•  Professor Russell Foster ütleb, et inimesed peaksid "oma elu läbi vaatama ja selle üle ise kontrolli võtma".
•  Ära joo päeva viimast teed või kohvi hiljem kui kell 14.00, sest kofeiin püsib kehas väga kaua.
•  Vähenda enne magamaminekut valgust oma toas ja muretse vannituppa hammaste pesemise ajaks väiksem lamp.
•  Lõpeta õhtul ka selliste asjade tegemine, mis nõuavad suurt tähelepanu, sealhulgas näiteks sotsiaalmeedias suhtlemine ja arvutimängud.
•  Vahetustega töötajad peaksid käima regulaarses tervisekontrollis, sest nende tervist ähvardab suurem oht.

Oxfordi ülikooli professor Russell Foster väitis, et inimesed magavad 60 aasta taguse ajaga võrreldes igal öösel üks-kaks tundi vähem. Ta ütles: "Inimesed on erakordselt ülbe liik. Me usume, et võime hüljata neli miljardit aastat kestnud evolutsiooni ning eirata tõsiasja, et me oleme arenenud valguse ja pimeduse tsükli mõju all. Meie liik on ehk ainulaadne ka selles suhtes, et me püüame oma sisemist kella ümber lükata. Pikalt selle kella vastu võitlemine võib viia tõsiste terviseprobleemideni."

Ta kinnitab, et see probleem mõjutab ühiskonda tervikuna, mitte ainult vahetusega töötajaid. Professor Foster ütleb, et tegemist on teismeliste seas vägagi päevakorralise probleemiga ning ta on kohanud lapsi, kes jäävad õhtuti magama oma vanemate unerohutablettide võtmisega ja kulistavad hommikuti alla kolm purki Red Bulli.

Sinine valgus

Esile kerkivad tõendid viitavad ka sellele, et moodne tehnoloogia hoiab meid õhtuti üha kauem üleval ja vähendab meie uneaega. "Valgus on kõige võimsam vahend inimese sisemise bioloogilise kella sünkroniseerimiseks," ütles Harvardi ülikooli professor Charles Czeisler BBC "Kehakella päeva" raames.

Ta ütles, et energiasäästlikud pirnid, nagu ka nutitelefonid ning tahvel- ja sülearvutid, kumavad suurel hulgal valgust spektri sinises osas, mis on kehakella häirimiseks "täpselt õige mõjuga".

"Õhtune kokkupuude valgusega – eriti lühikese lainepikkusega sinaka valgusega – lähtestab meie ööpäevase rütmi hilisema tunni peale, mis lükkab edasi und soodustava hormooni melatoniini tootmise ning muudab meie jaoks raskemaks hommikuti üles ärkamise. See, et me puutume palju rohkem kokku valgusega ja magame palju vähem, on tõesti suur mure. Selle tagajärjena võime hakata kannatama paljude krooniliste haiguste käes."

"Vaja on rohkem und"

Põhja-Walesis Rhylis elava Griffithsite perekonna elul on lausa hullumeelne tempo. Vanemad Steven ja Sam töötavad mõlemad kiirabiteenistuses. Üks neist töötab vahetusega kell 6.30–18.30, samas kui teise töötunnid on vahemikus 18.30–6.30.

Kui lisada sellele ka 16- ja 12-aastased lapsed, kickpoksi tunnid, rattasõidud ja tõsiasi, et mõlemad vanemad töötavad Liverpoolis, mis on tunnise autosõidu kaugusel, ei jää iga päev kõige tegemiseks just palju vaba aega.

Steven ütleb: "Ideaalses maailmas tahaksin ma rohkem magada, aga praegune elu seda lihtsalt ei võimalda. Lastel on oma tegevused, me tahame ise trenni teha ja kõik selle püüame ka päeva sisse ära mahutada. Kuid mulle kuluks rohkem und ära."

Teedrajavad geeniuuringud on avastamas, kuidas sisemise kella vastu tõrkumine meie tervist kahjustab. Inimese DNA-st umbes kümnel protsendil on 24-tunnine tegevusmuster, mis mõjutab kõiki käitumuslikke ja füsioloogilisi muutusi meie kehas.

Uuringud on aga näidanud, et seda rütmi võivad häirida kas lühike une kestus või töötamine vahetustega. Doktor Simon Archer, kes viis läbi vastavad uuringuid Surrey ülikoolis, ütles, et sellel oli keha talitlusele "suur mõju".

"Need kõik on põhilised bioloogilised suunad, mis võivad muutuda alusseosteks paljudele negatiivsetele tervisemõjudele, sealhulgas ka südame-veresoonkonnahaigustele, diabeedile, ülekaalulisusele ja potentsiaalselt ka vähile nende inimeste seas, kes piisavalt ei maga või töötavad vahetustega," ütles ta.

Eksperimendid on näidanud, et inimestel võib tekkida eeldus diabeediks juba paari nädala vahetustega töötamise järel.

Üleskutse tegudele

Cambridge’i ülikooli doktor Akhilesh Reddy ütles, et kehakell mõjutab kõiki inimkeha protsesse ja kella vastu tõrkumise tagajärjed inimese tervisele olid "päris selgelt nähtavad", eriti rinnavähi puhul.

Ta ütles: "Püüa elada rütmilisemalt ja häälestatumalt keskkonnaga; ära ümbritse end enne magamaminekut liiga suure hulga ereda valgusega, sest see mõjutab sinu sisemist kella ja und."

Manchesteri ülikooli professor Andrew Loudon ütles: "Kehakella vastu tõrkumise põhjustatud probleemid ei pruugi küll olla nii paeluvad kui arvukad "see-ja-teine põhjustab vähki" lood, aga siiski on tegemist ühiskonna jaoks tõsise probleemiga. Kui teie ööpäevane rütm on häiritud, ei pruugi te küll oma tervises märgata mingeid lühiajalisi muutusi, aga pikema aja jooksul võivad tagajärjed muutuda küllaltki tõsiseks. Valitsused peavad seda tõsiselt võtma ja alustama ehk lähema tähelepanu pööramist vahetustega töötamise tervislike tagajärgedele; ühiskond tervikuna ning ka seadusandjad peavad selle teema käsile võtma."

Tõlkis: Joonas Orav

Allikas: http://www.bbc.com/news/health-27286872

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Ajani
2020-12-04 06:25:47
Hello everyone. My name is Ajani from South Africa.  I want to give a testimony about my HIV virus that was cured by a great spell caster called Dr Sahabi. Since the last 6 months I have been HIV positive. I never think I will live long again and i wanted to kill myself because the problem is very too much for me. But I am so grateful about this great man called Sahabi who cured my HIV AIDS last 3 weeks. I was in great pain so a friend came to visit me. And I told her my problem; She told me that there is a great spell caster that can cure my HIV. I asked her if she had his email address, she gave me his email sahabinaannabi11@gmail.com, and I emailed him. He talked to me and he perform the necessary rituals and he told me that after one week I should go for a test and Which I did, when the doctor told me that am now an HIV negative, I couldn't believe myself, I went to see another doctor the result was still the same, I was human on planet earth again, so I emailed him and thanked him. Email sahabinaannabi11@gmail.com or you can also reach him through thanks whatsapp number (+2348104676647) Dr. Sahabi for helping me at this young age if you need help contact
him Here are some of the problems he can do also.
1) He has herbs to cure HIV cancer, kidney .
2) He fixes broken relationships, marriages.
3) He cures madness/stress/addictions/long illnesses.
4) He has mixtures of herbs for sexual weakness.
5) love spell portion to win games
6) Restore back Lost Love Spells
7) Divorce Spells
8) Spouses' trust spouses
9) binding spelling to living together forever
10) Breakup Spells (terminate relationship)
11) Magic roots and herbs for strong erection and long lasting sex
12) Magic spell promoted in your Job office
13) Magic spell to have a baby. (women fruit of womb)
Note: I was desperate to get back my ex love man, it worked faster only for desperate ones seeking an urgent result to restore back true love and peace in a marriage relationship.  Problems solved 100%
Alkeemik
2018-08-16 01:44:35


Henderson Elizabeth
Dr joy is a trust worthy spell caster and he will be of great help to you. I never believed in spell casting but After 4 years of marriage my husband left me because I lost my womb, and i was unable to give birth to children. I felt like my life has come to an end, and i almost committed suicide, i was emotionally down for a very long time, but thanks to this spell caster called Dr joy whom i met online after my friend Becky Ross told me how he also helped her to bring back her husband in less than 2 days. I believed her and decided to give Dr joy a try and i contacted him on his email joylovespell@gmail.com. and explained my problems to him. He laughed and told me that In less than 2 days, my Husband will come back to me again, and that he will restore my womb and i will give birth to children. At first i thought it was a joke but i took courage and believed as Dr joy has said and it did happen just as this Great spell caster said, My husband called me and was crying, begging for forgiveness. I forgive him and today i am so glad that all worries and problems has gone away, and we are even happier than before, another good news is that i am pregnant now, and very soon we will have our baby. Dr joy is really a gifted and a powerful spiritual man and i will not stop publishing him because he is a wonderful man. I advice you all If you have a problem and you are looking for a real and genuine spell caster to solve all your problems just Contact Dr joy on his email on joylovespell@gmail.com. because he will always help you to solve all problems. Once again thank you Dr joy. Thank you, thank you.
you can also call him or add him on Whats-app: +2348100452479.

Alkeemik
2014-05-20 19:15:13
Eestis on ka 24 tunnised vahetused üsna tavalised ja kui keegi haigeks jääb, siis palun -tööta 36 tundi järjest
Kõik kommentaarid