Uus seeneliik hävitab plastjäätmeid

Allikas: www.novaator.ee
Vihmametsade liigirohkuse säilitamise eest võitlevad looduskaitsjad on saanud veel ühe täiendava argumendi - Amazonase vihmametsades kasvav seen on võimeline nahka pistma suure osa mittelagunevatest jäätmetest.
Kommentaare: 2

Amazonase vihmametsadest leitud seen elab ära plastjäätmetest

Seeneliigi leidsid Ecuadoris ekspeditsioonil olnud Yale'i ülikooli tudengid. Seene lähemal uurimisel selgus, et see on võimeline lagundama polüuretaani.

Seda polümeeri leidub paljudes erinevates toodetes, sellest saab valmistada nii aiavoolikuid kui pehmeid istmepatju, autode sisepolsterdust, istmeid ja ka roolirattaid. Seda kasutatakse isolatsioonimaterjalina ning sellest  valmistatakse ka värve, lakke ja montaaživahtusid.

Polüuretaan võib olla kõva või pehme, elastne või hoopis rabe, seetõttu leiab ta laialt kasutust. Probleemiks on aga, et sarnaselt teistele polümeeridele on polüuretaan raskesti lagunev, mistõttu säilivad seda sisaldavad jäätmed enamasti prügilatesse maetuna.

Polüuretaani saaks küll põletada, kuid keskkonnakaitse seisukohast on see põlemisel atmosfääri sattuvate mürkgaaside tõttu välistatud, mistõttu on sobivaks alternatiiviks biolagundamine.

Seeneliigi Pestalotiopsis microscopa avastanud teadlaste ajakirjas Applied and Environmental Microbiology avaldatud uuringu järgi suudab seen ära elada ka ainult polüuretaanist toitudes ning seda isegi prügila põhjakihtides valitsevas anaeroobses keskkonnas. Selleks ei ole võimeline ükski teine teadaolev seeneliik.

Uuringu autorid isoleerisid  seene polüuretaani lagundava ensüümi ning märkasid, et seda saab kasutada saastunud keskkonna ennistamiseks endisesse looduslikku seisundisse.

Ka mitmed teised seened ja bakterid on võimelised lagundama väga erinevaid mittelagunevaid materjale, näiteks bakteriliik Halomonas titanicae toitub uppunud Titanicu vrakist. Sellised liigid tuleb aga esmalt looduses üles leida ning liigirohkuse poolest tuntud Amazonase vihmametsad on nende otsimiseks sobilik koht.

Autor: Jaak-Kristian Sutt
Allikas: www.novaator.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2022-05-10 15:50:02
RAHASTAMINE CHARLY KERKIR
Tere kõigile
Suur tänu Jumalale CHARLY KERKIRi minu teele tagasi toomise eest.
Kõigi oma rahaliste vajaduste jaoks või kui teil on rahalisi raskusi, võtke lihtsalt ühendust selle imelise CHARLY KERKIRiga ja olete täiesti rahul.
See suurepärane mees on mind just aidanud väikese summaga 55 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav.
Ta on südamega mees, tänu sellele imelisele mehele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta.
Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma.
E-post: charlykerkir@gmail.com
Aitäh

Märkus
Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale
Alkeemik
2022-05-05 15:59:52
Private loans
Take advantage of a loan of € 5,000 to € 10,000,000, a serious and very reliable offer with more security at a rate of 3% per month for a period of 1 to 30 years. Email: josip.kolak38@gmail.com
Whasapp: +38671391412
Viber: +385917863111
Kõik kommentaarid