Uus seeneliik hävitab plastjäätmeid

Allikas: www.novaator.ee
Vihmametsade liigirohkuse säilitamise eest võitlevad looduskaitsjad on saanud veel ühe täiendava argumendi - Amazonase vihmametsades kasvav seen on võimeline nahka pistma suure osa mittelagunevatest jäätmetest.

Amazonase vihmametsadest leitud seen elab ära plastjäätmetest

Seeneliigi leidsid Ecuadoris ekspeditsioonil olnud Yale'i ülikooli tudengid. Seene lähemal uurimisel selgus, et see on võimeline lagundama polüuretaani.

Seda polümeeri leidub paljudes erinevates toodetes, sellest saab valmistada nii aiavoolikuid kui pehmeid istmepatju, autode sisepolsterdust, istmeid ja ka roolirattaid. Seda kasutatakse isolatsioonimaterjalina ning sellest  valmistatakse ka värve, lakke ja montaaživahtusid.

Polüuretaan võib olla kõva või pehme, elastne või hoopis rabe, seetõttu leiab ta laialt kasutust. Probleemiks on aga, et sarnaselt teistele polümeeridele on polüuretaan raskesti lagunev, mistõttu säilivad seda sisaldavad jäätmed enamasti prügilatesse maetuna.

Polüuretaani saaks küll põletada, kuid keskkonnakaitse seisukohast on see põlemisel atmosfääri sattuvate mürkgaaside tõttu välistatud, mistõttu on sobivaks alternatiiviks biolagundamine.

Seeneliigi Pestalotiopsis microscopa avastanud teadlaste ajakirjas Applied and Environmental Microbiology avaldatud uuringu järgi suudab seen ära elada ka ainult polüuretaanist toitudes ning seda isegi prügila põhjakihtides valitsevas anaeroobses keskkonnas. Selleks ei ole võimeline ükski teine teadaolev seeneliik.

Uuringu autorid isoleerisid  seene polüuretaani lagundava ensüümi ning märkasid, et seda saab kasutada saastunud keskkonna ennistamiseks endisesse looduslikku seisundisse.

Ka mitmed teised seened ja bakterid on võimelised lagundama väga erinevaid mittelagunevaid materjale, näiteks bakteriliik Halomonas titanicae toitub uppunud Titanicu vrakist. Sellised liigid tuleb aga esmalt looduses üles leida ning liigirohkuse poolest tuntud Amazonase vihmametsad on nende otsimiseks sobilik koht.

Autor: Jaak-Kristian Sutt
Allikas: www.novaator.ee

Lisa kommentaar

Kommentaarid