Vähk purgis: šokeeriv tõde Pringles krõpsude valmistamise kohta

Allikas: http://www.realfarmacy.com
Arvatavasti meeldib enamikule inimestest kartulikrõpsude maitse. Sellest hoolimata on selgelt tegu ühe kõige mürgisema töödeldud toiduga, mida on võimalik süüa – olgu need krõpsud siis valmistatud päris kartulilaastudest või mitte.
Kommentaare: 32
Kartulikrõpsud on täis vähki põhjustavat kemikaali

Selleks et mõista Pringlesite ja teiste purgis müüdavate krõpsude olemust, tuleb esmalt hüljata arusaam, et neid krõpse valmistatakse mingil äratuntaval viisil päris kartulitest.

Kõnealuseid krõpse valmistav firma The Pringles Company üritas kord isegi vältida makse, mis kehtivad Suurbritannias kõigile "luksustoitudele" nagu kartulikrõpsud, väites, et nende krõpsude kartulisisaldus on nii väike, et tehniliselt võttes polegi tegu kartulikrõpsudega.

Kui neid krõpse seega kartulitest ei tehta, siis mis neis õigupoolest on? Protsess saab alguse riisi, nisu, maisi ja kartulihelveste kokkupressimisest, mille käigus tehakse kogu mass lamedaks. Siis rullitakse see taignataoline aine üliõhukese kihina plaadile, kus masin lõikab taignast ümmargused krõpsud.

Blogi io9 kirjelduse järgi:"Krõpsud liiguvad edasi konveierilindil, kus need pressitakse lõpuks vormidesse, mis annavad krõpsudele iseloomuliku kaardus kuju, võimaldades neil üksteise sisse mahtuda. Need vormid liiguvad seejärel läbi keeva õli. Siis krõpsud kuivatatakse, pihustatakse maitseainepulbriga ja viimaks pööratakse ümber aeglasemale konveierilindile nõnda, et krõpsud üksteise peale kukuvad. Sealt viiakse need edasi purkidesse, kust krõpsud jõuavad pahaaimamatute tarbijate suhu."

Ma usun, et peaaegu kõigile selle artikli lugejatele meeldib kartulikrõpsude maitse. Sellest hoolimata on selgelt tegu ühe kõige mürgisema töödeldud toiduga, mida on võimalik süüa – olgu need krõpsud siis valmistatud päris kartulilaastudest või mitte.

Kartulikrõpsud on täis vähki põhjustavat kemikaali

Kartulikrõpsude üks kõige ohtlikumaid koostisosi ei ole neile valmistamisel lisatud tahtlikult, vaid on hoopis krõpsude töötlemise kõrvalsaadus.

Vähki põhjustav ja potentsiaalselt neurotoksiini mõjuga kemikaal akrülamiid tekib siis, kui süsivesikuterikkaid toite valmistatakse kõrgel temperatuuril – olgu siis küpsetades, praadides, grillides või röstides. Kõige suurema kemikaalisisaldusega toitude hulka kuuluvad kartulikrõpsud ja friikartulid, aga paljud toidud, mida valmistatakse või töödeldakse enam kui 100-kraadise temperatuuri juures, võivad samuti sisaldada akrülamiidi.

Üldjuhul moodustub see kemikaal siis, kui toitu kuumutatakse piisavalt kaua, et sellele tekiks küllaltki kuiv ja pruun/kollane pind. Seetõttu võib akrülamiidi leida järgmistest toodetest:

•  Kartulid: krõpsud, friikartulid ning teised grillitud või praetud kartulipõhised toidud

•  Teraviljad: leivakoorik, krõbeleib, röstitud hommikuhelbed ja mitmed töödeldud snäkid

•  Kohv, röstitud kohvioad ja jahvatatud kohvipulber. Üllatavalt sisaldab kohvi aseaine sigur tegelikult 2–3 korda ROHKEM akrülamiidi kui tõeline kohv

Kui palju akrülamiidi Sina tarbid?

Ühendriikide föderaalne piirmäär akrülamiidi sisalduse kohta joogivees on 0,5 osa miljardile ehk umbes 0,12 mikrogrammi keskmise veeklaasi kohta, kuid näiteks 200-grammine friikartulite portsjon võib sisaldada 60 mikrogrammi akrülamiidi, mis on ligi VIISSADA korda üle lubatud piirmäära.

Ka kartulikrõpsudes leidub hirmutavalt palju seda ohtlikku kemikaali. Tegelikult on selle tase nii kõrge, et 2005. aastal kaebas California osariik kartulikrõpsude tootjad kohtusse, sest tootjad ei hoiatanud California tarbijaid terviseriskide eest, mille põhjustas nende toodetes sisalduv akrülamiid. 2008. aastal saavutati kohtuväline lahend, kui Frito-Lay ja mitu teist kartulikrõpsude tootjat nõustusid 2011. aastaks vähendama akrülamiidi taset krõpsudes 275 osani miljardi kohta, mis on piisavalt madal, et vältida pakile vähiteemalise hoiatussildi lisamist.

2005. aastal avaldati raport pealkirjaga "Tõde kartulikrõpsude mõju kohta: vähki põhjustava akrülamiidi tase populaarsete firmade kartulikrõpsudes", mille koostas Californias asuv sihtasutus Environmental Law Foundation (ELF) ja kus kirjeldati põhjalikult selle levinud suupiste kujutatavaid ohte. Nende analüüsi põhjal ületasid kõik kontrollitud kartulikrõpsud seadusliku akrülamiidi piiri vähemalt 39 korda ja ühel puhul isegi 910 korda! Mõned kõige suuremad rikkujad olid raporti kohaselt järgmised:

•  Cape Cod Robust Russet: 910 korda kõrgem seaduslikust akrülamiiditasemest

•  Kettle Chips (kergelt soolatud): 505 korda

•  Kettle Chips (Dijoni mesi): 495 korda

Hoiatus: küpsetatud krõpsud võivad olla HULLEMAD kui praetud!

Kui arvad, et võid vältida kartulikrõpsude poolt tervisele kujutatavat ohtu seeläbi, et eelistad küpsetatud krõpse, mida reklaamitakse tavaliselt kui "tervislikumaid", siis mõtle ümber. Pea meeles, et akrülamiid ei teki ainult siis, kui toitu praetakse või grillitakse, vaid ka toidu küpsetamisel. Ja tuginedes Ühendriikide Toidu- ja Ravimiameti (FDA) andmetele eri toitude akrülamiidisisalduse kohta, võivad küpsetatud krõpsud sisaldada enam kui kolm korda rohkem akrülamiidi kui tavalised krõpsud!

Huvitaval kombel kehtib sama ka teiste toitude kohta, mis viitab sellele, et töödeldud kartulite küpsetamine kõrgel temperatuuril on ehk üks halvimaid mooduseid nende valmistamiseks. Näiteks oli FDA andmete põhjal Ore Ida Golden Fries friikartulite akrülamiidisisaldus 107 osa miljardile tavalistes friikartulites ja 1098 osa küpsetatud kartulites. Seega tuleb meeles pidada, et KÕIK kartulikrõpsud sisaldavad akrülamiidi, sõltumata sellest, kas need on naturaalsed või mitte; küpsetatud või mitte. Samuti mõjutavad KÕIK kartulikrõpsud inimese insuliinitaset vägagi negatiivselt.

Akrülamiid ei ole ainuke oht

Akrülamiid ei ole ainus ohtlik genotoksiline ühend, mis tekib toidu valmistamisel kõrges kuumuses. Kolm aastat kestnud Euroopa Liidu projekt nimega Heat-Generated Food Toxicants (HEATOX), mille leiud avaldati 2007. aasta lõpus, leidis enam kui 800 kuumuse mõjul toidus tekkivat ühendit, mille hulka kuuluvad ka 52 võimalikku vähitekitajat.

Lisaks avastusele, et akrülamiid kujutab endast ohtu rahva tervisele, leidsid HEATOX-i teadlased ka, et võimalus tarbida ohtlikul hulgal mürki on palju väiksem kodus küpsetatud toitude söömisel, võrreldes tööstuslikult või restoranides valmistatud toitudega.

Lisaks viitavad HEATOX-i leiud ka sellele, et kuigi on võimalik vähendada kokkupuudet akrülamiidiga, pole võimalik seda kemikaali täielikult vältida.

Nende arvutuste põhjal vähendaks kõigi praegu teadaolevate meetodite edukas kasutuselevõtt akrülamiidi tarbimist kõige rohkem 40 protsenti – mis seab minu arvates kahtluse alla selle, kas krõpsude valmistajad on tõepoolest suutnud nüüdseks langetada akrülamiidi taseme seadusliku piirini. Praegu pole saadaval ka mingeid uuendatud andmeid, seega pole võimalik öelda, kas nad on suutnud kinni pidada 2005. aastal sõlmitud kokkuleppest.

Kui tahad saada lisateavet akrülamiidide kohta, siis soovitan lugeda online-raportit pealkirjaga "Kuumuse mõjul toidus tekkivad mürgid, nende tuvastamine, iseloomustus ja ohu vähendamine". Üldiselt aga tuleks lihtsalt meeles pidada, et kõrgel temperatuuril toidu küpsetamine pole soovitatav. Paar kõige tuntumat mürki, mis tekivad kõrgel temperatuuril küpsetamise käigus:

•  Heterotsüklilised amiinid (HCA-d). Need tekivad liha valmistamisel kõrgel temperatuuril ning on samuti seotud vähi tekkega. HCA-de poolest on kõige halvem osa lihast selle mustaks tõmbunud osa, mistõttu tuleks alati vältida liha üleküpsetamist ja musti osasid mitte kunagi süüa.

•  Polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH-d). Kui rasv tilgub soojusallikale ja põhjustab seega lisasuitsu, siis ümbritseb suits toidu ning võib lihale üle kanda vähki põhjustavad PAH-d.

•  Kaugelearenenud glükosüleerimise lõpp-produktid (AGE-d). Kui toitu valmistatakse kõrgel temperatuuril (kaasa arvates pastöriseerimisel või steriliseerimisel), suurendab see toidus esinevate AGE-de moodustumise sagedust. Kui seda toitu süüa, siis kanduvad AGE-d üle inimkehasse. Ajapikku koguneb kehasse üha rohkem AGE-sid, mis põhjustavad oksüdatiivset stressi ja põletikku ning suurendavad südamehaiguse, suhkurtõve ja neeruhaiguse ohtu.

Jätkub otsing "tervislike" krõpsude leidmiseks…

Kartulikrõpsude tootjad otsivad pidevalt uusi meetodeid, et parandada avalikkuse silmis oma tervist kahjustavate ent tulusate snäkkide mainet, otsekui oleks tegu nüüdisaegse Püha Graali otsinguga. Näiteks 2011. aasta lõpuks tehti ümber umbes pool Pepsi Frito-Lay marki snäkkidest täiesti looduslike koostisosadega. See suunamuutus kuulub PepsiCo suure plaani juurde haarata endale lõik tervislike toitude turuosast.

Ajakiri Wall Street Journal kirjutas hiljuti, et firma loodab 2020. aastaks tõsta oma kasumi tervislike toitude valdkonnas 10 miljardilt dollarilt 30 miljardile.

PepsiCo eemaldab toitudest tervisele ohtlikud koostisosad, kaasa arvatud mononaatriumglutamaadi (MSG), asendades selle looduslike maitseainetega nagu melass ja paprika. Kunstlikud toiduvärvid asendatakse peedimahla, lilla kapsa ja porganditega. Kokkuvõttes peaks täieliku loodusliku muutumise läbi tegema umbes 60 eri snäkki.
See on kahtlemata hea näide sellest, kuidas tarbijate nõudmised võivad muuta toidutootjate tegevust positiivses suunas.

Need ümber töödeldud krõpsud võivad kokkuvõttes küll olla vähem kahjulikud kui esialgsel kujul, aga krõpse ei saa kunagi pidada tervisele kasulikuks. Täiesti naturaalsed krõpsud on ehk parem alternatiiv kahe halva valiku vahel, aga kui neidki krõpse järjepidevalt süüa, ajab see siiski su tervise rappa.

Pole võimalik põgeneda fakti eest, et tänapäevased tervisekatkud nagu vähk, südamehaigused, ülekaalulisus ja suhkurtõbi on osaliselt põhjustatud ka söögivalikust ning kartulikrõpsud ja friikartulid on alati halb valik kõigile, kes tahavad vältida järjekordseks haiguse ohvriks langemist.

Kuidas vältida kuumuse tekitatud mürke oma söögilaual

Parim valik oleks süüa kas tooreid või minimaalselt töödeldud toite, et vältida seda tüüpi mürgiseid kõrvalsaaduseid – mida rohkem toorest toitu, seda parem. Minu toitumisplaan rõhutab vajadust süüa vähemalt kolmandik toidust toorelt. Mina isiklikult söön umbes 80% toidust toorel kujul ja leian, et see on üks kõige tähtsamaid tegureid hea tervise tagamises.

Võib kuluda aega, enne kui suudad vahetada oma praeguse toiduplaani vähem töödeldud toidu vastu, aga hea algus oleks kõige suuremate kahjurite tarbimise lõpetamine.

Nende hulka kuuluvad näiteks:

•  Friikartulid ja kartulikrõpsud

•  Kõik karastusjoogid (nii tavalised kui ka dieetjoogid, sest kunstlikud magusained võivad tekitada rohkem probleeme kui fruktoos)

•  Sõõrikud

Lihtne lahendus tervislikuks toitumiseks

Lisaks potentsiaalselt mürgiste kõrvalsaaduste loomisele vähendab toidu küpsetamine ja töötlemine ka väärtuslike mikrotoitainete hulka, mis on iseenesest samuti hea põhjus eelistada võimalusel toorest toitu, mille hulka kuuluvad ka sellised proteiiniallikad nagu munad.

Toored orgaanilised täismunad, mis pärinevad rohumaal kasvatatud kanadelt, on uskumatult hea allikas kvaliteetsete toitainete jaoks, millest paljudel puudus on. Toores piim on samuti hea näide toidust, mis on toorel kujul kasulik, aga muutub pärast pastöriseerimist kahjulikuks.

Võid parandada oma tervist seeläbi, kui langetad valiku tervislike toitude kasuks, mille hulka kuuluvad toored ning eelistatavalt orgaaniliselt ja/või kohalikult kasvatatud juurviljad, orgaaniline rohumaal kasvatatud loomade liha, tervislikud õlid, toored piimatooted, pähklid ja seemned. Need toiduained on tõeliselt naturaalsed ja neist on väga lihtne süüa valmistada, kui oled asja korralikult käppa saanud.

Üksikasjalikuks juhendiks teemal, kuidas minna üle tervislikumale toitumisele nii hõlpsalt ja sujuvalt kui võimalik, järgi lihtsalt minu äraproovitud toitumisplaanis esitatud nõuandeid.

Pea meeles, et värske täistoidu söömine ongi "saladus" hea tervise tagamiseks, kaalu kaotamiseks ja toidu tõeliseks nautimiseks. Muidugi on kahju sellest, et paljud inimesed on ekslikult arvamusel, et ilma töödeldud toitudeta on "põhimõtteliselt võimatu" luua täitvat einet. Bruce Weinstein ja Mark Scarbrough käsitlevad seda küsimust põhjalikult oma raamatus "Real Food Has Curves", mis on hea koht alustuseks, kui soovid "taas ära õppida" tõelise toidu nautimise ja valmistamise põhitõdesid.

Kui oled selle kõigega ära harjunud, siis käib täiesti ise tervisliku eine valmistamine sama ruttu kui kodu lähedalt kiirtoidu ostmine. Peamiseks erinevuseks on suurem rahulolu, seda nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning võib-olla isegi rahaliselt, sest töödeldud toidud on tavaliselt isegi kallimad kui täiesti ise valmistatud toidud.

Tõlkinud: Joonas Orav

Autor: Dr. Mercola

Allikas: http://www.realfarmacy.com

Lisa kommentaar

Kommentaarid

Alkeemik
2022-06-09 14:39:16
I suffered from what they called peripheral artery disease (PAD). I have been suffering for years, Me and my wife searched for a medical cure, and then we came across a testimony of a man who suffered the same and was cured by Dr Chief Lucky. So my wife and I contacted Dr Chief Lucky via an email and thank God he replied. I explained what was wrong and he sent me herbal medicines that helped heal me completely. I am happy to say that herbal medicine is the ultimate and Dr Chief Lucky I am grateful. You can contact him on his email: chiefdrlucky@gmail.com or whatsapp: +2348132777335, Facebook page: http://facebook.com/chiefdrlucky or website: https://chiefdrlucky.com/. Dr Chief Lucky said that he also specializes in the following diseases: LUPUS, ALS, CANCER, HPV, HERPES, DIABETES, COPD, HEPATITIS B, HIV AIDS, And more.
Ajani
2020-12-04 06:36:58
Hello everyone. My name is Ajani from South Africa.  I want to give a testimony about my HIV virus that was cured by a great spell caster called Dr Sahabi. Since the last 6 months I have been HIV positive. I never think I will live long again and i wanted to kill myself because the problem is very too much for me. But I am so grateful about this great man called Sahabi who cured my HIV AIDS last 3 weeks. I was in great pain so a friend came to visit me. And I told her my problem; She told me that there is a great spell caster that can cure my HIV. I asked her if she had his email address, she gave me his email sahabinaannabi11@gmail.com, and I emailed him. He talked to me and he perform the necessary rituals and he told me that after one week I should go for a test and Which I did, when the doctor told me that am now an HIV negative, I couldn't believe myself, I went to see another doctor the result was still the same, I was human on planet earth again, so I emailed him and thanked him. Email sahabinaannabi11@gmail.com or you can also reach him through thanks whatsapp number (+2348104676647) Dr. Sahabi for helping me at this young age if you need help contact
him Here are some of the problems he can do also.
1) He has herbs to cure HIV cancer, kidney .
2) He fixes broken relationships, marriages.
3) He cures madness/stress/addictions/long illnesses.
4) He has mixtures of herbs for sexual weakness.
5) love spell portion to win games
6) Restore back Lost Love Spells
7) Divorce Spells
8) Spouses' trust spouses
9) binding spelling to living together forever
10) Breakup Spells (terminate relationship)
11) Magic roots and herbs for strong erection and long lasting sex
12) Magic spell promoted in your Job office
13) Magic spell to have a baby. (women fruit of womb)
Note: I was desperate to get back my ex love man, it worked faster only for desperate ones seeking an urgent result to restore back true love and peace in a marriage relationship.  Problems solved 100%
briana1112
2019-01-16 19:35:15
LOVE SPELL CASTER (DR. GBOJIE) THAT HELPED ME BRING BACK MY DIVORCE HUSBAND CONTACT HIM NOW FOR ANY KIND OF HELP

With so much in my heart i am here to express myself on how Dr. GBOJIE saved my marriage from divorce. Myself and my husband were having some misunderstanding and it was tearing our marriage apart to the extend my husband was seeking for a divorce. So i have no option than to go to the internet to seek for solution to my problem it was there i came across Dr. GBOJIE details and about how he has helped a lot of people by restoring there relationship. I contact Dr.GBOJIE and in less than 48 hours my husband cancelled the divorce papers. Now myself and my husband live together in peace and harmony all thanks to Dr.GBOJIE for saving my marriage from breaking up. Dr. GBOJIE contact information are via email: gbojiespiritualtemple@yahoo.com , gbojiespiritualtemple@gmail.com or call his phone number or WhatsApp: +2349066410185 .or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
Kõik kommentaarid